Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Grudzień 2017  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 13.12.2017, 08:23

Główna » Archiwum wpisów

 

Na zaproszenie dyrektora Muzeum Spadochroniarstwa Piotra Wybrańca, braliśmy udział w pikniku spadochroniarzy w Wiśle. Podczas pikniku zaprezentowano m.in. historię Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego oraz wkład "Cichociemnych" w organizowaniu Ruchu Oporu na ziemiach polskich. Gościem honorowym spotkania był 96-letni kpt. Aleksander Tarnawski "Upłaz" - ostatni z żyjących "Cichociemnych". Mając 94 lata Pan Aleksander Tarnawski wykonał skok spadochronowy systemem "tandem". Swoje punkty informacyjne miały także  jednostki specjalne Nil, Agat, Grom oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Warto wiedzieć, czym będą Wojska Obrony Terytorialnej. Zgodnie z planami będą piątym, samodzielnym Rodzajem Sił Zbrojnych. Ich misją będzie obrona oraz wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, a także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Do końca 2019 r. WOT będą liczyły docelowo 53 tys. żołnierzy. Powstaną 63 bataliony, które wejdą w skład 17 Brygad, podporządkowanych dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Aktualnie trwa nabór oraz szkolenie chętnych. Podczas krótkiej rozmowy kpt. Aleksander Tarnawski przekazał serdeczne pozdrowienia lotnikom. Na zdjęciu -  Gość Honorowy z przyszłymi kadrami WOT.

 

 

 

Tekst i zdjęcie Stefan Glądys

Więcej informacji - TUTAJ

 

 

 

Wyświetleń: 29 | Dodał: Sekretarz | Data: 09.10.2017

 

W dniu 18 września, w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stefana Skarżyńskiego w Balicach, miała miejsce szczególna uroczystość. Syn patrona Bazy Maciej Skarżyński zawarł z Jednostką umowę o przekazaniu pod jej opiekę pamiątek po swoim ojcu Stefanie Jakubie, który poległ śmiercią lotnika podczas powrotu z nalotu na Bremę w dniu 26.06.1942 r. Wśród nich jest Medal Bleriota - który płk. Skarzyński posiadał jako jedyny do tej pory Polak oraz gapa pilota z wygrawerowanym na odwrocie napisem "Pogromcy Atlantyku". Wydarzenie rozpoczęło się w gabinecie D-cy 8 Bazy płk. pil. Krzysztofa Szymańca, a zakończyło się w Sali Tradycji. Obecny był również były D-ca 13 Pułku Lotnictwa Transportowego płk pil. Piotr Biliński, którego upartym staraniem ówczesny pułk to imię uzyskał. Trafność tego wyboru potwierdza fakt, że do dziś jednostka w Balicach to imię nosi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dowództwa Bazy (Zastępca D-cy, Szef Sztabu i Szef Sekcji Wychowawczej) a ze strony Oddziału Krakowskiego - płk mgr Jerzy Adamkiewicz i ppłk pil. Szczepan Kurpisz.

  

Wyświetleń: 35 | Dodał: Sekretarz | Data: 24.09.2017

 

Głosowaliśmy na najlepszgo pilota Spitfire'a. I są efekty. Daliśmy ognia ! Info - TUTAJ

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 r. w Wereszynie w woj. lubelskim. W 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączył do Dywizjonu 303. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodszy pilot na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii działających w ramach RAF. Pracował też dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF i wykonywał zadania dla brytyjskich sił lotniczych w Holandii i Belgii. Po II wojnie światowej został majorem w Królewskich Siłach Powietrznych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

 

 

Wyświetleń: 43 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.09.2017

 

 

Wyświetleń: 61 | Dodał: Sekretarz | Data: 17.09.2017

 

W dniu 15 września 8 Baza Lotnictwa Transportowego obchodziła swoje święto. Była msza św. w hangarze, uroczysta zbiórka i wiele innych atrakcji, ale najważniejszą z nich było oddanie do użytku symulatora samolotu CASA C-295, wyprodukowanego przez kanadyjska firmę CAE. Dostawa symulatora była następstwem umowy podpisanej przez MON. Na początku 2017 r. symulator dotarł na Balice. Od kwietnia trwały prace związane z instalacją urządzenia w nowo wybudowanym budynku i aktualizacją oprogramowania. Od czerwca polsko-hiszpańska grupa sprawdzała urządzenie zgodnie z wymaganiami zawartymi w kontrakcie. Umowa obejmowała szkolenie serwisantów oraz instruktorów. Planowany koniec kursów to listopad 2017 r. Wtedy w pełni wyszkolona obsada polskiego FFS CASA C-295M będzie mogła szkolić pierwszych pilotów. Dzięki symulatorowi możliwe będzie przeszkolenie około 40 załóg rocznie. Nikogo z lotników nie trzeba przekonywać o potrzebie posiadania urządzenia, dzięki któremu można ćwiczyć pilotów we wszystkich warunkach lotu. Kilkanaście lat temu, kiedy Polska przymierzała się do zakupu samolotów CASA, rozważano jednoczesny zakup symulatora. Niestety, wówczas nic z tego nie wyszło. Jednak dzięki determinacji ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lotów symulator jest, i mamy nadzieję, że w sposób znakomity przyczyni się do obniżenia kosztów szkolenia i podniesienia jego jakości, czego życzymy naszym młodszym kolegom. Uroczystość otwarcia symulatora rozpoczęła się  mszą celebrowaną przez Biskupa Polowego WP – Józefa Guzdka, który następnie poświęcił urządzenie.  Lot inauguracyjny wykonali wspólnie Jego Eminencja Biskup Polowy i Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. dr Mirosław Jemielniak.

 

Więcej fotek J. Kuck - TUTAJ

 

Wyświetleń: 53 | Dodał: Sekretarz | Data: 16.09.2017

 

Tradycyjnie już, Zygmunt Kraus zaprosił przyjaciół w dniu 13 września 2017 r., w progi jedynego w Polsce Prywatnego Muzeum Polsko-Amerykańskiego „Hell’s Angel”, mieszczącego się w Wadowicach, przy ul. Konstytucji 3 Maja 23 A  - gdzie, jak ma to miejsce już od 27 lat - odbyły się uroczystości upamiętniające załogę amerykańskiego Liberatora B-24, zestrzelonego 13 września 1944 r. nad Zygodowicami, a także wszystkich  lotników alianckich i polskich walczących o wolność Polski podczas I i II wojny światowej. Od nazwy bocznej tego samolotu swoją nazwę przyjęło Muzeum. W uroczystości, obok licznej grupy członków naszego Stowarzyszenia wzięli udział m.in. żołnierze amerykańscy stacjonujący obecnie w Polsce, uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ryczowie oraz Grupa "Radośni" działająca przy Towarzystwie Miłośników Skawiny, która patriotycznymi pieśniami ubogaciła uroczystość. Kol. Adam Woźniczka z Jurczyc zadbał, aby obok tego co dla ducha, było również coś dla ciała.

 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

Foto: Halina Wyroba i Stanisław Wojdyła.

Film - TUTAJ

 

Wyświetleń: 71 | Dodał: Sekretarz | Data: 13.09.2017

 

Dnia 10.09.2017 r. w Cierlicku "Dzwon Pamięci" rozpoczął uroczystość poświęconą 85 rocznicy tragicznej śmierci Żwirki i Wigury. Była msza, poczty sztandarowe, przemówienia, salwa honorowa, składanie kwiatów pod pomnikiem oraz patriotyczne pieśni. Trochę szkoda, że nad "Żwirkowiskiem" nie pojawił się żaden samolot...

 

 

 

 

 

Obszerniejsza relacja - TUTAJ

 

Wyświetleń: 39 | Dodał: Sekretarz | Data: 11.09.2017

 

1 września na cmentarzu Rakowickim w sektorze alianckim odbyła się uroczystość oddania hołdu lotnikom kanadyjskim i polskim, którzy polegli w Południowej Polsce, niosąc pomoc w czasie II wojny światowej dla Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej. Inicjatorem tej uroczystości była Fundacja Charytatywna z Edmonton w Kanadzie. Fundacja została założona przez panią Maurern (prezes) i pana Randall Purvis. Główny cel organizacji to przybliżenie młodzieży szkolnej historycznej rzeczywistości w odniesieniu do tragedii wojen i ich ofiar oraz upamiętnianie bohaterów, którzy oddali życie za wolność i pokój. Z pomocą pana Tomasza Łukaszuka, byłego Ministra Oświaty w rządzie Alberty, w 150 lecie Kanady organizacja „No Stone Left Alone” (żadna mogiła nie może pozostać samotna) wyszła poza granice Kanady i rozpoczęła swoją działalność właśnie w Krakowie, gdzie spoczywa 14 kanadyjskich żołnierzy. Organizacja ta nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową nr 58 im. T. Kościuszki i zaprosiła młodzież szkolną do opiekowania się mogiłami żołnierzy. Całą narrację poprowadził dyr. Szkoły pan mgr Jerzy Zychal. W uroczystości udział wzięli ambasador Kanady pan Stephen de Boer, attaché Kanadyjskich Sił Zbrojnych w Warszawie col. Pascal P. J. Demers, żołnierze 6 Brygady Powietrzno-Desantowej, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP ze sztandarem, Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa, również ze sztandarem. Młodzież szkolna, która będzie sprawować opiekę nad grobami kanadyjskimi, rozpoczęła uroczystość odśpiewaniem hymnu Kanady (w języku angielskim), a następnie hymnu polskiego. Po krótkich przemówieniach, delegacje złożyły wieńce, młodzież szkolna zgodnie z kanadyjską tradycją na wszystkich stelach położyła kwiat polnego maku jako znak pamięci żołnierzy poległych w wojnach.

Za zasługi w pracy społecznej nad upamiętnianiem poległych żołnierzy w czasie II wojny światowej, pan Randall Purvis i Pan Tomasz Łukaszuk zostali odznaczeni medalem jubileuszowym XX lecia KO Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, co odbiło się szerokim echem w śród kombatantów i weteranów Kanady i Polonii Kanadyjskiej. Fundacja „No Stone Left Alone” będzie kontynuować dzieło opieki nad grobami kanadyjskich żołnierzy w Poznaniu i Malborku, jako że w Polsce w czasie ostatniej wojny zginęło 48 kanadyjskich żołnierzy. Dalsze plany omówiono na uroczystej kolacji w hotelu Copernicus.

 

 

Link do strony Polonii kanadyjskiej - TUTAJ

 

Wyświetleń: 61 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.09.2017

 

"Dnia pierwszego września roku pamiętnego, napadł wróg na Polskę z kraju sąsiedniego...." My - lotnicy, pamiętamy o dacie 1.09.1939 r. po to, by więcej w całkowitym odosobnieniu nie trzeba było bronić Ojczyzny - i to napadniętej przez dwu sąsiadów... Pamiętamy o lotnikach, którzy życie oddali broniąc Polskiego Nieba. Tak jak kpt. pil. Mieczysław Medwecki, który zginął zestrzelony po starcie nad polami Morawicy.  W rocznicę lotniczej śmierci kpt. Medweckiego, na jego mogile, która znajduje się u podnóża pomnika lotników w Morawicy, zapaliliśmy znicz i zatknęliśmy lotniczy proporczyk. Nasze żony uprzątnęły nagrobek i położyły wiązankę kwiatów.

 

 

 

Na zdjęciu Basia Kurpisz i Kryspina Skorupka przy grobie kpt. Medweckiego.

Szczepan Kurpisz.

 

 

Wyświetleń: 30 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.09.2017

 

Zgodnie z ustaleniami podjętymi podczas naszej wizyty w Dęblinie, w dniu 28 sierpnia, czyli w dniu Święta Lotnictwa, podpisane zostało porozumienie o współpracy Oddziału Krakowskiego z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Uroczystość miała miejsce w Sali Tradycji 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach, przy udziale Dowódcy Bazy płk mgr inż. Grzegorza Kota. Ze strony Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie porozumienie podpisał Dyrektor placówki – mgr Paweł Pawłowski a ze strony Krakowskiego Oddziału – Prezes Oddziału płk inż. pil. Stanisław Wojdyła. Członkowie Stowarzyszenia prof. Julia Dziwoki oraz płk dr Jerzy Kuck – przygotowali już wstępny harmonogram współpracy na najbliższe miesiące, zaakceptowany przez Dyrektora Muzeum. Zakłada on m.in. organizowanie sympozjów naukowych, wspólne wydawnictwa i  wystawy oraz konkursy z wiedzy o lotnictwie dla dzieci i młodzieży.

 

Fot. Edward Wyroba. Więcej zdjęć - TUTAJ

 

Wyświetleń: 35 | Dodał: Sekretarz | Data: 29.08.2017

« 1 2 3 4 ... 24 25 »
Copyright MyCorp © 2017
Strona www zarządzana przez system uCoz