Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Listopad 2014  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 27.06.2019, 14:28

Główna » 2014 » Listopad » 18
 
 
16 Listopada 2014 roku, odeszła Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska - córka marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie II WŚ zajmowała się lataniem w  Women's Auxiliary Air Force czyli Pomocniczej Lotniczej Służbie kobiet. Służba ta nie była łatwa – pilotki latały bez względu na pogodę i warunki atmosferyczne. Jako ferry-pilot transportowała różne rodzaje samolotów (m.in. także dwusilnikowe bombowce) z fabryk na lotniska bojowe w całej Wielkiej Brytanii oraz uszkodzone samoloty do remontu (niektóre były w tak złym stanie technicznym, że dostawały pozwolenie tylko na jeden lot – do składu naprawczego lub na złomowisko). Pilotkom nie wolno było używać radia (aby nie blokować komunikacji operacyjnej), oznaczonych map (aby wyeliminować możliwość zdobycia tych map przez wroga), wykonywać akrobacji powietrznych (aby zminimalizować ryzyko katastrofy - piloci mieli jak najbezpieczniej dostarczyć samolot), używać uzbrojenia, latać nad określonymi terenami (aby uniknąć zapór balonowych), latania w chmurach (aby uniknąć zestrzelenia przez własną obronę przeciwlotniczą), itp. Przeprowadziła w ten sposób, często w bardzo ciężkich warunkach, setki samolotów.
 
 


W czasie wojny wylatała kilkaset godzin za sterami samolotów bojowych (myśliwcach, bombowcach i samolotach wielozadaniowych), wykonując średnio dwa loty dziennie. W czasie swojej służby nie miała żadnego wypadku, a jej przełożeni w opinii wydanej w listopadzie 1943 r. ocenili ją jako niezwykle obiecującą pilotkę o umiejętnościach powyżej przeciętnej. Za swoją służbę została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Cześć Jej Pamięci!
 
Na podst. profilu FB - "Lotnictwo i ludzie"
 
Wyświetleń: 577 | Dodał: Sekretarz | Data: 17.11.2014

 

 28 listopada o godzinie 11.00 na Cmentarzu Rakowickim odbył się powtórny pogrzeb kpt. obs. Stanisława Pietruskiego.

 

 

 

Kapitan Pietruski urodził się w 1897 roku. Jest kuzynem Ryszarda Pietruskiego, aktora znanego z roli wachmistrza Pilcha w filmie "Czarne chmury". Stanisław służył w Legionach Józefa Piłsudskiego, w 1 Pułku. Po kryzysie przysięgowym został wcielony do armii austriackiej i walczył na froncie włoskim. W 1919 wrócił do Polski i zaciągnął się do polskiego lotnictwa. Walczył na froncie ukraińskim. Podczas jednego z lotów bojowych, jako obserwator zestrzelił samolot wroga. Jest pierwszym polskim lotnikiem, który w samolocie z biało-czerwoną szachownicą ma potwierdzone powietrzne zwycięstwo. Potem latał podczas wojny bolszewickiej. Podczas II wojny światowej służył w RAF,początkowo w dywizjonach polskich w Anglii, a później w Bliskim Wschodzie, jako adiutant w sztabie generała Mateusza Iżyckiego, a następnie jako oficer łącznikowy w kwaterze głównej Sił Sprzymierzonych. Po wojnie wrócił do kraju i osiadł w Jelenie Górze. Wobec tego, że cała rodzina Pietruskich obecnie zamieszkuje w okolicach Krakowa, wnuczka Stanisława podjęła decyzję o przeniesieniu dziadka do Krakowa. Z początkiem listopada została dokonana ekshumacja lotnika, a w dniu 28 listopada odbył się pogrzeb na Cmentarzu Rakowickim.

 

Grzegorz Sojda - www.mysliwcy.pl

 

Grzegorz Sojda zajmuje się publicystyką lotniczą, w szczególności tematyką związaną z lotnictwem polskim z czasów II Wojny Światowej. Jest współautorem książek "Cyrk Skalskiego", "Ci cholerni Polacy. Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię", a także biografii Karola Pniaka, która ukazała się w zeszłym roku.

 

Wyświetleń: 587 | Dodał: Sekretarz | Data: 17.11.2014

Copyright MyCorp © 2019
Strona www zarządzana przez system uCoz