Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Grudzień 2018  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 2
Gości: 2
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 11.12.2018, 06:51

Główna » Archiwum wpisów

 

W dniu 27.07.2014 r. - w setną rocznicę wybuchu I Wojny Światowej, w Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarta została nowa wystawa pt. "Skrzydła Wielkiej Wojny". Cenne eksponaty tej chyba największej na świecie kolekcji samolotów z czasów I Wojny nabrały nowego blasku w nowym, ciekawie zaaranżowanym pawilonie. Otwarciu towarzyszyły pokazy lotnicze, wykłady i ekspozycje grup rekonstrukcji historycznych. Pogoda dopisała aż nadto - szukając cienia, grupka naszych członków spotkała się by omówić przygotowania do obchodów XX rocznicy powstania Oddziału Krakowskiego. Korzystając z obecności sekretarza Zarządu Głównego płk. pil. Zenona Zgoły Zarząd Główny SSLW RP przekazał Panu płk. pil. Ludwikowi Krempie statuetkę "Skrzydeł", która została Mu  wręczona wespół z prezesem Krakowskiego Oddziału SSLW RP ppłk. pil. Benedyktem Siemaszką,

 

   

 

Film Mieczysława Bułata (KKSL)


 

Wręczenie płk. Ludwikowi Kempie statuetki "Skrzydła" . Naszego seniora odwiedzili płk. Siemaszko i płk. Zenon Zgoła - Sekretarz ZG SSLW RP.

  

 

 

 

Wyświetleń: 714 | Dodał: Sekretarz | Data: 27.07.2014

 

O tej inicjatywie pisaliśmy w marcu. Wsparliśmy naszym wystąpieniem do Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa pomysł nazwania bulwaru w Zabłociu imieniem alianckich lotników - dla uczczenia upadku brytyjskiego Liberatora. Nasze wspólne działania po raz kolejny zakończyły się sukcesem. Artykuł, który ukazał się w Dzienniku Polskim można przeczytać TUTAJ.

 

http://kosslwrp.ucoz.pl/news/oddzial_krakowski_sslw_rp_wspiera_pomysl_bulwaru_lotnikow_alianckich/2014-03-14-77

 

Wyświetleń: 589 | Dodał: Sekretarz | Data: 22.07.2014

 

Symbol polskiego dążenia do wolności, sławny samolot AN-2 nr seryjny 1G nr 7447 zwany "Wiedeńczykiem" wraca do latania. Dramatyczna historia, losy ludzi i wątek polityczny czynią Wiedeńczyka wyjątkowym. To na jego pokładzie w kwietniu 1982 roku załoga polskich lotników podjęła desperacką decyzję o ucieczce za „żelazną kurtynę”. Teraz, za sprawą Fundacji „AN-2 Wiedeńczyk” pasjonaci lotnictwa oddają maszynie należny hołd, przywracając jej dawny blask.

Dzięki wysiłkom miłośników lotnictwa i zaangażowaniu wielu ludzi, ten historyczny egzemplarz samolotu transportowo-desantowego ANTONOV AN-2 będzie mógł nadal latać.  W sobotę, podczas X edycji Małopolskiego Pikniku Lotniczego w Krakowie tysiące widzów mogli zobaczyć „Wiedeńczyka” w jego oryginalnej odsłonie. Minęło prawie 70 lat od dnia, kiedy samolot po raz pierwszy wzbił się w niebo.

- Naszym marzeniem było przywrócić tej maszynie dawną świetność – mówią piloci Zbigniew Chłopecki i Jerzy Antonkiewicz, założyciele Fundacji AN-2 Wiedeńczyk. - Nie chcieliśmy, by ten wyjątkowy samolot podzielił los wielu maszyn w spoczynku, które – pomimo wielkich zasług - lądują na „wieczny postój pod chmurką”- dodają. - Staraliśmy się własnymi siłami odbudować „Wiedeńczyka”. I udało się, dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu osób.

- Byłem mechanikiem pokładowym tego samolotu od 1967 roku. – mówi Franciszek Frąckowiak, starszy chorąży rezerwy – Jestem głęboko wzruszony widząc mojego „Antka” w tak świetnej formie- dodaje. To wielka chwila dla mnie i radość.

Nazwa „Wiedeńczyk” związana jest z dramatyczną historią tego samolotu, która miała miejsce podczas stanu wojennego. W kwietniu 1982 roku jedna z załóg wykonująca loty treningowo-operacyjne podjęła desperacką decyzję o ucieczce za "żelazną kurtynę". Spektakularny "lot do wolności" zakończył się szczęśliwie na wiedeńskim lotnisku. Po powrocie do Polski samolot zwany wówczas nieformalnie, a z czasem również oficjalnie „Wiedeńczykiem” nadal wykonywał misje na rzecz Wojska Polskiego. Dopiero wiosną 2013 roku wycofany ze służby został przekazany jako eksponat do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jest jednym z nielicznych samolotów, które nie podzieliły losu wielu tego typu maszyn.

„Wiedeńczyk” ma oryginalny wygląd i ciekawy kamuflaż. Wizerunek drapieżnej bestii na zielono-żółtym pokryciu kadłuba i skrzydeł znakomicie wpisuje się w sylwetkę tego dwupłatowca. Samolot może zabrać na pokład 12 pasażerów i ładunek o masie półtorej tony. Dodatkową zaletą tej maszyny jest możliwość wykorzystania przez skoczków spadochronowych i zamontowania „rękawa” tuż za ogonem samolotu, służącego do celów treningowych dla śmigłowców.

Prototyp samolotu AN-2 zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa został oblatany 31 sierpnia 1947 roku. Produkcja seryjna ruszyła cztery lata po II Wojnie Światowej. Samolot popularnie nazywany przez pilotów „Antek” budowano od lat sześćdziesiątych w ówczesnej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego – PZL-Mielec. Wielozadaniowa maszyna znalazła szerokie zastosowanie, nie tylko w jednostkach wojskowych, rolnictwie, ale również w sporcie i branży pasażerskiej w wielu krajach Europy i świata. Samolot AN-2 jest największym produkowanym seryjnie jednosilnikowym dwupłatowcem na świecie.

Fundacja Wiedeńczyk AN-2 powstała w 2013 roku w Krakowie, siedziba mieści się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Tworzą ją miłośnicy lotnictwa, ludzie z pasją i zawodowi piloci, a także ludzie dobrej woli. Założycielami są byli wojskowi, piloci – Zbigniew Chłopecki (Funio) i Jerzy Antonkiewicz (Jerry). Doskonale znają samolot, ponieważ przez cały okres pełnionej służby w Jednostce Wojskowej w Balicach pilotowali AN-2 o nr 7447.

Fundacja stawia sobie za cel wspieranie rozwoju usług lotniczych, promocję sportów lotniczych, a także szerzenie idei obronności w Polsce. W najbliższym czasie Fundacja zamierza poszerzyć działalność o możliwość wykonywania lotów turystycznych i na specjalne zamówienie.

 

INFORMACJA PRASOWA z dnia 2014-06-28

Fundacja Wiedeńczyk An-2, Al. Jana Pawła II  39, 31-864 Kraków

REGON: 122934395, NIP: 6751490930, KRS: 0000474667

Konto: 54 1020 2906 0000 1102 0313 7700


 

I przy okazji jeszcze jedna inicjatywa zmierzająca do "ożywienia" innego "Antka" - bo tak szybko mija czas ...

Jeszcze tak niedawno służył dzielnie i bezpiecznie w Polskich Siłach Zbrojnych - AN-26. Teraz stoi na trawce pod chmurką w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i czeka na wsparcie. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli - Dowódcy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego płk. pil. Krzysztofa Cura, akceptacji Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztofa Radwana, Pana Andrzeja  Wożniczki z Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Polscy Spadochroniarze Wojskowi" oraz członków Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, samolot został otwarty i udostępniony uczestnikom X Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Długa kolejka chętnych do wejścia na pokład samolotu świadczy o dużym zainteresowaniu techniką lotniczą i wojsk spadochronowych. Aby przybliżyć, zwłaszcza młodzieży, współpracę miedzy lotnikami i spadochroniarzami, zwracamy się do pasjonatów lotnictwa i wojsk spadochronowych z prośbą o wsparcie. Potrzebni są fachowcy, umiejący obsługiwać tzw. "rampę". Pomoc zadeklarowali panowie Adam Sobieraj, Fryderyk Kowalczyk, Michal Król. Pan Andrzej Woźniczka zadeklarował pomoc w organizowaniu eksponatów spadochronowych. Całość, tj. samolot AN-26 z ekspozycją spadochronową, może stanowić ciekawą propozycję dla zwiedzających.

Kontakt S. Glądys, tel.602 236 981

 

 

 

Wyświetleń: 634 | Dodał: Sekretarz | Data: 01.07.2014

 

W dniu 21.06.2014 r. w kościele Ojców Kapucynów w Olszanicy odbyła się wzniosła uroczystość, podczas której Ojciec Dominik Orczykowski świętował 60 rocznicę święceń kapłańskich. Jako duchowny, opiekun i przyjaciel lotników poświęcił sztandar Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Przyjaciele z Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP szczerze gratulują kolegom i życzą powodzenia pod własnym sztandarem.

 

   

Życzenia dla o. Dominika TUTAJ

Link do strony KKSL TUTAJ

S. Glądys

 

Wyświetleń: 862 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.06.2014

 

W dniu 20.06.2014 r. w Urzędzie Gminy Sękowa, braliśmy udział w planowaniu uroczystości 70 rocznicy upadku samolotów Halifaksa w Banicy i Liberatora w Olszynach. Wójt gminy Sękowa - Pani Małgorzata Małuch zaprasza pasjonatów historii lotnictwa na uroczystości patriotyczno - religijne, które odbędą się w miejscowości Krzywa (dawna Banica) w dniu 29.08.2014 r. o godz.10.30. Informacje szczegółowe - Szczepan Kurpisz i Stefan Glądys.

 

Na zdjęciu od lewej: Szczepan Kurpisz, Aleksander Gucwa - organizator, Jan Szczepański - dyr. GOK w Sękowej, Małgorzata Małuch - wójt gminy Sękowa, Andrzej Ortel - prowadzący uroczystości.

 

Po drodze do Sękowej nasza delegacja wstąpiła do Muzeum 1 PSP AK w Szczawie, gdzie przekazano kolejne eksponaty: mundur Podhalańczyków i łuskę wielkokalibrową 100 mm. W imieniu lotników dary przekazał ppłk. pil. Stanisław Wojdyła, a przyjął  je z wdzięcznością kustosz muzeum Pan Józef "7" Rusnak, który serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom  oraz  zapewnia, że  jest  miejsce  na  wszelkie  pamiątki wojskowe, które  wzbogacą  muzeum.

 

    

S. Glądys 

 

Wyświetleń: 681 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.06.2014

 

8 czerwca  w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w nowo wybudowanym hangarze odbyło się uroczyste otwarcie wystawy silników lotniczych. Dobiegł końca pierwszy etap rozbudowy Muzeum. Wybudowany obiekt powiększył powierzchnię wystawienniczą Muzeum Sił Powietrznych o kolejne 800 m² i powierzchnię magazynową o 400 m². Patrz: http://muzeumsilpowietrznych.pl/

W niedzielne przedpołudnie wielu znakomitych gości przybyło do Dęblina aby zobaczyć pierwsze nowoczesne pomieszczenia tego Muzeum i zgromadzone tam zbiory. Uroczystości wziął udział  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Pan Minister Maciej Jankowski a Jego Ekscelencja ksiądz biskup polowy dr. Józef Guzdek dokonał poświęcenia hangaru. Nie zabrakło pasjonatów techniki lotniczej i historii lotnictwa młodych adeptów lotnictwa z „Dęblińskiej Szkoły Orląt” z kadrą szkoły, wykładowcami i Rektorem. W nowym hangarze prezentowanych jest ok. 20 silników lotniczych takich samolotów, jak np. Su, MiG, Lim czy Orlik.  Ekspozycje uzupełniają trzy samoloty i bardzo interesująca ikonografia pozwalające poznać historie powstawania powojennych silników lotniczych i ich działanie. Ozdobą nowej wystawy jest silnik pamiętający II wojnę. Grupa Poszukiwawcza Polskiego Towarzystwa Historycznego Nowy Targ  wypożyczyła silnik Messerschmitta 109 G. wydobyty z ziemi w Zabierzowie Bocheńskim pod Krakowem w  2012 r. Patrz: http://poland.us/strona,15,11916,0,na-podkrakowskich-polach-odnaleziono-wrak-messerschmitta-me-109.html 

Trwa  budowa kolejnych sal ekspozycyjnych a stary budynek przejdzie generalną modernizację.   Po zakończeniu prac powierzchnia wystawiennicza zwiększy się do 1500 metrów kwadratowych. Muzeum dęblińskie działa od 2011 roku i zgromadziło już kolekcję ponad 70 samolotów różnego typu.  Na wolnym powietrzu można obejrzeć dziewięć wersji produkowanych przez ZSRR myśliwców MiG-21,  dużą kolekcję Lim-ów-2, -5 oraz -6, a także już niemal zapomnianą Irydę polską. Ekspozycje uzupełniają samoloty SU, w tym wersja SU-20 przystosowana do przenoszenia broni jądrowej, a także otrzymany w kwietniu ubiegłego roku od Muzeum Marynarki Wojennej samolot IŁ-28. Wśród unikatów jest też śmigłowiec Mi-6, prawdopodobnie jedyny w Polsce.

Kolekcja muzeum to nie tylko samoloty i śmigłowce. W Dęblinie znajdują się też rakiety, radary i sprzęt przeciwlotniczy, w tym naziemne stacje radiolokacyjne używane w wojskach radiotechnicznych oraz rakietowych. Na ekspozycji w hali zgromadzone są m.in. mundury i kombinezony pilotów oraz części uzbrojenia. Wiele eksponatów pochodzi od prywatnych darczyńców. Przyzwyczajonych do miniaturyzacji i dzisiejszych miniaturowych zabawek elektronicznych czy symulatorów lotu może wprawić w osłupienie ogromny symulator odrzutowca – również jedyny w Polsce a pochodzący z lat 70 tych oraz pochodzący z przełomu lat 40. i 50. komputer nawigacyjny. W gablotach ekspozycji stałej za pomocą pamiątek, zabytkowych już  części samolotów, uzbrojenia i oporządzenia lotniczego można uczyć się historii lotnictwa polskiego.

 

   

    

    

   

Tekst i fot. Robert Springwald

Autor poleca także:

http://www.poland.us/strona,13,16756,0,w-krakowie-hangar-lotniczy-z-1916-roku-wraca-do-sluzby.html

 

 

Wyświetleń: 790 | Dodał: Sekretarz | Data: 17.06.2014

Zobacz też TUTAJ

W dniach 13 - 14 czerwca, w Ośrodku Szkoleniowym Sił Powietrznych w Kiekrzu, odbyło się XXI Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów SSLW RP, połączone z obchodami XXV - lecia naszego stowarzyszenia. Obrady poprzedziło seminarium i rozważania na temat współczesnego patriotyzmu, konieczności jego kształtowania wśród młodzieży oraz występ słowno-muzyczny uczennic jednej z poznańskich szkół, kultywującej lotnicze tradycje. Zebranie prowadzone przez Prezydium, zgodnie z zatwierdzonym regulaminem wyłoniło stosowne komisje, przyjęło sprawozdania organów statutowych, udzielając dotychczasowemu Zarządowi absolutorium. Następnie, w głosowaniu jawnym delegaci poparli jednogłośnie propozycję składu władz stowarzyszenia, przedstawioną przez poprzedni Zarząd. Prezesem Zarządu Głównego został ponownie gen. dyw. pil. Franciszek Macioła. Pierwszy dzień obrad zakończył się uroczystą kolacją.

 

       

   

   

        

 

W drugim dniu kontynuowano obrady przyjmując uchwałę programową, odbyła się dyskusja oraz odczytano listę wyróżnionych. Z Oddziału Krakowskiego wyróżnieni zostali wpisem do Księgi Zasłużonych dla SSLW RP (pośmiertnie): płk. Józef Budnicki i płk. Paweł Tyrała, Złotą Odznaką SSLW RP: ppłk. Benedykt Siemaszko. Delegaci Oddziału otrzymali także okolicznościowe medale XXV-lecia SSLW RP. Następnie, po przerwie odbyły się obchody jubileuszu XXV-lecia stowarzyszenia, z udziałem zaproszonych Gości: Inspektora Sił Powietrznych gen. dyw. Jana Śliwki, D-cy 1 SLT gen. bryg. Tadeusza Mikutela, Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Zastępcy Prezydenta Poznania Tomasza Kaysera oraz przedstawicieli współpracujących organizacji społecznych. Historię stowarzyszenia przedstawił Prezes Franciszek Macioła, następnie goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, wręczono wyróżnienia i upominki. Dodatkowa niespodzianką były upominki w postaci książki "Polskie Lotnictwo Wojskowe 1945-2010" z dedykacjami od Dowódcy Generalnego RSZ gen. broni pil. Lecha Majewskiego, wręczone przez gen. Śliwkę. Nowym zwyczajem, Stowarzyszenie Seniorów przyznało statuetkę Ikara. Na zakończenie dwudniowych obrad i obchodów odbył się uroczysty poczęstunek.

 

  

   

   

Życzenia Dowódcy Generalnego RSZ - TUTAJ

Działalność Oddziału Krakowskiego w pięcioleciu 2009 - 2014 - TUTAJ

Monografia XXV - lecia całość - TUTAJ

Uchwała XXI WZD - TUTAJ

J. O.

 

Wyświetleń: 692 | Dodał: Sekretarz | Data: 15.06.2014

 

W dniu 12.05.2014 r. odbyła się uroczysta zbiórka 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z okazji przekazania dowodzenia bazą. W obecności dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, płk pil. Mirosława Jemielniaka obowiązki dowódcy bazy przejął płk pil. Krzysztof Cur. W uroczystości uczestniczyli dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek i instytucji wojskowych, cywilnych i społecznych, w tym delegacja Krakowskiego Oddziału SSLW RP.  Najważniejszym punktem było przekazanie sztandaru i podpisanie protokołu, po którym obaj oficerowie złożyli meldunek Dowódcy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego o zdaniu i przyjęciu obowiązków Dowódcy 8 Bazy. Imprezę uświetniła pokazem musztry paradnej Orkiestra Wojskowa. Po uroczystości goście zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego odchodzący Dowódca płk. pil. Jacek Łazarczyk otrzymał wiele życzeń i upominków.

 

   

  

Podziękowanie dla Oddziału Krakowskiego

(kliknij obrazek)

J.O.

 

 

Wyświetleń: 1011 | Dodał: Sekretarz | Data: 13.05.2014

 

W dniu 30 kwietnia, kiedy to przypadają faktycznie urodziny majora Jaeschke (92), delegacja Oddziału Krakowskiego odwiedziła solenizanta w domu. Dostojny Jubilat otrzymał życzenia, dyplom, gapę i kwiaty. Przypomnijmy, że głównym elementem obchodów urodzin była wizyta w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego, w dniu 11.04.2014 r. w towarzystwie jego dwóch synów.

 

Fot. S. Glądys

Dla przypomnienia: http://kosslwrp.ucoz.pl/news/mjr_zygmunt_jaeschke_ponownie_za_sterami_samolotu_wizyta_w_8_bazie_lotnictwa_transportowego/2014-04-09-83

 

Wyświetleń: 613 | Dodał: Sekretarz | Data: 29.04.2014

 

2014 to rok  jubileuszy i rocznic a przy tym także okazji do odznaczeń i wyróżnień.  Przy okazji pisania wniosków, z satysfakcją i kronikarskim obowiązkiem odnotowujemy taką perełkę, która umknęła nam w roku ubiegłym jak odznaczenie w dniu 15 sierpnia 2013 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego naszego kolegi, byłego Prezesa Oddziału Krakowskiego SSLW RP płk pil. Czesława Kurczynę, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystości odbyły się w Warszawie na dziedzińcu Belwederu w obecności  pracowników Kancelarii Prezydenta RP, Szefa Rządu Premiera Donalda Tuska, ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka oraz przedstawicieli licznych organizacji i stowarzyszeń z kraju i zagranicy.

- To ogromny zaszczyt i wyróżnienie – powiedział Prezydent Komorowski, dekorując Czesława tak wysokim odznaczeniem za wybitne zasługi w działalności społecznej i popularyzowanie wiedzy o historii i tradycji wojska.

Warto również przypomnieć, że płk pil. Czesław Kurczyna w dniu 8 maja 2013 r. został uhonorowany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Bogdana Zdrojewskiego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, który oprócz innych (m.in. Medalu Komisji Edukacji Narodowej) wysoce sobie ceni.

 

Z prezydentem RP po dekoracji

Serdecznie Koledze Czesławowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w działalności społecznej, zawodowej i stowarzyszeniowej...

 

Wyświetleń: 812 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.04.2014

« 1 2 ... 21 22 23 24 25 ... 28 29 »
Copyright MyCorp © 2018
Strona www zarządzana przez system uCoz