Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Wrzesień 2014  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 7
Gości: 7
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 13.12.2018, 13:19

Główna » 2014 » Wrzesień » 07

 

W dniu 30 sierpnia, na cmentarzu parafialnym w Morawicy odbyło się odsłonięcie pomnika poświęconego wszystkim polskim lotnikom, którzy zginęli za Ojczyznę. Uroczystość rozpoczęła się koncertem pieśni patriotycznej w wykonaniu chóru szkolno-parafialnego, a następnie odprawiona została msza św. w intencji za Ojczyznę i poległych, z udziałem młodzieży i licznych gości. Po przejściu na cmentarz dokonano odsłonięcia pomnika, odbył się apel poległych oraz złożenie zniczy i wieńców.  Uroczystego odsłonięcia dokonał "weteran-weteranów" płk. pil. Ludwik Krempa oraz przedstawiciele organizacji lotniczych, władz lokalnych i organizacji religijno-społecznych. Płk. Ludwik Krempa przemawiając powiedział: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc ziemię i pamięć, tracą życie".

 Na tablicach znajdują się nazwiska ok. 500 polskich pilotów poległych zarówno podczas obu wojen światowych, jak i w latach powojennych. oraz słowa św. Pawła "Walczyłem o dobrą sprawę, w biegu wytrwałem do końca, dochowałem wiary". Inspiratorem pomnika i organizatorem uroczystości był proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja  w Morawicy  Ks. Władysław  Palmowski, przy wsparciu mieszkańców i firm kamieniarskich. W uroczystości uczestniczyła delegacja Krakowskiego  Oddziału SSLW RP z płk. Ludwikem Krempą - weteranem II wojny Światowej. Prezes Siemaszko, w swoim wystąpieniu powiedział:

"Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego składa Księdzu Proboszczowi oraz mieszkańcom Morawicy podziękowanie i wyrazy uznania za podjęcie chwalebnej inicjatywy budowy pomnika upamiętniającego Polskich Orłów, którzy „walczyli  o dobrą  sprawę, w  biegu  wytrwali,    do  końca dochowali  wiary”. Pomnik ten, stając w takim symbolicznym miejscu, w  75 - tą  rocznicę  wybuchu II  Wojny  Światowej, będzie przypominał, że to właśnie tu, pod Morawicą, miała miejsce pierwsza lotnicza śmierć kpt. Mieczysława Medweckiego i pierwsze zwycięstwo w powietrzu chorążego Gnysia, który strącił dwa nieprzyjacielskie bombowce. Mając w naszych szeregach lotników - weteranów II Wojny Światowej, jesteśmy wdzięczni za opiekę nad miejscami lotniczej pamięci oraz przekazywanie patriotycznych tradycji młodemu pokoleniu. Pomnik stojący na wzgórzu kościelnym w Morawicy, będzie elementem lekcji historii dla młodych Polaków. Liczymy na dalszą, owocną współpracę z mieszkańcami Parafii Morawica w podejmowaniu tak szczytnych i patriotycznych inicjatyw, z pamięcią o dawnych bohaterach – dla wychowania kolejnych pokoleń Polskich Orłów. Lotnicze pozdrowienia przekazują Wam Seniorzy Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej".

 

 

Szersza fotorelacja poniżej:


 

Dla przypomnienia - nadal trwają prace Społecznego Komitetu Budowy Pomnika kpt. pil. Mieczysława Medweckiego, który ma stanąć w rejonie upadku jego samolotu, przy autostradzie. Być może w przyszłości oba te pomniki utworzą wspólną ścieżkę lotniczej pamięci...

Link do filmu: http://youtu.be/ZjFONvclt_c

 

Wyświetleń: 921 | Dodał: Sekretarz | Data: 06.09.2014

Copyright MyCorp © 2018
Strona www zarządzana przez system uCoz