Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Październik 2020  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 31.10.2020, 11:43

Główna » Archiwum wpisów

.

W dniu 20.01.2020 r. Członek Zarządu Krakowskiego Oddziału SSLW RP płk dr Jerzy Kuck uczestniczył w roboczym spotkaniu u Prezydenta miasta Krosna Piotra Przytockiego wraz z Prezesem Koła Pszczelarzy z Krosna Markiem Barzykiem. Na spotkaniu omówione zostały plany działalności Koła Pszczelarzy w Krośnie w roku 2020, w tym w szczególności organizacja Międzynarodowej Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników "Zielony Parasol",  która odbędzie się 25 marca w Krośnie. Ustalono że dodatkowym efektem konferencji będzie opracowanie naukowe (książka) o tematyce ekologiczno - pszczelarskiej, powiązanej z przedstawieniem regionu i działalności Koła Pszczelarzy w Krośnie.

Ponieważ kol. Jerzy Kuck jest pszczelarzem i również Członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, to korzystając z okazji - w uznaniu zaangażowania na rzecz rozwoju pięknego miasta Krosna, jak również rozwoju lotnictwa w tym mieście, z którego wywodzi się wielu wspaniałych pilotów wojskowych i cywilnych, wręczył Prezydentowi opracowanie "100 lat Lotnictwa Wojskowego w Małopolsce", którego sam jest autorem. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, a Pan Prezydent objął patronatem Międzynarodową Konferencję Pszczelarzy, Ekologów i Leśników, na którą zaproszenie zostało również skierowane do lotników z Krakowa.

 

.

Wyświetleń: 127 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.01.2020

.

.

Wyświetleń: 120 | Dodał: Sekretarz | Data: 07.01.2020

.

W dniu 15 grudnia 2019 r. wójt gminy Ochotnica Górna, Pan Tadeusz Królczyk, zorganizował jak co roku, kolejną uroczystość z okazji 75 rocznicy zestrzelenia samolotu „Liberator”. Była to również rocznica bohaterskich czynów okolicznych mieszkańców, którzy z narażeniem życia uratowali załogę po opuszczeniu samolotu. A było to tak: 18 grudnia 1944 r. o godz. 12.45 w okolicach Ochotnicy na niebie pojawiły się spadochronowe czasze. Była to załoga samolotu B-24J Liberator, której dowódcą był amerykański pilot William Beimbrink. Załoga brała udział w nalocie na zakłady chemiczne w Dworkach k. Oświęcimia. Był to jeden z kilkuset lotów, które niosły naszej Ojczyźnie pomoc i nadzieję. Samolot po wystartowaniu z lotniska Campo Casale koło Brindisi nie osiągnął celu. Uszkodzone trzy z czterech silników nie pozwoliły na kontynuowanie lotu. Por. Beimbrink podjął decyzję o opuszczeniu samolotu i wyskoczył jako ostatni. Brakło mu wysokości na otwarcie spadochronu i jako jedyny z załogi zginął. Zagadką jest dlaczego okoliczni mieszkańcy znaleźli pozostałych 9 członków załogi, a nie znaleziono ciała d-cy załogi, chociaż znaleziono jego czapkę z wizytówką (zdjęcie na wystawie fotograficznej w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej).

Tym co się uratowali i tym co im pomogli dotrzeć do swoich jednostek we Włoszech jest poświęcony coroczny marsz na przełęcz Pańską Przehybkę, gdzie przy pomniku Liberatora o imieniu własnym „California Rocket” oddajemy hołd. Tym którzy nieśli pomoc i nadzieję w imię „za wolność waszą i naszą”.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 koło potoku Jaszcze, skąd zebrani uczestnicy ruszyli pod przewodnictwem dyr. Gorczańskiego Parku Narodowego Janusza Tomasiewicza, w półtoragodzinną wspinaczkę na Pańską Przehybkę. Tam dr. arch. Krzysztof Wielgus, w sposób przejmujący opowiedział historię ostatnich dni załogi „California Rocket” po opuszczeniu samolotu. Po zejściu w dół znaleźliśmy się w Wiejskim Domu Kultury gdzie przywitał nas kierownik Zdzisław Błachut. Jak zwykle gościnny, zorganizował po górskim spacerze wspaniały gorący obiadek z deserem. Wielką niespodzianką było dla nas bardzo profesjonalnie przygotowane muzeum w tymże Ośrodku, obrazujące bohaterskie postacie z walk partyzanckich, jak i szczątki samolotów, których lot zakończył się w Gorcach.

Tym razem w uroczystości, którą w całości przygotował wójt gminy Ochotnica Górna Tadeusz Królczyk, uczestniczyli attaché wojskowy USA w Krakowie ppłk Matthew Hofmeister, dyr. Muzeum Lotnictwa w Krakowie Krzysztof Radwan, pani poseł Anna Paluch, autorzy książek o tragicznych czasach z okresu II wojny światowej, prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Leszek Mańkowski. Krakowski Oddział SSLW RP reprezentowali Stefan Glądys, Szczepan Kurpisz, oraz Stanisław Wojdyła, którzy mieli możliwość uhonorować dr Krzysztofa Wielgusa statuetką „Ikara” za upamiętnianie miejsc pamięci wydarzeń lotniczych oraz krzewienie wiedzy o lotnictwie, tam gdzie tylko ma możliwość. Wszyscy uczestnicy przyrzekli sobie spotkać się za rok na kolejnej rocznicy, aby ponownie wspinać się na Pańską Przehybkę, w celu zapalenia znicza przy „Californi Rocket”.

.

S. Wojdyła, fot. L. Mańkowski

.

Wyświetleń: 121 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.12.2019

.

Szanowni Koledzy.
 
Nasze szeregi opuścił Włodek Wieteska. Zmarł 2.12.2019 r. Pogrzeb odbył się  5.12.2019 r. w Kosocicach, w kościele Najświętszej Marii Magdaleny (ul. Niebieska).
 
Cześć Jego Pamięci !
.
Wyświetleń: 110 | Dodał: Sekretarz | Data: 05.12.2019

.

Jak każdego roku, w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim, na Kwaterach Wspólnoty Brytyjskiej, Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP złożył wiązanki kwiatów dla tych, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej. Cmentarz Rakowicki jest największą z czterech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (15). Są tam również 3 mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej. Czyli jest to miejsce ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce oraz lotników, którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania Hitlerowskich Niemiec. Słowo wstępne wygłosił Charge d’Affaires Ambasady RPA w Warszawie, Pan Christian Bot: "My jako Naród Wspólnoty, spotykamy się tutaj z naszymi polskimi przyjaciółmi, aby chwalić Boga i wspomnieć przed Jego obliczem wszystkim, którzy polegli za wolność, sprawiedliwość i pokój; modlić się za tych, którzy przeżyli, okaleczeni na ciele i umyśle oraz ślubować poświęcenie potrzebne do pokonania wszystkiego, co jest przeciwne Bogu i Jego woli". Cytat z Ewangelii św. Jana odczytał Pastor David Brown. Kończąc słowami „…to wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali” Akt pamięci odczytał Ambasador Australii w Warszawie JE Pan Lioyd Brodrick i powtórzony przez Brytyjskiego Attache Obrony w Polsce, pułkownika Dominica Morgana: "Pamiętajmy przed Bogiem i polećmy Jego opiece tych, którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny, tych, których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli służąc obronie ludzkości. Nie zestarzeją się jak starzejemy się my, którzy tu pozostaliśmy. Wiek podeszły ich nie skruszy Ni lata nie złamią. O zachodzie słońca i o poranku, Będziemy o nich pamiętać". Miłym akcentem był udział przedstawicieli szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich z Ostrowa, z którą nasze Stowarzyszenie zamierza nawiązać bliższy kontakt.

 

Link do zdjęć Aleksandra Gucwy - TUTAJ

.

Wyświetleń: 128 | Dodał: Sekretarz | Data: 27.11.2019

.

W niedzielę 17 listopada, w ramach Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, w oddziale Muzeum Krakowa "Ulica Pomorska", odczyt historyczny wygłosił nasz kolega Andrzej Chytkowski. Tematyka odczytu związana była z walkami pilotów 2 Pułku Lotniczego w wojnie obronnej we wrześniu. W okresie międzywojennym 2 Pułk Lotniczy w Krakowie był bardzo ważną jednostką Wojska Polskiego, związaną od początku z lotniskiem Rakowice. Od pierwszych dni września 1939 r żołnierze – lotnicy Pułku walczyli z Niemcami. Andrzej w tym zakresie posiada dużą wiedzę, a swoją prelekcję przetykał barwnymi anegdotami z życia braci lotniczej. Opowiedział nam o losach pilotów: Aleksandra Rutkowskiego, Antoniego Danka, Stanisława Chałupy, Stanisława Króla, Adama Bujaka i czterech braci Janusów – Stefana, Romana, Mieczysława i Kazimierza. Sala Muzeum była pełna słuchaczy. Szkoda tylko ,że "naszych" było niewielu.

 

.

Wyświetleń: 113 | Dodał: Sekretarz | Data: 20.11.2019

.

W dniu 14 listopada, w Szkole Podstawowej im. kpt. pil. M. Medweckiego w Morawicy odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia 101 rocznicy odzyskania niepodległości Polski oraz 80 rocznicy śmierci patrona szkoły - kpt. Medweckiego. Dzieci przygotowały wspaniały, patriotyczny spektakl (kilku naszych kolegów pożyczyło lotnicze stroje). Nasz Krakowski Oddział przekazał nauczycielom i dzieciom Szkoły w Morawicy serdeczne pozdrowienia i życzenia.

 

.

Wyświetleń: 93 | Dodał: Sekretarz | Data: 15.11.2019

.

 

Wyświetleń: 115 | Dodał: Sekretarz | Data: 02.11.2019

.

 

Z wielkim bólem informujemy, że w dniu 21.10.2019 r. odszedł od nas do Niebieskiej Eskadry Kol. Edward Wyroba, nieodżałowany dokumentalista, członek i kronikarz Oddziału Krakowskiego SSLW RP. Pogrzeb odbył się w dniu 24.10.2019 r. na Cmentarzu Komunalnym w Wadowicach ul. Wojska Polskiego.

Edward Wyroba urodził się w Wadowicach, 1.06.1956 r. Od najmłodszych lat pasjonowała go historia, zwłaszcza II wojny światowej na Wadowickiej Ziemi oraz życiorysy jej mieszkańców. Po ukończeniu szkoły średniej powołany został do służby wojskowej w jednostce wartowniczej MSW. Do roku 1993 pracował zawodowo w charakterze kierowcy. Od 1993 roku, kiedy z uwagi na stan zdrowia przeszedł na rentę inwalidzką, powrócił do pasji z młodych lat. Zaangażował się w wydawnictwo lokalnej gazety „Nad SKAWĄ”. Od roku 1995 do 2008 był jej wydawcą i redaktorem naczelnym. Obowiązki te godził z pracą społeczną w Polskim Czerwonym Krzyżu oraz Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej. Przez cały ten czas wspierał w działaniach kolegę Zygmunta Krausa oraz Jego Prywatne Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell's Angel”. Był autorem kilkudziesięciu materiałów prasowych i internetowych o tematyce historycznej oraz kilku opracowań książkowych oraz broszur, m.in. „Oni nie doczekali... Historia pacyfikacji wsi Lgota” - Wadowice 1994, „Myśli w wierszu zebrane” - Wadowice 1997, „Witanowice i okolice...” - Wadowice – 2002, „Wadowice. Moje miasto... historia inna niż wszystkie” - Wadowice 2003, „Z panteonu Ziemi Wadowickiej....” - Wadowice 2004”. Przygotował do druku przewodnik „Po drogach, którymi mały Lolek podążał w latach swojej młodości...”, zawierającym informacje o około 70. miejscach związanych z Karolem Wojtyłą. Gromadził materiały do książki biograficznej o życiu i pracy swojego przyjaciela Zygmunta Krausa.  Był autorem kilkunastu materiałów filmowych o tematyce historycznej lub biograficznej, udostępnionych na portalu internetowym YouTube. Opracował materiały video przedstawiające pełną biografią pułkownika pilota Ludwika Krempy, a na 70 rocznicę walk lotników amerykańskich o wolność Polski (13 września 2014), przygotował pełnometrażowy film o pracy Zygmunta Krausa oraz Jego Muzeum. Za swoją pracę społeczną na rzecz historii i kultury regionu został uhonorowany Odznaką Honorową PCK , członkostwem w Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz wieloma wyróżnieniami i nagrodami.

Cześć Jego Pamięci !

 

Wyświetleń: 118 | Dodał: Sekretarz | Data: 22.10.2019

.

Szkoła Podstawowa nr 9 im. ppłk pil. Stanisława Skarżyńskiego ma już 30 lat. Z tej okazji w dniu 09.10.2019 r. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu. Na uroczystości zostało zaproszone nasze stowarzyszenie oraz Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa. Od 2001 r. szkoła nosi imię bohaterskiego polskiego lotnika Stanisława Skarżyńskiego i to widać w każdym zakątku szkoły. Zdjęcia, obrazy, wystawy, pamiątki lotnicze są tutaj obecne praktycznie w każdym miejscu. Co ważniejsze tradycje i duch lotniczy jest widoczny wśród nauczycieli i uczniów. Za takie działania Prezes naszego Oddziału Stanisław Wojdyła złożył na ręce dyrekcji podziękowania i wręczył Szkole pamiątkową statuetkę. Prezes KKSL Leszek Mańkowski przeprowadził dla zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców pokazy modeli latających, co nagrodzono gromkimi oklaskami. Szkoła Podstawowa nr 9 to nie jedyna placówka szkolna w Polsce nosząca imię Stanisława Skarżyńskiego ale najlepsza w propagowaniu pamięci o Nim jak też poszanowaniu tradycji lotniczych.

Tak trzymać !!!

 

 

     

Tekst i foto: Z. Czarnota

 

Wyświetleń: 133 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.10.2019

« 1 2 3 4 ... 32 33 »
Copyright MyCorp © 2020
Strona www zarządzana przez system uCoz