Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Sierpień 2017  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 18.08.2017, 11:53

Główna » Archiwum wpisów

 

18 maja 2017 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym "Kasztel w Szymbarku", odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa w ramach projektu ,,Na skrzydłach Wielkiej Wojny 1916 – 1917. Z historii lotnictwa nad zapomnianym frontami czyli od Frontu Wschodniego po Alpy, Siedmiogród i Macedonię". Konferencja była zorganizowana przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, a udział w niej wzięła liczna grupa członków Oddziału Krakowskiego. Konferencję uświetnił pokaz akrobacji w wykonaniu klucza replik samolotów historycznych z okresu Wielkiej Wojny – Nieuport 11 i Nieuport 17...

 

Obszerna relacja z konferencji na stronie Aleksandra Gucwy - TUTAJ

Zdjęcia - TUTAJ

 

Wyświetleń: 89 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.05.2017

 

W dniu 19.05.2017 r. w Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami kanadyjskiej organizacji "NO STONE LEFT ALONE", która szuka współpracy z polskimi szkołami i organizacjami pozarządowymi do opieki na grobami kanadyjskich żołnierzy, głównie lotników, którzy oddali życie w czasie II Wojny Światowej, niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu i Armii Krajowej. W spotkaniu uczestniczyli Prezes Stanisław Wojdyła i Jerzy Janiszewski, oraz Panowie Thomas Lukaszuk i Randall Purvis, którzy byli zachwyceni eksponatami i przewodnikiem, który z wielką znajomością wiedzy przekazał informacje o samolotach z okresu I wojny światowej. W Kanadzie dość głośne stało się, że Polacy dbają o czystość grobów i pamięć o poległych bohaterach, obywatelach Kanady. 1-go września odbędzie się uroczystość na cmentarzu Rakowickim z udziałem żołnierzy polskich i kanadyjskich, biorących udział tym czasie w ćwiczeniach na poligonach polskich oraz Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Kościuszki, która będzie sprawować pieczę nad grobami kanadyjskich żołnierzy. Bardzo interesujące było wieczorne spotkanie w restauracji "Wierzynek" gdzie ustalono zakres współpracy organizacji kanadyjskiej z naszym Stowarzyszeniem jak również ze Szkołą Podstawową nr 58. Delegacja kanadyjska przedstawiła strukturę pomocy Rządu Kanady, wspierającego organizacje skupiające żołnierzy, którzy ukończyli czynną służbę wojskową. Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia przedstawili najbliższe plany działalności, w tym wydawnictwa książkowe, oraz starania budowy pomnika na Bulwarach Lotników Alianckich. Przyjaciele z Kandy zaproponowali, że przekażą tę informację ambasadom angielskiej i amerykańskiej, które również czynią starania, aby upamiętniać swoich rodaków na terenach polskich. Obie strony zobowiązały się być w stałych kontaktach, aby godnie przygotować się do uroczystości w dniu 1-go września.

 

Zdjęcia z wizyty - TUTAJ

J. Janiszewski

 

Wyświetleń: 36 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.05.2017

 

Za pośrednictwem strony Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa prezentujemy kolejne „podniebne wspomnienia” - tym razem ppłk w st. spocz. pilota oblatywacza Ryszarda Łabaja, niegdyś także członka naszego oddziału. Jego wspomnienia są autentyczne, a przez to nadzwyczaj wartościowe historycznie...

 

Link do wspomnień - TUTAJ

 

Wyświetleń: 95 | Dodał: Sekretarz | Data: 11.05.2017

 

W dniu 22 kwietnia, odbyło się kolejne spotkanie Oddziału Krakowskiego.  W nietypowym miejscu  - Barka "Sobieski"  i terminie (sobota). Celem tej zmiany było nawiązanie do wielkanocnych klimatów i zachęta dla nowych członków, którzy w dni robocze nie mogą dotrzeć na nasze środowe spotkania. Jak na wiślane i bulwarowe miejsce przystało, spotkanie rozpoczęło się od niezwykle ciekawej prezentacji dr Krzysztofa Wielgusa, nt. alianckich operacji lotniczych nad Małopolską, w tym szczególnie trafnie i syntetycznie o genezie i strategiach lotnictwa bombowego USA i Wielkiej Brytanii podczas II Wojny Światowej. Znakomitym nawiązaniem do tych historii była obecność Zygmunta Krausa, właściciela jedynego w Polsce  muzeum, poświęconego załodze Liberatora B-24 "Hell's Angel, o którym wielokrotnie pisaliśmy. Nawiązano też do zbliżającej się 100 rocznicy powstania polskiego lotnictwa wojskowego, podkreślając kluczowe znaczenie w tym dziele roli Krakowa.  Potem nastąpiły wręczenia wyróżnień i podziękowań, a w finale - niezwykle serdeczne, integracyjne spotkanie, po raz kolejny z udziałem naszych Małżonek. W spotkaniu uczestniczyli także o. Dominik Orczykowski oraz sekretarz Rady Krakowskich Seniorów - Pani Joanna Talar.

 

Więcej fotek - TUTAJ 

 

Wyświetleń: 44 | Dodał: Sekretarz | Data: 23.04.2017

 

W dniu 7 kwietnia delegacja Oddziału Krakowskiego uczestniczyła w spotkaniu wielkanocnym w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego. Relacja TUTAJ...

 

 

Wyświetleń: 90 | Dodał: Sekretarz | Data: 12.04.2017

 

W dniu 8 kwietnia miał miejsce dzień otwarty Aeroklubu Krakowskiego na lotnisku Pobiednik Wielki, natomiast w dniu 9 kwietnia, w ramach "lotniczej wiosny" odbyły się zawody modelarskie, szybowcowe i samolotowe, w których nasz kolega Leszek Mańkowski zajął III miejsce. Kto wiedział, to był... Poniżej relacja filmowa z tej ciekawej imprezy.

 

 

 

Wyświetleń: 77 | Dodał: Sekretarz | Data: 09.04.2017

 

W dniu 05.04.2017 r. na terenie XXIII Liceum im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego odbyło się spotkanie młodzieży z autorem książek o tematyce związanej z bezpieczeństwem w lotnictwie Panem płk pil. Edmundem Klichem. Autor przedstawił czynniki decydujące o bezpieczeństwie w lotnictwie i nie tylko. Młodzież tego liceum kultywuje tradycje lotnicze, a najbardziej ambitni próbują swoich sił w modelarstwie, szybownictwie i lotnictwie sportowym.

 

  

   

S. Glądys

Zdjęcia: A. Sobieraj

 

Wyświetleń: 61 | Dodał: Sekretarz | Data: 06.04.2017

 

Nasz Senior - płk pil. Stanisław Niedźwiedzki zakończył swoją przygodę życia w lotnictwie wojskowym jako pilot myśliwski samolotów MIG-21 oraz dowódca pułku myśliwskiego. Będąc emerytem, chętnie dzieli się swoimi wspomnieniami z czasów służby w lotnictwie wojskowym oraz cywilnym...

 

 

 

Wyświetleń: 66 | Dodał: Sekretarz | Data: 01.04.2017

 

W dniu 8 marca, spotkanie Oddziału odbyło się z udziałem Pań Małżonek w zabytkowych piwnicach Dworku Białoprądnickiego. Każdej z Pań Prezes Oddziału płk Stanisław Wojdyła wręczył piękną różę, były toasty i życzenia, w tym także w formie poetyckiej. W części "oficjalnej" spotkania Kol. Jerzy Janiszewski opowiedział o projekcie jednej z krakowskich szkół, dotyczącym upamiętnienia lotników kanadyjskich, poległych podczas II Wojny Światowej nad Małopolską, który wzbudził duże zainteresowanie w samej Kanadzie. Kol. Andrzej Chytkowski przedstawił szereg faktów historycznych potwierdzających duży udział Kanadyjczyków w operacjach militarnych w Polsce i w Europie. W ten sposób Panie miały okazję na własne oczy zobaczyć, czym zajmują się ich mężowie seniorzy na swoich comiesięcznych spotkaniach. Potem, przy przekąskach i kawie świętowaliśmy już tylko Dzień Kobiet. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, Gościem specjalnym był Ojciec Dominik Orczykowski, który jak zwykle wygłosił krótką, wzruszającą "gawędę".

 

Więcej fotek - TUTAJ

 

Wyświetleń: 52 | Dodał: Sekretarz | Data: 09.03.2017

 

W dniu 18 lutego, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słopnicach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 5 lecia Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK. Gospodarze przybliżyli zaproszonym gościom swoje początki, dokonania, oraz plany na przyszłość. Wręczono również pamiątkowe drewniane tabliczki oraz dyplomy osobom i instytucjom, które przez ten pięcioletni okres wspierały Stowarzyszenie. Stąd także i nasza obecność na tej uroczystości, choćby z racji wspólnie realizowanych  cyklicznych imprez w Polankach i Słopnicach.

 

Obszerniejsza relacja na stronie KKSL (Leszek Mańkowski) - TUTAJ

 

Wyświetleń: 65 | Dodał: Sekretarz | Data: 26.02.2017

« 1 2 3 4 ... 22 23 »
Copyright MyCorp © 2017
Strona www zarządzana przez system uCoz