Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Listopad 2013  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 16.10.2018, 08:00

Główna » 2013 » Listopad » 14 » 12.11.2013 r. Dzień Pamięci - Remembrance Day w Krakowie
20:45
12.11.2013 r. Dzień Pamięci - Remembrance Day w Krakowie
 
Dzień Pamięci - Remembrance Day jest świętem obchodzonym 11 listopada w krajach Wspólnoty Narodów. O godzinie 11.00 każdy Brytyjczyk powinien na chwilę przystanąć i oddać cześć poległym we wszystkich wojnach i na wszystkich frontach. Od wielu lat składane są kwiaty na trzech cmentarzach, na których spoczywają żołnierze brytyjscy, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu podczas I i II wojny światowej na ziemiach polskich.
 
     
 
W Polsce mamy trzy Cmentarze Wojenne Wspólnoty Brytyjskiej: w Krakowie, Poznaniu i Malborku, na których pochowano 1157 obywateli Wspólnoty Brytyjskiej. Jak co roku w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim spotkali się przedstawiciele attachatu wojskowego państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, władze i mieszkańcy Krakowa i Małopolski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK i Muzeum AK, weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie: płk pil. Ludwik Krempa nestor lotnictwa polskiego, prof. Wojciech Narębski żołnierz II Korpusu PSZ.
 
Na kwaterę lotników Brytyjskich Cmentarza Rakowieckiego przybyło licznie reprezentowane środowisko lotników i pasjonatów historii lotnictwa, w tym  delegacja Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Uroczystościom towarzyszyła młodzież szkól mających lotniczych patronów i harcerze Chorągwi Krakowskiej ZHP im. Tadeusza Kościuszki i Fundacja im. Tadeusza Kościuszki (Dywizjon 303 nosił im. Tadeusza Kościuszki).  Akt Pamięci odczytał Attache Obrony Wielkiej Brytanii płk. Dawid Hougton pilot RAF:
 
 ”Pamiętajmy przed Bogiem, i polećmy Jego opiece tych, którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny, tych których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli służąc obronie ludzkości. Nie zestarzeją się jak starzejemy się my, Którzy tu pozostaliśmy. Wiek podeszły ich nie skruszy Ni lata nie złamią. O zachodzie słońca i o poranku Będziemy o nich pamiętać. Pozostaną w naszej pamięci.”
 
Na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Krakowie spoczywa 460 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej: przede wszystkim Brytyjczyków, ale także Południowoafrykańczyków, Nowozelandczyków, Australijczyków, Kanadyjczyków i Hindusów. Spoczywają tam również lotnicy polscy należący do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych polegli w lotach specjalnych ze zrzutami dla Armii Krajowej Między innymi:
 
załoga Liberatora VI GR-S (KG890) - Kpt. Szostak, plut. Bielicki, mjr Daniel, plut. Dubowski, sierż. Witek, plut. Rutkowski i sierż. Malczyk) –zestrzelona między Pogwizdowem a Wolą Niszkowską koło Bochni.
 
Załoga Liberatora VI GR-R (EW275) - Kpt. Pluta, sierż. Malejka, por. Jencka, plut. Wichrowski, kpr. Dudziak, plut. Marecki i plut. Florkowski – zestrzelona koło Olszyn pod Bieczem
 
Załoga Halifaksa II FS-P (JP295): por. Widacki, kpt. Omylak, ppor. Dunin-Horkawicz, kpr. Ozga, plut. Balcarek, ppor. Mroczko oraz st. sierż. Skorczyk. – zestrzelona koło Banicy
 
 
Tekst: Robert Springwald
Zdjęcia: Aleksander Gucwa
 
Relację z uroczystości można także znaleźć na stronie:
 
Galeria zdjęć Aleksandra Gucwy:
 
Relacja filmowa:
 
 
 
Wyświetleń: 718 | Dodał: Sekretarz
Copyright MyCorp © 2018
Strona www zarządzana przez system uCoz