Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Luty 2021  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 16.08.2022, 05:38

Główna » 2021 » Luty » 16 » 80 rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych
09:04
80 rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych

.

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. z lotniska Stradishall niedaleko Londynu wystartował samolot Whitley MKV, na pokładzie którego znajdowała się pierwsza polska ekipa "Cichociemnych" w składzie: kpt. lot. Stanisław Krzymowski "Kostek", rtm. Jacek Zabielski "Żbik" oraz kurier Czesław Raczkowski "Orkan"Głównym celem tej misji było "przetarcie szlaku" i udowodnienie decydentom możliwości w  wykonywaniu lotów z cichociemnymi i zaopatrzeniem do okupowanej Polski. Zrzut był planowany na Kobylą Wieś koło Włoszczowej. W rzeczywistości zrzutu dokonano na teren wsi Dębowiec koło Skoczowa. Były to tereny włączone po 1939 roku do Trzeciej Rzeszy. Można sobie wyobrazić tragizm sytuacji. Skoczkowie znaleźli się w nieznanym terenie. Należało określić swoje położenie i zmylić pogoń oraz dążyć do wykonania zadania. Skoczkowie przed wylotem otrzymali ustny rozkaz od generała Sosnkowskiego; "Jedziecie jako straż przednia do kraju. Macie udowodnić, że łączność z krajem jest w naszych warunkach możliwa". Dzięki ofiarnej pomocy miejscowej ludności ekipie udało się uniknąć wpadki. Samolot, dzięki załodze pod dowództwem pilota RAF Francisa Keasta, wrócił do bazy  na oparach paliwa, będąc w powietrzu 11 godzin 20 minut. Od tego wydarzenia do końca 1944 r.  do kraju zrzucono 316 cichociemnych, którzy aktywnie włączyli się w organizację walki z okupantem. Oprócz cichociemnych zrzuty dostarczały broń, zaopatrzenie, pieniądze.

W 80 rocznicę pierwszego zrzutu, w miejscowości Dębowiec, przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie (50 rocznicę) odbyła się uroczystość w formie skromnego apelu (z powodu pandemii). Wzięli w niej udział przedstawiciele władz administracyjnych, wojska, mieszkańcy, pasjonaci historii oraz seniorzy lotnictwa, którzy umieścili proporczyk "Pamiętamy". Pasjonat historii, Pan Piotr Wybraniec, zaprezentował swoją książkę  pt. "Z powietrza,  lądu i morza", w której opisuje losy ludzi, którzy polegli. Badacz historii Pan Sławek Snopek  przedstawił losy cichociemnych z pierwszego zrzutu, którzy po wojnie byli zmuszeni do życia na obcej ziemi. Na ujawnienie czeka biała plama na temat zrzutów po zakończeniu wojny. Jest to cząstka naszej historii, którą należy udokumentować i ujawnić. Zachęcamy do współpracy wszystkich, mogących coś wnieść do tego tematu.

.

Stefan Glądys

.


15 lutego 2021 r. na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie odbyła się premiera edukacyjnego spotu wideo, zatytułowanego „Tobie Ojczyzno. Cichociemni”. Filmowa produkcja krakowskiego IPN poświęcona jest żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy po dobrowolnym zgłoszeniu się do służby w kraju, przeszli wielomiesięczne szkolenie w różnych specjalizacjach (m.in. dywersja, łączność, wywiad, szkolenie pancerno-motorowe i lotnicze), a następnie złożyli przysięgę na rotę Armii Krajowej i nocą skoczyli ze spadochronami do okupowanej ojczyzny. W filmie zagrał aktor Paweł Izdebski, a towarzyszyli mu członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Zdjęcia realizowane były w styczniu 2021 r., w krakowskim studio filmowym oraz w malowniczych okolicach Białego Kościoła. To tutaj zarejestrowano plenerowe sceny potyczek polskich oddziałów partyzanckich z Niemcami oraz przyjęcia na placówce zrzutu skoczków i zaopatrzenia dla AK.

.

.

Wyświetleń: 183 | Dodał: Sekretarz
Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz