Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Marzec 2018  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 21.03.2018, 21:41

Główna » Archiwum wpisów

 

W dniu 20.06.2014 r. w Urzędzie Gminy Sękowa, braliśmy udział w planowaniu uroczystości 70 rocznicy upadku samolotów Halifaksa w Banicy i Liberatora w Olszynach. Wójt gminy Sękowa - Pani Małgorzata Małuch zaprasza pasjonatów historii lotnictwa na uroczystości patriotyczno - religijne, które odbędą się w miejscowości Krzywa (dawna Banica) w dniu 29.08.2014 r. o godz.10.30. Informacje szczegółowe - Szczepan Kurpisz i Stefan Glądys.

 

Na zdjęciu od lewej: Szczepan Kurpisz, Aleksander Gucwa - organizator, Jan Szczepański - dyr. GOK w Sękowej, Małgorzata Małuch - wójt gminy Sękowa, Andrzej Ortel - prowadzący uroczystości.

 

Po drodze do Sękowej nasza delegacja wstąpiła do Muzeum 1 PSP AK w Szczawie, gdzie przekazano kolejne eksponaty: mundur Podhalańczyków i łuskę wielkokalibrową 100 mm. W imieniu lotników dary przekazał ppłk. pil. Stanisław Wojdyła, a przyjął  je z wdzięcznością kustosz muzeum Pan Józef "7" Rusnak, który serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom  oraz  zapewnia, że  jest  miejsce  na  wszelkie  pamiątki wojskowe, które  wzbogacą  muzeum.

 

    

S. Glądys 

 

Wyświetleń: 618 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.06.2014

 

8 czerwca  w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w nowo wybudowanym hangarze odbyło się uroczyste otwarcie wystawy silników lotniczych. Dobiegł końca pierwszy etap rozbudowy Muzeum. Wybudowany obiekt powiększył powierzchnię wystawienniczą Muzeum Sił Powietrznych o kolejne 800 m² i powierzchnię magazynową o 400 m². Patrz: http://muzeumsilpowietrznych.pl/

W niedzielne przedpołudnie wielu znakomitych gości przybyło do Dęblina aby zobaczyć pierwsze nowoczesne pomieszczenia tego Muzeum i zgromadzone tam zbiory. Uroczystości wziął udział  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Pan Minister Maciej Jankowski a Jego Ekscelencja ksiądz biskup polowy dr. Józef Guzdek dokonał poświęcenia hangaru. Nie zabrakło pasjonatów techniki lotniczej i historii lotnictwa młodych adeptów lotnictwa z „Dęblińskiej Szkoły Orląt” z kadrą szkoły, wykładowcami i Rektorem. W nowym hangarze prezentowanych jest ok. 20 silników lotniczych takich samolotów, jak np. Su, MiG, Lim czy Orlik.  Ekspozycje uzupełniają trzy samoloty i bardzo interesująca ikonografia pozwalające poznać historie powstawania powojennych silników lotniczych i ich działanie. Ozdobą nowej wystawy jest silnik pamiętający II wojnę. Grupa Poszukiwawcza Polskiego Towarzystwa Historycznego Nowy Targ  wypożyczyła silnik Messerschmitta 109 G. wydobyty z ziemi w Zabierzowie Bocheńskim pod Krakowem w  2012 r. Patrz: http://poland.us/strona,15,11916,0,na-podkrakowskich-polach-odnaleziono-wrak-messerschmitta-me-109.html 

Trwa  budowa kolejnych sal ekspozycyjnych a stary budynek przejdzie generalną modernizację.   Po zakończeniu prac powierzchnia wystawiennicza zwiększy się do 1500 metrów kwadratowych. Muzeum dęblińskie działa od 2011 roku i zgromadziło już kolekcję ponad 70 samolotów różnego typu.  Na wolnym powietrzu można obejrzeć dziewięć wersji produkowanych przez ZSRR myśliwców MiG-21,  dużą kolekcję Lim-ów-2, -5 oraz -6, a także już niemal zapomnianą Irydę polską. Ekspozycje uzupełniają samoloty SU, w tym wersja SU-20 przystosowana do przenoszenia broni jądrowej, a także otrzymany w kwietniu ubiegłego roku od Muzeum Marynarki Wojennej samolot IŁ-28. Wśród unikatów jest też śmigłowiec Mi-6, prawdopodobnie jedyny w Polsce.

Kolekcja muzeum to nie tylko samoloty i śmigłowce. W Dęblinie znajdują się też rakiety, radary i sprzęt przeciwlotniczy, w tym naziemne stacje radiolokacyjne używane w wojskach radiotechnicznych oraz rakietowych. Na ekspozycji w hali zgromadzone są m.in. mundury i kombinezony pilotów oraz części uzbrojenia. Wiele eksponatów pochodzi od prywatnych darczyńców. Przyzwyczajonych do miniaturyzacji i dzisiejszych miniaturowych zabawek elektronicznych czy symulatorów lotu może wprawić w osłupienie ogromny symulator odrzutowca – również jedyny w Polsce a pochodzący z lat 70 tych oraz pochodzący z przełomu lat 40. i 50. komputer nawigacyjny. W gablotach ekspozycji stałej za pomocą pamiątek, zabytkowych już  części samolotów, uzbrojenia i oporządzenia lotniczego można uczyć się historii lotnictwa polskiego.

 

   

    

    

   

Tekst i fot. Robert Springwald

Autor poleca także:

http://www.poland.us/strona,13,16756,0,w-krakowie-hangar-lotniczy-z-1916-roku-wraca-do-sluzby.html

 

 

Wyświetleń: 699 | Dodał: Sekretarz | Data: 17.06.2014

Zobacz też TUTAJ

W dniach 13 - 14 czerwca, w Ośrodku Szkoleniowym Sił Powietrznych w Kiekrzu, odbyło się XXI Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów SSLW RP, połączone z obchodami XXV - lecia naszego stowarzyszenia. Obrady poprzedziło seminarium i rozważania na temat współczesnego patriotyzmu, konieczności jego kształtowania wśród młodzieży oraz występ słowno-muzyczny uczennic jednej z poznańskich szkół, kultywującej lotnicze tradycje. Zebranie prowadzone przez Prezydium, zgodnie z zatwierdzonym regulaminem wyłoniło stosowne komisje, przyjęło sprawozdania organów statutowych, udzielając dotychczasowemu Zarządowi absolutorium. Następnie, w głosowaniu jawnym delegaci poparli jednogłośnie propozycję składu władz stowarzyszenia, przedstawioną przez poprzedni Zarząd. Prezesem Zarządu Głównego został ponownie gen. dyw. pil. Franciszek Macioła. Pierwszy dzień obrad zakończył się uroczystą kolacją.

 

       

   

   

        

 

W drugim dniu kontynuowano obrady przyjmując uchwałę programową, odbyła się dyskusja oraz odczytano listę wyróżnionych. Z Oddziału Krakowskiego wyróżnieni zostali wpisem do Księgi Zasłużonych dla SSLW RP (pośmiertnie): płk. Józef Budnicki i płk. Paweł Tyrała, Złotą Odznaką SSLW RP: ppłk. Benedykt Siemaszko. Delegaci Oddziału otrzymali także okolicznościowe medale XXV-lecia SSLW RP. Następnie, po przerwie odbyły się obchody jubileuszu XXV-lecia stowarzyszenia, z udziałem zaproszonych Gości: Inspektora Sił Powietrznych gen. dyw. Jana Śliwki, D-cy 1 SLT gen. bryg. Tadeusza Mikutela, Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Zastępcy Prezydenta Poznania Tomasza Kaysera oraz przedstawicieli współpracujących organizacji społecznych. Historię stowarzyszenia przedstawił Prezes Franciszek Macioła, następnie goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, wręczono wyróżnienia i upominki. Dodatkowa niespodzianką były upominki w postaci książki "Polskie Lotnictwo Wojskowe 1945-2010" z dedykacjami od Dowódcy Generalnego RSZ gen. broni pil. Lecha Majewskiego, wręczone przez gen. Śliwkę. Nowym zwyczajem, Stowarzyszenie Seniorów przyznało statuetkę Ikara. Na zakończenie dwudniowych obrad i obchodów odbył się uroczysty poczęstunek.

 

  

   

   

Życzenia Dowódcy Generalnego RSZ - TUTAJ

Działalność Oddziału Krakowskiego w pięcioleciu 2009 - 2014 - TUTAJ

Monografia XXV - lecia całość - TUTAJ

Uchwała XXI WZD - TUTAJ

J. O.

 

Wyświetleń: 642 | Dodał: Sekretarz | Data: 15.06.2014

 

W dniu 12.05.2014 r. odbyła się uroczysta zbiórka 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z okazji przekazania dowodzenia bazą. W obecności dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, płk pil. Mirosława Jemielniaka obowiązki dowódcy bazy przejął płk pil. Krzysztof Cur. W uroczystości uczestniczyli dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek i instytucji wojskowych, cywilnych i społecznych, w tym delegacja Krakowskiego Oddziału SSLW RP.  Najważniejszym punktem było przekazanie sztandaru i podpisanie protokołu, po którym obaj oficerowie złożyli meldunek Dowódcy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego o zdaniu i przyjęciu obowiązków Dowódcy 8 Bazy. Imprezę uświetniła pokazem musztry paradnej Orkiestra Wojskowa. Po uroczystości goście zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego odchodzący Dowódca płk. pil. Jacek Łazarczyk otrzymał wiele życzeń i upominków.

 

   

  

Podziękowanie dla Oddziału Krakowskiego

(kliknij obrazek)

J.O.

 

 

Wyświetleń: 856 | Dodał: Sekretarz | Data: 13.05.2014

 

W dniu 30 kwietnia, kiedy to przypadają faktycznie urodziny majora Jaeschke (92), delegacja Oddziału Krakowskiego odwiedziła solenizanta w domu. Dostojny Jubilat otrzymał życzenia, dyplom, gapę i kwiaty. Przypomnijmy, że głównym elementem obchodów urodzin była wizyta w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego, w dniu 11.04.2014 r. w towarzystwie jego dwóch synów.

 

Fot. S. Glądys

Dla przypomnienia: http://kosslwrp.ucoz.pl/news/mjr_zygmunt_jaeschke_ponownie_za_sterami_samolotu_wizyta_w_8_bazie_lotnictwa_transportowego/2014-04-09-83

 

Wyświetleń: 561 | Dodał: Sekretarz | Data: 29.04.2014

 

2014 to rok  jubileuszy i rocznic a przy tym także okazji do odznaczeń i wyróżnień.  Przy okazji pisania wniosków, z satysfakcją i kronikarskim obowiązkiem odnotowujemy taką perełkę, która umknęła nam w roku ubiegłym jak odznaczenie w dniu 15 sierpnia 2013 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego naszego kolegi, byłego Prezesa Oddziału Krakowskiego SSLW RP płk pil. Czesława Kurczynę, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystości odbyły się w Warszawie na dziedzińcu Belwederu w obecności  pracowników Kancelarii Prezydenta RP, Szefa Rządu Premiera Donalda Tuska, ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka oraz przedstawicieli licznych organizacji i stowarzyszeń z kraju i zagranicy.

- To ogromny zaszczyt i wyróżnienie – powiedział Prezydent Komorowski, dekorując Czesława tak wysokim odznaczeniem za wybitne zasługi w działalności społecznej i popularyzowanie wiedzy o historii i tradycji wojska.

Warto również przypomnieć, że płk pil. Czesław Kurczyna w dniu 8 maja 2013 r. został uhonorowany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Bogdana Zdrojewskiego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, który oprócz innych (m.in. Medalu Komisji Edukacji Narodowej) wysoce sobie ceni.

 

Z prezydentem RP po dekoracji

Serdecznie Koledze Czesławowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w działalności społecznej, zawodowej i stowarzyszeniowej...

 

Wyświetleń: 718 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.04.2014

 

W dniu 27.04.2014 r. grupa Seniorów Oddziału Krakowskiego i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa zwiedziła wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II, którą przygotował specjalnie dla nich w swoim muzeum "Hell's Angel's" w Wadowicach Zygmunt Kraus. Po zwiedzeniu ekspozycji odbyło się koleżeńskie spotkanie przy ognisku.

 

    

   

   

   

Fot: E. Wyroba i  L. Mańkowski

Relację z wizyty przekazujemy za pośrednictwem zaprzyjaźnionych stron:

KKSL: http://kksl.p40.pl/?p=1065

wadowita24 (E. Wyroba): http://www.wadowita24.pl/w-darze-dla-jana-pawla-drugiego-2/

oraz w krótkiej relacji filmowej:

 

Wyświetleń: 641 | Dodał: Sekretarz | Data: 27.04.2014

 

W dniu 27.04.2014 r. w Muzeum Lotnictwa odbyło się spotkanie Pana Aleksandra Gucwy, autora książki „Odwaga i Nadzieja”  ze zwiedzającymi muzeum. Spotkanie to odbyło się z okazji otwarcia wystawy pt. „Halifax kapitana Omylaka”. Przedstawiono sylwetki całej załogi, jak również oryginalne części z samolotu Halifax. Okazją do wystawy była 70-ta rocznica zestrzelenia załogi kapitana nawigatora Omylaka i podporucznika pilota Kazimierza Widackiego. Większość ze gromadzonych, co cieszyło, to była młodzież.

Dla naszego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa, sylwetka Pana Gucwy jest znana. Przypomnę tylko, że Pan Aleksander Gucwa z wykształcenia pedagog urodzony w Bobowej koło Gorlic, człowiek wielce aktywny w wielu dziedzinach życia. Instruktor ZHP w stopniu harcmistrza, radny GRN w Sękowej przez dwie kadencje, założyciel i prezes klubu sportowego w Sękowej. Jego hobby to sport, fotografika, filatelistyka, sadownictwo. Dla nas lotników najcenniejsza jego pasja to historia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. To on właśnie jako przewodniczący społecznego komitetu doprowadził do zweryfikowania treści tablicy pamiątkowej na pomniku w Olszynach, oraz powstania nowego pomnika poświęconego katastrofie lotniczej w Banicy. Za swoją działalność odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honorową PZLA, Złotym Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”, medalem „90 lat Lotnictwa Polskiego”. Ten ostatni medal, co nam sprawia satysfakcję, został mu przyznany w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o polskich lotnikach. Otrzymał również odznakę: „Za zasługi” od Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a w 2012 roku Kapituła Nagrody przyznała mu doroczne wyróżnienie „Mosty Starosty” za cenne inicjatywy w dokumentowaniu lokalnej historii.  

Pan Gucwa opowiadał o losach dwóch polskich załóg wykonujących wielce niebezpieczne wręcz brawurowe zadania, na Halifaxie i Liberatorze niosące pomoc powstańcom warszawskim i płonącej wówczas Warszawy, gdy po drugiej stronie Wisły spoglądała na to wszystko Armia Czerwona. Do dzisiaj istnieją kontrowersyjne opinie o celowości Powstania Warszawskiego (w encyklopedii angielskiej wspomniane jako jedno z największych nieporozumień wojskowych II Wojny Światowej), o celowości lotów niosących pomoc okupowanej Polsce. Pan Gucwa wspominał o wielkim dramatyzmie zarówno aliantów jak i polskiego żołnierza, gdyż startowali z bezpiecznej bazy w Brindisi i mieli niewielką szansę na wykonanie zadania i bezpieczny powrót. Z osiemnastu startujących załóg z Brindisi polskich załóg Eskadry 1586, okres Powstania Warszawskiego przetrwały zaledwie dwie. Jednak jak wspominał Pan Gucwa, to spontaniczne niezwykłe wydarzenie historyczne, dały naszemu społeczeństwu ogromny ładunek emocjonalny na kilkadziesiąt trudnych lat panowania komunizmu.

Często samoloty były strącane, lub spadały z powodu awarii, na tereny opanowane przez wroga, czy tereny opanowane przez powstańców, czy partyzantkę. Jak wspomina Pan Gucwa z powodu wielu niekorzystnych uwarunkowań, braku dostępu do materiałów archiwalnych, wiedza o losach strąconych załóg nie była kompletna. Jednak niezwykle ważne jest, dla pamięci poległego żołnierza i dla świadomości potomnych, żeby o ile jest to możliwe, nastąpiło dokładne ustalenie miejsca i okoliczności jego śmierci, identyfikacji zwłok czy szczątków oraz aby odbył się godny pochówek. Często działamy zgodnie z posiadaną aktualnie wiedzą, lecz się mylimy, ale finalnie prostujemy błędy i dochodzimy do prawdy. Wydaje się, że głównie ta idea kierowała pracami Pana Gucwy, aby dojść do prawdy jak to było z upadkiem dwóch jak się okazało różnych samolotów: Liberatora i Halifaxa.

Pan Gucwa w swojej książce „Odwaga i Nadzieja”, oddał hołd prekursorowi wszystkich badań i działań, działaczowi Ruchu Ludowego, żołnierzowi Batalionów Chłopskich gorliczaninowi jakim był Pan Ludwik Dusza. Z jego to właśnie inicjatywy powstały dwa pomniki upamiętniające lotników poległych w Olszynach i Banicy, jednak nie posiadając siły przebicia, przeważył autorytet  Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i przez kilkadziesiąt lat istniały pomniki o błędnej treści. Dopiero Pan Gucwa, gdy wszedł w posiadanie odkrytych przez poszukiwaczy militariów w ziemi w Banicy tabliczek znamionowych Halifaxa, rozpoczął własne badania i po znalezieniu kolejnych części, uzyskaniu dokumentów i relacji świadków, potwierdził upadek dwóch samolotów. Nie było wątpliwości, że samolot który spadł w Olszynach, to był Liberator kapitana Pluty, a samolot który spadł w Banicy to Halifax kapitana nawigatora Franciszka Omylaka i podporucznika pilota Widackiego. Kolejne badania wykopaliskowe pod kierownictwem Pana dr Krzysztofa Wielgusa dostarczyły kolejnych dowodów na prawdziwość tych przypuszczeń. Również badacz historii lotnictwa Pan Szymon Serwatka analizując dostępne niemieckie materiały archiwalne, odnalazł nazwisko niemieckiego lotnika, który w tym czasie i w tym miejscu dokonał zestrzelenia. Pan Aleksander swoim upartym dążeniem doprowadził do restauracji zarówno pomnika w Banicy jak i w Olszynach.

Wielką satysfakcję, miał Pan Gucwa, gdy opowiadał młodzieży w muzeum, jak na odsłonięciu obu nowych pomników w Banicy i w Olszynach, wśród setek zebranych gości, byli członkowie czternastu rodzin poległych lotników, którzy przyjechali z Polski, Anglii, Australii, a do których Panu Aleksandrowi udało się dotrzeć.

Na spotkaniu w Krakowskim Muzeum Lotnictwa, z autorem książki „Odwaga i Nadzieja” Pana Gucwy, przyjechał z Wrocławia również wnuk kapitana Omylaka Pan Michał Omylak. Spotkanie również zaszczycił Jan Widacki – adwokat, profesor nauk prawnych, dyplomata, autor kilkunastu książek i około 300 artykułów naukowych, poseł na Sejm VI kadencji. Pan Jan Widacki jest bratankiem podporucznika pilota Widackiego, który wraz z kapitanem Omylakiem zginęli  na Halifaxie w Banicy. Wraz z Panem Aleksandrem i Panem Wojtkiem udaliśmy się na cmentarz przy ulicy Prandoty, gdzie w kwaterze żołnierzy brytyjskich, jest miejsce spoczynku załogi samolotu Liberatora, a przy steli kapitana Omylaka Pan Wojtek zapalił symboliczny znicz swojemu dziadkowi.   Naszym zaś zadaniem jest pamiętać o tych miejscach na ziemiach Polski, zroszonych krwią nie tylko polskich lotników a czynić wszystko aby nasze pokolenia kontynuowały nasze dzieło.

Stan. Woj.

 

     

Fot: Stan. Woj.

 

Wyświetleń: 674 | Dodał: Sekretarz | Data: 27.04.2014

 

W dniu 24.04.2014 r. uczestniczyliśmy w uroczystej prezentacji śmigłowca Mi-8 z numerem bocznym 620, którym Jan Paweł II podróżował po Polsce w czasie swoich pielgrzymek. W grudniu 2009 r. śmigłowiec został przekazany do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Maszyna została wyremontowana i odmalowana, a wewnątrz odtworzono papieską salonkę. Prace trwały około trzech miesięcy. W odnalezieniu oryginalnego wyposażenia pomógł gen. Lech Majewski - dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, a wcześniej Dowódca Sił Powietrznych. Z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wypożyczono oryginalne schody do śmigłowca, a Komenda Główna Policji nieodpłatnie przekazała łopaty wirnika głównego. Śmigłowiec został wyprodukowany w 1973 r. w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych. Służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. Był jednym z MI-8, które służyły do transportu najważniejszych osób w państwie oraz Papieża podczas jego wizyt w Polsce. Nie wiadomo, ile razy dokładnie tym śmigłowcem podróżował, bo nie zachowały się książki lotu. Na pewno Papież lądował nim w 1997 r. w Zakopanem. Pokazowi odnowionego śmigłowca towarzyszyła wystawa zdjęć dokumentujących historię jego lotów.

 

  

  

  

Czytaj też relację Leszka Mańkowskiego: http://kksl.p40.pl/?p=1031

 

Wyświetleń: 617 | Dodał: Sekretarz | Data: 25.04.2014

 

 

Stoi sobie między moimi kolegami seniorami, w czasie uroczystości przekazania śmigłowca Mi-8, którym podróżował po Polsce nasz wielki Polak Jan Paweł II.  Któż by pomyślał, że ta skromna osóbka, Pani dr hab. Julia Dziwoki to autorka wspaniałej książki o Antonim Tomiczku. O człowieku, który jako legenda, dzięki Pani Julii, przejdzie do pamięci następnych pokoleń, jako ten który jest wzorem do naśladowania dla młodzieży miłujących lotnictwo. Jakże do niego pasuje przysłowie „PER ASPERA AD ASTRA” (przez cierpienia do gwiazd). Pięknie Pani Julia to wyeksponowała w swojej książce o Antonim Tomiczku. Nie ma tam żadnej kolorystyki, czy upiększania życiorysu, bo gdzie  Antoni Tomiczek mówi, że w niewoli rosyjskiej ludność miejscowa ich dokarmiała, to tak pisze, gdzie NKWD strzelało do ludzi którzy nie mogli wytrzymać trudów marszu - to tak pisze. Teraz my, seniorzy lotnictwa wojskowego, powinniśmy „wykorzystać” Panią Julię do kontynuowania tego kierunku działalności literackiej. Z lotnictwem to jest tak, że jest piękne, romantyczne, bardzo męskie, ale zbyt mało widoczne z ziemi. Czy to nie jest romantyczne, jak jesteśmy na ziemi, a w parę minut  jesteśmy na kilkunastu kilometrach wysokości i podziwiamy ciemne niebo ? Albo śniadanko jemy sobie w domku a za kilka godzin, podziwiamy Lazurowe Wybrzeże i zajadamy na obiadek frutti di mare, a za następne parę godzin jesteśmy w środku gorącej Afryki i na kolację zajadamy swojskie kanapki zabrane z domu. Ale to tylko Pani Julia może przelać na papier. Jeszcze raz Pani Julio, gratulacje za wspaniałą książkę „Długi lot do domu majora pilota Antoniego Tomiczka”. Czekamy na następną książkę, tym razem o majorze Zygmuncie Jaeschke.  

Stan. Woj.

 


My tymczasem gromadzimy materiał na taśmie filmowej. Poniżej druga część wywiadu z majorem pil. Zygmuntem Jaeschke, który kończy się przypomnieniem wizyty Majora w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Balicach:

 


Pierwszą część możecie Państwo obejrzeć tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=mC-RgVurPrI

Edward Wyroba

 

Wyświetleń: 775 | Dodał: Sekretarz | Data: 24.04.2014

« 1 2 ... 19 20 21 22 23 ... 26 27 »
Copyright MyCorp © 2018
Strona www zarządzana przez system uCoz