Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Kwiecień 2015  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 25.09.2022, 11:19

Główna » 2015 » Kwiecień » 09

 

W dniu 8.04.2015 r. w Klubie na Zyblikiewicza odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze. W Zebraniu, któremu  przewodniczył Kol. Janusz Oraczewski uczestniczył Sekretarz Zarządu Głównego SSLW RP - płk dypl. pil. Zenon Zgoła. Zgodnie z zatwierdzonym porządkiem obrad, wybrano komisję mandatową, wyborczą oraz uchwał i wniosków. Sprawozdanie z mijającej kadencji przedstawił Prezes - Benedykt Siemaszko. Po burzliwej dyskusji Zebranie przyjęło sprawozdania Zarządu i organów statutowych, udzielając ustępującemu Zarządowi absolutorium. W wyniku głosowania wyłonione zostały nowe władze i organy Oddziału na lata 2015-2019.

Nowe władze i organy statutowe Oddziału Krakowskiego - kliknij TUTAJ

Podczas Zebrania wyróżnienia od Zarządu Głównego, w postaci listu gratulacyjnego i dyplomów otrzymał ustępujący Zarząd. Zebranie gromkimi oklaskami wyraziło uznanie i podziękowanie Benedyktowi Siemaszce za dokonania i osiągniecia podczas prezesowania w minionej kadencji. Miłym akcentem było też uhonorowanie listem gratulacyjnym Państwa Anieli I Mariana Przybyszów z okazji 60 rocznicy pożycia małżeńskiego oraz Edwarda Wyroby - statuetką "Wiktora" - za duży wkład pracy w dokumentowanie fotograficzne i filmowe działań Oddziału.

 

   

    

Zdjęcia: Edward Wyroba. Reszta zdjęć TUTAJ  oraz jego relacja: http://www.wadowita24.pl/krakowscy-seniorzy-lotnictwa-wojskowego-rp-podsumowali-miniona-kadencje-i-przyjeli-program-swoich-dzialan-na-przyszlosc/

 


Oto sprawozdanie Zarządu za kadencję 2011 - 2015:

Szanowni Koledzy,

Cztery lata temu, w dniu 6 kwietnia 2011 r. na Walnym Zebraniu Członków, wybraliśmy obecne władze i organy  naszego Oddziału. Zgodnie ze Statutem, w dniu dzisiejszym, na kolejnym Walnym Zebraniu, dokonamy podsumowania i oceny działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego w mijającej kadencji, a następnie wybierzemy władze i organy statutowe na lata 2015 – 2019.

W swojej działalności Zarząd Oddziału Krakowskiego kierował się Uchwałą Programową przyjętą na Walnym Zebraniu w 2011 r., corocznymi Planami Działania, uwzględniającymi wytyczne i przedsięwzięcia Zarządu Głównego oraz inicjatywami zgłaszanymi przez członków Oddziału w trakcie kadencji. W przesyłanych corocznie do Zarządu Głównego sprawozdaniach, które są do wglądu w siedzibie Oddziału, zawarte są dane  o naszej czteroletniej działalności. Opisuje ją także nasze wydawnictwo jubileuszowe z okazji XX – lecia oraz na bieżąco – strona internetowa Oddziału. W niniejszym sprawozdaniu omówimy zatem tylko najważniejsze fakty, przedsięwzięcia i wydarzenia.

Na początek, trochę statystyki. W roku 2011, Oddział liczył 54 członków, obecnie liczy 68 członków. W okresie minionej kadencji przyjęliśmy 32 nowych członków, ubyło 18, w tym 5 odeszło do niebieskiej eskadry. Nastąpił zatem 25 % wzrost szeregów Oddziału. Nowo przyjęci członkowie stanowią 50 % obecnego składu, co świadczy o pewnym „odmłodzeniu” Oddziału Krakowskiego. Jednocześnie pozyskaliśmy dla Stowarzyszenia dwóch członków honorowych – lotniczych weteranów II Wojny Światowej: płk. Ludwika Krempę i mjr. Zygmunta Jaeschke. Poczyniliśmy wiele starań dla rozpropagowania ich zasług wśród młodego pokolenia i zachowania ich wspomnień, w formie pisemnej i filmowej.

W minionej kadencji odbyły się wszystkie zaplanowane, comiesięczne spotkania członków, a było ich 44. Dwukrotnie – w latach 2012 i 2014 delegaci Oddziału uczestniczyli w Walnych Zebraniach Delegatów Stowarzyszenia, w tym w pracach nad nowym Statutem. W 2012 r. delegacja Oddziału uczestniczyła w VI Światowym Zjeździe Lotników Polskich w Warszawie. Oddział aktywnie uczestniczył w przedsięwzięciach planowanych przez Zarząd Główny – corocznym „Żwirkowisku” w Cierlicku oraz w podróży patriotyczno-historycznej do Rosji i Białorusi.

Corocznie, regularnie uczestniczyliśmy w obchodach świąt państwowych i wojskowych oraz  uroczystościach rocznicowych. Corocznie, wespół z żołnierzami i młodzieżą uczestniczyliśmy w akcji „Lotnicza pamięć” odwiedzając i porządkując groby naszych Kolegów, lotników września oraz aliantów. Rokrocznie organizowaliśmy spotkania opłatkowe i wielkanocne, z udziałem wdów i rodzin zmarłych kolegów, odwiedzaliśmy w domach tych którzy nie mogą już uczestniczyć w zebraniach samodzielnie. Zarząd aktywnie wnioskował o wyróżnienia dla zasłużonych członków Oddziału w formie awansów na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia i tytuły honorowe. Znaczna część tych wniosków została zrealizowana.

Bardzo dobrze układała się współpraca z macierzystą jednostką większości naszych członków – 8 Bazą Lotnictwa Transportowego w Balicach. W maju 2011 r. podpisaliśmy umowę o współpracy oraz umowę na użyczenie lokalu na siedzibę Oddziału. Corocznie liczne grupy naszych członków uczestniczyły w spotkaniach świątecznych, dniach otwartych koszar, Dniu Wojska i Lotnictwa organizowanych przez Bazę i są tam mile widziani. W 2013 r. Oddział ufundował tablice pamiątkowe, poświęcone balickim lotnikom, którzy zginęli w katastrofach  An-12 w Bejrucie oraz w okresie 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Odbyło się też kilka ciekawych spotkań naszych weteranów z młodymi lotnikami 8 Bazy.

Oddział kontynuuje i rozwija współpracę z innymi organizacjami i instytucjami oraz osobami, tworząc w ten sposób bazę do swojej działalności, stając się bardziej rozpoznawalnym i cenionym partnerem w całym krakowskim środowisku lotniczym. Należy tutaj wymienić takie organizacje jak:

 • Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa

 • Muzeum Lotnictwa w Krakowie

 • Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie „Hell’s Angels” w Wadowicach

 • Muzeum AK w Krakowie

 • Muzeum i szkoły im. 1 Pułku strzelców Podhalańskich AK w Szczawie

 • Muzeum Politechniki Krakowskiej

 • Muzeum „Polski Dom” w Cierlicku

 • Izba Tradycji Lotniczych w Ligocie Dolnej

 • Parafia w Morawicy (ks. Władysław Palmowski)

 • Szkoła szybowcowa „Żar”

 • Grupy Rekonstrukcji Historycznych z terenu Podhala

 • Gmina Sękowa z Aleksandrem Gucwą

Częstymi gośćmi naszych przedsięwzięć byli przedstawiciele lokalnych władz państwowych i samorządowych. Na bazie tej współpracy opierała się działalność i zasadnicze przedsięwzięcia Oddziału. Skupiały się one na eksploracji lokalnych, krakowskich i małopolskich tradycji lotniczych, historii i miejsc pamięci, których bogactwo zapełniało program naszych spotkań i przedsięwzięć. Wymienić tu należy imprezy rocznicowe w Olszynach i Banicy, Wadowicach, Ochotnicy Górnej, Morawicy, Jabłonce i w Szczawie. Imprezy te miały na celu uczczenie pamięci i propagowanie wśród młodego pokolenia wiedzy na temat wysiłku zbrojnego i ofiar poniesionych przez lotników polskich i sojuszniczych, podczas operacji wojennych, na rzecz niesienia pomocy powstańcom warszawskim, zrzutów dla Armii Krajowej i partyzantów.

Na szczególne podkreślenie zasługuje  dwukrotnie zorganizowana, masowa impreza w Polankach koło Szczawy, poświęcona rocznicom zrzutów zaopatrzenia dla żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, dokonywanych miedzy innymi przez zmarłego w 2013 r. majora Antoniego Tomiczka. Ta bardzo widowiskowa impreza, z udziałem grup rekonstrukcji historycznych oraz samolotów, łącząca elementy patriotyczne, turystyczne i kulturalne, przyciągała każdorazowo ok. 300 uczestników, w większości młodzież. Impreza ta zapoczątkowała tzw. „Grudniowe triduum lotnicze” obejmujące uroczystości w Ochotnicy i pod fortem Borek 52 („Candie”).

Inne przykłady – to współpraca z Muzeum Zygmunta Krausa w Wadowicach, poświęconego załodze amerykańskiego bombowca B-24 „Hell’s Angels” oraz współpracy polsko – amerykańskiej w walce „Za wolność waszą i naszą", gdzie we wrześniu odbywają się coroczne uroczystości z udziałem władz USA. To dzięki Koledze Edwardowi Wyrobie z Wadowic - za co Mu serdecznie dziękujemy - Oddział zgromadził bogaty zbiór fotografii i filmów, dokumentujących imprezy Oddziału oraz wspomnienia weteranów.

W celu zapewnienia atrakcyjności naszych spotkań odbyły się spotkania z pisarzami i ciekawymi ludźmi. Można tu wymienić spotkania z Aleksandrem Gucwą (autor książki „Odwaga i nadzieja”), Andrzejem Chytkowskim („Lotnicy z Prokocimia”), Mateuszem Drożdżem („Szachownica z pawim piórem”), Julią Dziwoki („Długi lot do domu Antoniego Tomiczka”), mjr Włodzimierzem Wową-Brodeckim oraz dr Krzysztofem Wielgusem i Robertem Springwaldem. Spotkania te miały często kontynuację w postaci imprez z młodzieżą i młodymi lotnikami 8 Bazy.

Oddział podjął też własną działalność wydawniczą. Z okazji swego XX-lecia wydaliśmy książkę, do której zachęty i inspiracji dodawał nam nasz niezapomniany Kolega – płk pil. prof. Paweł Tyrała, a którego dzieło kontynuował z olbrzymim nakładem pracy – autor opracowania – płk dr Jerzy Kuck. Jeszcze raz – szczere podziękowania. Książka ta, łącząc elementy monografii Oddziału, historii lotnictwa transportowego, naszych wspomnień oraz ciekawych historii lotniczych a nawet poezji – spotkała się z życzliwym przyjęciem. Jej atrakcyjna forma i treść sprawiła, że jest chętnie czytana przez naszych członków, rodziny, przyjaciół – w tym młodzież.

Do ważnych przedsięwzięć mijającej kadencji, należy zaliczyć takie inicjatywy jak działania na rzecz uratowania samolotu Jak-23 z Bielan, udział w Komitecie budowy pomnika kpt. Medweckiego oraz  nadanie imienia „Bulwaru Lotników Alianckich”. Sukcesem jest wprowadzenie naszego przedstawiciela – Kol. Stanisława Wojdyły do Rady Krakowskich Seniorów przy Prezydencie Miasta Krakowa. O pozostałych inicjatywach informuje ciekawie prowadzona strona internetowa.

Ukoronowaniem kadencji były udane obchody XX-lecia Oddziału oraz rozpoczęcie działań mających na celu ufundowanie sztandaru. Zarząd Oddziału Krakowskiego dziękuje wszystkim członkom za aktywne i twórcze zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia, za wyrozumiałość wobec naszych nieuniknionych potknięć i niedociągnięć, licząc na sprawiedliwą ocenę mijającej kadencji. Jednocześnie dziękujemy także Zarządowi Głównemu oraz naszym zaprzyjaźnionym organizacjom i instytucjom za wsparcie, dobre oceny i wyróżnienia. Liczymy, że nasza wspólna, czteroletnia działalność przyczyniła się do popularyzacji osiągnięć lotnictwa wojskowego, do wzrostu znaczenia i rozpoznawalności naszego Stowarzyszenia wśród społeczności Krakowa.

 


UCHWAŁA Walnego Zebrania Członków Oddziału Krakowskiego SSLW RP przeprowadzonego w dniach 8.04.2015 w  Krakowie

Zebranie postanowiło:

 1. Przyjąć do wiadomości Sprawozdanie Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego za okres kadencji 2011 – 2015;

 2. Udzielić absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału Krakowskiego;

 3. Zobowiązać Zarząd Oddziału do realizacji następującego programu i wytycznych do działania Oddziału na lata 2015 – 2019:

  1. W całokształcie swojej działalności kierować się statutem Stowarzyszenia, uchwałami zebrań, z uwzględnieniem Rocznego Planu Pracy oraz wytycznymi Zarządu Głównego SSLW RP;

  2. We wszystkich przedsięwzięciach i zamierzeniach Oddziału, na pierwszym miejscu stawiać zasady dobrych stosunków koleżeńskich, wzajemną życzliwość i żołnierski szacunek;

  3. Przestrzegać w działalności Oddziału zasad kolektywnego i demokratycznego podejmowania decyzji;

  4. Dbać o integrację środowiska lotniczego poprzez organizację wspólnych spotkań oraz otaczać koleżeńską opieką tych członków, którzy z powodu choroby lub wieku przestali być samodzielni, jak również żony zmarłych kolegów;

  5. Kontynuować i zacieśniać współpracę z władzami samorządowymi, instytucjami i organizacjami społecznymi związanymi z lotnictwem, w szczególności ze Związkiem Żołnierzy WP, Krakowskim Klubem Seniorów Lotnictwa, 8. Bazą Lotnictwa Transportowego, Muzeum Lotnictwa w Krakowie itp. organizacjami;

  6. Prowadzić aktywną działalność w celu pozyskiwania nowych członków dla Stowarzyszenia, szczególnie wśród odchodzących do rezerwy lotników z Balic;

  7. Szerzej wykorzystywać na rzecz Oddziału możliwości kulturalne i inne jakie stwarza Kraków (zapraszanie ciekawych ludzi, tematyka zebrań itp.);

  8. Zdecydowanie wyrażać sprzeciw wobec fałszowania prawdy historycznejo chlubnych tradycjach WP i lotnictwa wojskowego lat wojny i okresu powojennego;

  9. Podejmować działania w sprawie przyznawania wyróżnień członkom Oddziału, szczególnie zaangażowanym w jego działalność;

  10. Honorować członków Oddziału także z okazji rocznic osobistych;
  11. Ponownie rozważyć i podjąć decyzję o dalszej przynależności Oddziału do Porozumienia Związków i Stowarzyszeń Służb Mundurowych Województwa Małopolskiego.

 

Wyświetleń: 1041 | Dodał: Sekretarz | Data: 08.04.2015

Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz