Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Lipiec 2022  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 05.07.2022, 01:51

Główna » Archiwum wpisów

.

W przeddzień Święta Lotnictwa Polskiego, w dniu 27 sierpnia odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą zestrzelenia polskiej załogi bombowca Halifax z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r. w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz małopolski, powiatu, lokalnych samorządów, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, harcerze, leśnicy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników. Uczestniczyli także członkowie SSLW RP z Krakowa: Stanisław Wojdyła, Szczepan Kurpisz i Michał Król oraz z powiatu gorlickiego: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha, Dariusz Duran i Franciszek Janeczek. Po mszy św. zabrała głos Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Radna Sejmiku Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, Starosta Gorlicki Maria Gubała, odczytany został list od pani Poseł Barbary Bartuś a następnie głos zabrał Aleksander Gucwa, prowadzący uroczystość. Potem delegacje udały się pod pomnik lotników, celem złożenia wieńców i wiązanek kwiatów. Pod pomnikiem Aleksander Gucwa z rąk Prezesa SSLW RP w Krakowie płk. pil. inż. Stanisława Wojdyły odebrał Medal 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

 

  

  

.Zdjęcia K. Korona - TUTAJ

.

Wyświetleń: 149 | Dodał: Sekretarz | Data: 30.08.2021

.

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego, członkowie Oddziału Krakowskiego wespół z Małżonkami i sympatykami stowarzyszenia spotkali się w restauracji "Wodnik". To pierwsze spotkanie w takiej formule od czasu ogłoszenia pandemii Covid. Wszyscy zaszczepieni, a więc bezpieczni - z radością wyrazili chęć odnowienia kontaktu "na żywo" i celebracji naszego święta w gronie przyjaciół. Na wstępie, prezes oddziału płk pil. Stanisław Wojdyła złożył zebranym oraz wszystkim lotnikom życzenia zdrowia oraz  satysfakcji z lotniczej i społecznej działalności. Dalsza część spotkania przebiegała w luźnej i przyjacielskiej atmosferze - na opowieściach o tym co wydarzyło się w czasie długiej przerwy w kontaktach, na wspomnieniach o lataniu - jak to zwykle bywa w gronie lotników oraz o planach na przyszłość.

 

   

   

   

   

Zdjęcia J. Szymik

.

Wyświetleń: 135 | Dodał: Sekretarz | Data: 29.08.2021

.

Jurczyce, to wioska w gminie Skawina, w której przyszedł na świat gen. broni Józef Haller. Tutaj, 13 sierpnia 2021 r. w 148. rocznicę urodzin generała odsłonięty został pomnik dowódcy Błękitnej Armii. Stanął w pobliżu Izby Hallera, a fundatorami byli Grażyna i Adam Woźniczkowie. Pomnik ma około 4 metry wysokości, to płaskorzeźba autorstwa artysty Andrzeja Kołaczyńskiego. W uroczystościach oprócz gości z wielu stron kraju wzięły udział poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Radziszowie,  Drużyny Harcerskiej "Korzenie" im. Gen. Józefa Hallera oraz Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

 

   

.

Wyświetleń: 122 | Dodał: Sekretarz | Data: 13.08.2021

.

W niedzielę, 11 lipca 2021 r. w Słopnicach Górnych, miała miejsce siódma edycja pikniku historycznego nawiązującego do wydarzeń z okresu II wojny światowej, czyli 77 rocznica zrzutów alianckich dla Armii Krajowej na placówkę zrzutową ,,Sójka 401" na Dzielcu.  Właśnie w tym miejscu, w nocy z 9 na 10 lipca 1944 r. alianci dokonali zrzutu broni, umundurowania i lekarstw dla żołnierzy Obwodu AK Limanowa oraz Oddziału Partyzanckiego "Wilk". Organizacja pikniku to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, Gminy Słopnice, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Aeroklubu Podhalańskiego, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, którego dyrektor dr hab. Filip Musiał objął honorowy patronat nad tymi uroczystościami.

Otwarcia i zakończenia imprezy dokonał wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys. Na początku uroczystości złożono kwiaty i oddano hołd poległym lotnikom alianckim oraz żołnierzom Armii Krajowej. Tegoroczne obchody były szczególne, ponieważ powróciliśmy do tradycyjnej formy obchodów, która nie była możliwa w zeszłym roku z powodu Covid-19. Od 2014 roku, kiedy to zostały po raz pierwszy zorganizowane, gromadzi się coraz więcej osób. Również i tym razem wiele można było zobaczyć. Seniorzy KO SSLW RP zorganizowali konkurs dla młodzieży na temat zrzutów ludzi i sprzętu na zrzutowisko "Sójka 401". Swoje wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie zaprezentowali żołnierze z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic. Po raz pierwszy na Dzielcu, zaprezentowali się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Polscy Spadochroniarze Wojskowi, którzy oprócz stoiska, w specjalnym pokazie zaprezentowali genezę, rozwój, historię, polskich jednostek powietrzno-desantowych. 

Ważnym elementem inscenizacji jest zawsze przelot samolotów. Rozpoczęli piloci z Aeroklubu Podhalańskiego oraz ze Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 - na czele ze znakomitym pilotem Andrzejem Saratą. Podziwialiśmy samolot JAK-18 oraz  siedmiu skoczków spadochronowych (w tym dwie kobiety), którzy pod wodzą  Prezesa KKSL Leszka Mańkowskiego dokonali ,,desantu" na Dzielec z wysokości ponad 1000 m, z legendarnego samolotu AN-2 "Wiedeńczyk".   Po nich na niebie zagościł samolot C-295 CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Dla najmłodszych tradycyjnie już odbył się zrzut cukierków z samolotów. Na zakończenie wręczono podziękowania i certyfikaty.

 

 

Zdjęcia Aleksandra Gucwy - TUTAJ

.

Wyświetleń: 133 | Dodał: Sekretarz | Data: 14.07.2021

.

 

Wyświetleń: 124 | Dodał: Sekretarz | Data: 06.07.2021

.

Już tradycją stał się coroczny udział przedstawicieli naszego Stowarzyszenia w majowych uroczystościach pod Pomnikiem Lotników w krakowskim Prokocimiu. W dniu 23 maja odbyły się uroczystości w których mieszkańcy dzielnicy złożyli hołd swoim lotniczym przodkom. Delegacja KO SSLW RP wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w mszy świętej, złożeniu kwiatów pod pomnikiem oraz spotkaniu z mieszkańcami dzielnicy. Od lat pomnikiem opiekują się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia i to oni - wraz z Radą Dzielnicy XII- są organizatorami obchodów. W tym roku uroczystości zostały uświetnione przemówieniami naszych kolegów: Benedykta Siemaszko oraz Andrzeja Chytkowskiego, którzy wspominali osiągnięcia prokocimskich pilotów. Mówcy podkreślali wyjątkowość Prokocimia jako miejscowości (od 1941 r. w granicach Krakowa) z której pochodziło tak wielu lotników. Dla najmłodszych mieszkańców niewątpliwą atrakcją był pokaz akrobacji modelu latającego prowadzonego pewną ręką przez kolegę Leszka Mańkowskiego. Na zakończenie uroczystości członkowie KO SSLW RP otrzymali zaproszenie na przyszłoroczne obchody 20 rocznicy odsłonięcia pomnika.

 

       

 

   

Tekst i fot. - Z Czarnota

.

 

Wyświetleń: 128 | Dodał: Sekretarz | Data: 30.05.2021

.

2 maja 2021 r. w Prywatnym Muzeum Polsko - Amerykańskim "Hells Angel" w Wadowicach odbyła się szczególna uroczystość. Świętowano 30 rocznicę powstania tej prywatnej placówki, której właścicielem jest członek Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz pasjonat historii - Zygmunt KRAUS. Z okazji okrągłego jubileuszu połączonego z imieninami, Pan Zygmunt został wyróżniony przez prezesa Oddziału Krakowskiego płk pil. Stanisława Wojdyłę oraz wiceprezesa ppłk pil. Stefana Glądysa dyplomem gratulacyjnym oraz kopią medalu Bleriota, ufundowaną przez instruktora pilota Jerzego Domicza. Reprezentujący Radę Seniorów Lotnictwa AP Leszek Mańkowski wręczył Jubilatowi najwyższe odznaczenie Rady - "Medal Rady Seniorów Lotnictwa". Dodatkową okazją do spotkania była 80 rocznica zestrzelenia przez Władysława Nowaka - wadowiczanina - samolotu niemieckiego Heinkel 111 w czasie lotu bojowego nad Londynem na samolocie Hurricane. Uzyskał on jako pierwszy polski pilot myśliwski potwierdzone nocne zestrzelenie i za ten wyczyn został odznaczony Krzyżem Walecznych.

W spotkaniu uczestniczył również uczeń VI klasy Dawid Adamus. Ten młody chłopak napisał pracę konkursową o kpt. Zygmuncie Pluta - pilocie który zginął koło Sękowej. Ta praca wygrała w szkole konkurs i została skierowana na eliminacje wojewódzkie, gdzie zajęła również pierwsze miejsce. Prezes Oddziału Krakowskiego wręczył mu piękny dyplom, medal jubileuszowy Stowarzyszenia oraz breloczek MiG 29. Przy okazji spotkania, odrabiając zaległości spowodowane pandemią, wręczono  ppłk pil. Benedyktowi Siemaszce „Madal Zasłużony Żołnierz RP”, dyplom od Zarządu Głównego z okazji 90 urodzin oraz statuetkę „Orła” od Oddziału Krakowskiego. Szczepan Kurpisz za niestrudzoną działalność społeczną otrzymał statuetkę „Viktorynka”, a płk Wojdyła piękną paterę wykonaną przez lotników amerykańskich, którzy po powrocie z wojny w Europie wykonywali ręcznie z materiałów samolotowych pamiątki. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem - w tym oczywiście kremówkami.

Wizytówką Prywatnego Muzeum Polsko-Amerykańskiego jest ekspozycja poświęcona amerykańskiemu bombowcowi B-24 Liberator o nazwie "Hell´s Angel" i jego jedenastoosobowej załodze, która została zestrzelona po bombardowaniu zakładów chemicznych w Oświęcimiu 13 września 1944 roku. Samolot rozbił się w Zygodowicach - małej miejscowości nieopodal Wadowic. Zygmunt Kraus w swej kolekcji zgromadził wiele części samolotu, rzeczy osobiste, zdjęcia, dokumenty pilotów - jest to owoc jego wieloletnich poszukiwań. Wszystkie prezentowane eksponaty są w 100 % oryginalne. Oprócz upamiętnienia lotników, muzeum posiada eksponaty ukazujące wieloletnią współpracę wojskową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przed Muzeum  stoi pomnik strażaka ku czci ofiarom z 11 września w USA. W Placówce zaprezentowano ponadto kilka ekspozycji: Polscy Piloci w Walce z Nieprzyjacielem - szereg pamiątek, rzeczy osobistych, dokumentów po najlepszych polskich lotnikach pochodzących z okolic Wadowic, a także historia Polonii - bogate zbiory dokumentów z  Ignacym Janem Paderewskim, Józefem Hallerem oraz Karolem Wojtyłą.

 

       

       

.


Władysław Jan Nowak ur. 11 czerwca 1908 w Choczni, zm. 11 lutego 1982 w Sheffield – major pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Wadowicach rozpoczął edukację w miejscowym gimnazjum. W 1930 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Różanie, a następnie do Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu. Ukończył również kurs pilotażu w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie i w 1934 roku uzyskał przydział do 2 pułku lotniczego w Krakowie. Swoją karierę lotniczą przed wybuchem wojny zakończył jako instruktor pilotażu w Szkole Pilotażu w Grudziądzu, po czym przeniesiono na lotnisko Ułęż koło Dęblina. 17 września 1939 przekroczył granicę rumuńską i przedostał się do Bukaresztu. Stąd dotarł drogą morską do Bejrutu, a w styczniu 1940 dotarł do Marsylii we Francji. W czerwcu 1940 ewakuował się do Anglii, gdzie we wrześniu otrzymał przydział do dywizjonu 306


.

Wyświetleń: 145 | Dodał: Sekretarz | Data: 10.05.2021

.

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. z lotniska Stradishall niedaleko Londynu wystartował samolot Whitley MKV, na pokładzie którego znajdowała się pierwsza polska ekipa "Cichociemnych" w składzie: kpt. lot. Stanisław Krzymowski "Kostek", rtm. Jacek Zabielski "Żbik" oraz kurier Czesław Raczkowski "Orkan"Głównym celem tej misji było "przetarcie szlaku" i udowodnienie decydentom możliwości w  wykonywaniu lotów z cichociemnymi i zaopatrzeniem do okupowanej Polski. Zrzut był planowany na Kobylą Wieś koło Włoszczowej. W rzeczywistości zrzutu dokonano na teren wsi Dębowiec koło Skoczowa. Były to tereny włączone po 1939 roku do Trzeciej Rzeszy. Można sobie wyobrazić tragizm sytuacji. Skoczkowie znaleźli się w nieznanym terenie. Należało określić swoje położenie i zmylić pogoń oraz dążyć do wykonania zadania. Skoczkowie przed wylotem otrzymali ustny rozkaz od generała Sosnkowskiego; "Jedziecie jako straż przednia do kraju. Macie udowodnić, że łączność z krajem jest w naszych warunkach możliwa". Dzięki ofiarnej pomocy miejscowej ludności ekipie udało się uniknąć wpadki. Samolot, dzięki załodze pod dowództwem pilota RAF Francisa Keasta, wrócił do bazy  na oparach paliwa, będąc w powietrzu 11 godzin 20 minut. Od tego wydarzenia do końca 1944 r.  do kraju zrzucono 316 cichociemnych, którzy aktywnie włączyli się w organizację walki z okupantem. Oprócz cichociemnych zrzuty dostarczały broń, zaopatrzenie, pieniądze.

W 80 rocznicę pierwszego zrzutu, w miejscowości Dębowiec, przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie (50 rocznicę) odbyła się uroczystość w formie skromnego apelu (z powodu pandemii). Wzięli w niej udział przedstawiciele władz administracyjnych, wojska, mieszkańcy, pasjonaci historii oraz seniorzy lotnictwa, którzy umieścili proporczyk "Pamiętamy". Pasjonat historii, Pan Piotr Wybraniec, zaprezentował swoją książkę  pt. "Z powietrza,  lądu i morza", w której opisuje losy ludzi, którzy polegli. Badacz historii Pan Sławek Snopek  przedstawił losy cichociemnych z pierwszego zrzutu, którzy po wojnie byli zmuszeni do życia na obcej ziemi. Na ujawnienie czeka biała plama na temat zrzutów po zakończeniu wojny. Jest to cząstka naszej historii, którą należy udokumentować i ujawnić. Zachęcamy do współpracy wszystkich, mogących coś wnieść do tego tematu.

.

Stefan Glądys

.


15 lutego 2021 r. na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie odbyła się premiera edukacyjnego spotu wideo, zatytułowanego „Tobie Ojczyzno. Cichociemni”. Filmowa produkcja krakowskiego IPN poświęcona jest żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy po dobrowolnym zgłoszeniu się do służby w kraju, przeszli wielomiesięczne szkolenie w różnych specjalizacjach (m.in. dywersja, łączność, wywiad, szkolenie pancerno-motorowe i lotnicze), a następnie złożyli przysięgę na rotę Armii Krajowej i nocą skoczyli ze spadochronami do okupowanej ojczyzny. W filmie zagrał aktor Paweł Izdebski, a towarzyszyli mu członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Zdjęcia realizowane były w styczniu 2021 r., w krakowskim studio filmowym oraz w malowniczych okolicach Białego Kościoła. To tutaj zarejestrowano plenerowe sceny potyczek polskich oddziałów partyzanckich z Niemcami oraz przyjęcia na placówce zrzutu skoczków i zaopatrzenia dla AK.

.

.

Wyświetleń: 170 | Dodał: Sekretarz | Data: 16.02.2021

.

Nie zapominamy o lotnikach, którzy na frontach wszystkich wojen z narażeniem życia walczyli o „Naszą i waszą wolność”. Tegorocznym upamiętnieniem awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca niech będzie oglądnięcie filmu z cyklu „Było nie minęło”  pt: Historia bombowca Boeing B-17 „Candie” zrealizowanego kilka lat temu przez ekipę red. Adama Sikorskiego.

 

.

Wyświetleń: 220 | Dodał: Sekretarz | Data: 07.01.2021

.

Działania spadochronowe, a w szczególności zrzuty lotnicze z pomocą dla okupowanego Kraju w okresie II wojny światowej stanowią wycinek dziejów lotnictwa wojskowego. Zrzuty dla 1 PSP AK na Polanki Szczawskie to ważny element tej historii. I właśnie dla zachowania jej dla potomnych, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP  Oddział Krakowski, a także mieszkańcy osiedla na Polankach spotkali się spontanicznie, by uczcić pamięć o bohaterach wydarzeń sprzed 76 lat.

Przy okazji spotkania zdecydowano o miejscu posadowienia głazu pamięci wraz z pamiątkową tablicą. Inicjatorami ustawienia tego znaku pamięci są rekonstruktorzy z SRH 1PSP AK ze Słopnic, a czynny udział biorą seniorzy lotnictwa wojskowego i cywilnego. Z pomocą przyszli niezwykle życzliwi sprawie właściciele gruntów - Państwo Stanisław i Urszula Dorulowie, którzy od lat udostępniają swoje grunty do przeprowadzania rekonstrukcji historycznych. Zgodzili się również na umiejscowienie obelisku na swoim terenie. Ugościli nas również smakołykami przygotowanymi przez córkę, a i grzane co nieco się znalazło...

Nasze spotkanie zabezpieczali jak zwykle niezawodni strażacy z OSP Szczawa, którzy dali potężnego, ale kontrolowanego "ognia", przy którym rekonstruktorzy mogli upiec pyszne kiełbaski. Przygotowali również długą drogę przez las, prowadzącą na miejsce spotkania. Takie spotkanie byłoby niepełne bez komponentu lotniczego. Nad zrzutowiskiem przelecieli nasi przyjaciele, lotnicy ze Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego z Łososiny Dolnej. Przelot dwóch maszyn znakomicie uświetnił i uatrakcyjnił - bądź co bądź - lotnicze spotkanie. Lotnicy nie zapomnieli także o słodkiej niespodziance dla najmłodszych. Serdecznie dziękujemy Andrzejowi Saracie, Januszowi Misiowi, Krzysztofowi Witkowi i Krzysztofowi Bartoszewskiemu za spontaniczne i bezinteresowne uświetnienie wydarzenia i podniesienie jego rangi. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którym się chciało i którzy uważają, że to co robimy, to ważna cześć historii naszego kraju. Do zobaczenia w przyszłym - mamy nadzieję - normalnym roku, oczywiście w znacznie większym składzie.

 

    

Info i foto L. Mańkowski, S. Glądys

.

Wyświetleń: 196 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.12.2020

« 1 2 3 4 ... 34 35 »
Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz