Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Wrzesień 2015  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 16.08.2022, 04:21

Główna » 2015 » Wrzesień » 8 » 75 rocznica Bitwy o Anglię w Northolt
10:16
75 rocznica Bitwy o Anglię w Northolt


Delegacje Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP uczestniczyły w uroczystościach w Northolt upamiętniających 75 rocznicę udziału polskich lotników w powietrznej Bitwie o Anglię.  Reprezentujący Dowódcę Generalnego gen. dyw. pil. Jan Śliwka złożył wieniec pod pomnikiem oraz asystował w otwarciu nowego ogrodu pamięci, poświęconego polskim lotnikom. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe SSLW RP, harcerze z miejscowej Polonii, brytyjscy kadeci z Air Training Corps, orkiestra wojskowa, niski przelot myśliwca Spitfire. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych i Royal Air Force. Ważnymi osobami na ceremonii był ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków i nowy dowódca bazy w Northolt – płk pil. David Manning. Gen. Śliwka podziękował ambasadorowi i dowódcy z „wciąż polskiej duchem bazy” za gościnność i pamięć o lotnikach nie tylko z 303 Dywizjonu im. Tadeusza Kościuszki.

 

Za profilem Sił Powietrznych na Fb, fot. Karol Wiechczyński

 


 

A oto nasza relacja:

 

Na uroczystościach Krakowski Oddział SSLW RP reprezentowali: płk pil. Stanisław Wojdyła, płk  doc. dr Jerzy Kuck, kpt. pil. inż. Karol Haberko, kpt. pil. Stanisław Wachowicz. Samolot CASA C-295M o godzinie 6.08 wystartował z Krakowa z przedstawicielami Oddziałów Krakowskiego i Śląskiego. Samolotem dowodził kpt. pil. mgr inż. Dominik Kłodziński.  Na lotnisku Okęcie do samolotu wsiedli członkowie, którzy zbiórkę mieli w Warszawie. W wojskowym porcie lotniczym przed dalszym lotem można było wypić kawę, a nasi koledzy przeszli odprawę. Z Warszawy start nastąpił o godzinie 8.00 i samolot obrał kurs w kierunku Poznania. Tutaj na lotnisku w Krzesinach dołączył do nas gen. dyw. pil. Franciszek Macioła - Prezes Zarządu Głównego SSLW RP, zarazem główny organizator naszego wyjazdu i kolejni pasażerowie. Po starcie z Poznania o godzinie 9.50 w kierunku Londynu, niektórzy szlifowali język angielski powtarzając słówka.

Lot z dobrze wyszkoloną załogą, przebiegał bez zakłóceń. Szybkość przelotowa około 500 km/h na wysokości około 20 tysięcy stóp. W połowie lotu do Anglii generał Macioła wręczył pamiątkowe medale, równocześnie wszyscy podziwiali piękne widoki. O godzinie 12.40 wylądowaliśmy w Northolt, gdzie należało zmienić czas o jedną godzinę. Na lotnisku powitał nas Ryszard Kornicki - syn pułkownika pilota Franciszka Kornickiego, ostatniego żyjącego polskiego dowódcy dywizjonu (dywizjon 317). Przejazd autokarem i zakwaterowanie w niedalekiej odległości od lotniska w hotelu RAMADA.

Zwiedzanie atrakcji Londynu było możliwe dzięki sympatycznej przewodniczce Agnieszce Wilk, która podzieliła się z nami w języku polskim dużą wiedzą o ciekawych miejscach tego pięknego miasta. O godzinie 16.00 w restauracji BROWNS zjedliśmy obiado-kolację.  Tutaj mogliśmy  delektować się typowymi i tradycyjnymi daniami angielskiej kuchni, oczywiście otrzymali je ci którzy takie posiłki wybrali jeszcze w Polsce. Po posiłku dalej zwiedzaliśmy centrum Londynu.

Na drugi dzień rano, gdzie polsko-angielska obsługa przygotowała smaczne śniadanie udaliśmy się na uroczystości z okazji 75. Rocznicy Bitwy o Wielką Brytanię. Oficjalne uroczystości poprzedziła próba generalna, w której wzięli udział uczestnicy uroczystości. Następnie nastąpiło otwarcie Polskiego Parku przy Pomniku Lotników Polskich. Jest to miejsce poświęcone Polskim Siłom Powietrznym, walczącym w II Wojnie Światowej, jako wyraz wdzięczności Londyńskiej Gminy Millingdon. Pomnik odsłonił Ambasador RP w Londynie Witold Sobków i przewodniczący Rady Gminy Hilingdon radny Ray Puddifoot MBE. Uroczystości prowadził Ryszard Kornicki, pełniący funkcję przewodniczącego Komitetu Pomnika Lotników Polskich w Northolt oraz Wiceprezesa Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.

Ambasador Witold Sobków podkreślił "niezłomność polskiego charakteru" i wyjątkowe relacje polsko-brytyjskie, których przykładem był okres polskiego rządu na uchodźstwie, mającego siedzibę w Londynie w latach 1940-1990. W uroczystościach wzięli także udział m.in.: Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, polscy harcerze oraz krewni lotników, którzy brali udział w walkach w latach 1940 -1945. Obecny był również przedstawiciel królowej Elżbiety II, lord Ken Olisa.

Po wystąpieniach i modlitwie weterani i delegacje złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Po uroczystościach znakomicie zorganizowanych i bardzo dobrze przeprowadzonych, Group Captain David Manning z Northolt podjął zaproszonych gości uroczystym obiadem. Przy obiedzie występował zespół folklorystyczny. Pułkownikowi Franciszkowi Kornickiemu, dowódcy dywizjonu 307 wręczyliśmy monografię „Lotnictwo transportowe XX-lecie Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP” oraz medal. Gratulując znakomicie przygotowanych uroczystości przekazaliśmy synowi naszego bohatera Ryszardowi Kornickiemu pamiątkowy album o Krakowie i medal XX-lecia naszego stowarzyszenia. Na następny dzień po śniadaniu, które zabezpieczyła Sylwia Bujak - Polka od trzech lat w Anglii, zwiedziliśmy bunkier RAF.  W bunkrze tym znajdowało się w okresie bitwy o Wielką Brytanię dowództwo kierujące siłami RAF. W tym dniu mieliśmy także przyjemność zwiedzić Royal Air Force Museum, w którym znajduje się ekspozycja samolotów i wyposażenia lotnictwa z pierwszej i drugiej Wojny Światowej oraz czasów współczesnych. W muzeum znajduje się kilkadziesiąt eksponatów znakomicie utrzymanych i opisanych z jakiego okresu pochodzą i jakie mają parametry. O godzinie 16.00, po odprawie na lotnisku udaliśmy się w drogę powrotną do Polski z międzylądowaniem w Poznaniu oraz Warszawie, aby o 21.30 dotrzeć szczęśliwie do Krakowa.

płk  doc. dr Jerzy Kuck

 

Więcej zdjęć można znaleźć TUTAJ

 

Wyświetleń: 1112 | Dodał: Sekretarz
Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz