Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Styczeń 2020  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 27.01.2020, 03:14

Główna » Archiwum wpisów


Głosowaliśmy na Zygmunta Krausa. Szliśmy "łeb w łeb". Niestety nie udało się pokonać młodego rywala. Jednak biorąc pod uwagę, że dysponował on zapewne znacznie większym zapleczem młodszych od nas kolegów i znajomych, posługujących się na co dzień internetem - nasz wynik jest godny podziwu. Świadczy o tym, że takie organizacje jak nasze stowarzyszenie, niezależnie od "stanu konta", we wspólnym działaniu, stanowią dużą siłę społeczną - zdolną osiągnąć niejeden wspaniały cel.

Wszystkim głosującym na Zygmunta Krausa i jego muzeum, serdecznie dziękujemy !

http://krakow.naszemiasto.pl/plebiscyt/karta/1258,zygmunt-kraus,28630,id,t,kid.htmlW uzupełnieniu relacji z urodzin płk. pil. Ludwika Krempy:


Wyświetleń: 705 | Dodał: Sekretarz | Data: 27.01.2014

 
8. Baza Lotnictwa Transportowego uczciła pamięć swojej załogi i pasażerów, którzy zginęli w katastrofie samolotu CASA C295M pod Mirosławcem. W przeddzień szóstej rocznicy tej tragedii, delegacja lotników złożyła wieńce i zapaliła znicze pod pomnikiem w Mirosławcu. Następnego dnia pod memorialem na terenie bazy, kwiaty i znicze złożyło dowództwo bazy, piloci i technicy oraz przedstawiciele Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
 
 

 

Wyświetleń: 733 | Dodał: Sekretarz | Data: 22.01.2014


W dniu 22 stycznia w Sali Tradycji 8 Bazy Lotnictwa Transportowego odbyło się, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią spotkanie z okazji 98 urodzin naszego Członka Honorowego – płk Ludwika Krempy – bohatera wojennych zmagań nad Atlantykiem. W spotkaniu uczestniczył Z-ca Dowódcy 8 Bazy płk. mgr inż. Mieczysław Wróbel, Dowódca Grupy Działań Lotniczych ppłk. pil. Krzysztof Janica, Ojciec Dominik Orczykowski, Robert Springwald z Muzeum AK, dr inż. arch. Krzysztof Wielgus, Zygmunt Kraus, Edward Wyroba  oraz delegacje Krakowskiego Oddziału SSLW i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Solenizant otrzymał także życzenia od Prezesa Zarządu Głównego - gen. dyw. pil. Franciszka Macioły. Uroczystość była niespodzianką i całkowitym zaskoczeniem dla  Solenizanta. Przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze. Wyświetlono film przygotowany przez Edwarda Wyrobę. Na gorąco przekazujemy link do zdjęć oraz filmu. Inne materiały wkrótce.

Zdjęcia: http://sdrv.ms/1kYOMc1

Film: http://youtu.be/3ij-jUJAYhs

Link do przyjaciół: http://kksl.p40.pl/?p=877

8 Baza: http://www.8bltr.sp.mil.pl/pl/component/content/article/1-informacje/834-sto-lat-to-za-mao


      
Na Wellingtonach w takim malowaniu latał płk. Ludwik Krempa (dzięki Muzeum Lotnictwa w Krakowie)Wyświetleń: 1270 | Dodał: Sekretarz | Data: 16.01.2014

W dniu 8 stycznia odbyło się pierwsze nasze spotkanie w Nowym Roku . Najważniejszym tematem było XX lecie działalności Krakowskiego Oddziału, które będziemy świętować.  Aby godnie uczcić tę rocznicę, potrzebna jest pełna mobilizacja i zaangażowanie wszystkich członków i sympatyków. Koordynatorem projektu "XX lecie" jest dr Jerzy Kuck. Do niego należy kierować materiały, filmy, zdjęcia itp. Z zebranego materiału powstanie wydawnictwo, którym będziemy mogli pochwalić się naszym wnuczętom. Zostanie trwały ślad dla potomnych. Istotną sprawą jest finansowanie. Wszelkie składki, wpłaty należy kierować do skarbnika Gienia Pawlaka. Prezes wręczył także podziękowanie i wyrazy uznania Adamowi Sobierajowi za "zorganizowanie i utrzymywanie mobilnego systemu łączności (SMS)".


    W dniu 01.02.2014 r. w Hotelu Sympozjum przy ul. Kobierzyńska 47 odbędzie się "V KRAKOWSKI BAL LOTNIKA". Początek imprezy godz. 20.00. Koszt uczestnictwa 350 zł od pary. Dodatkowo koszty które nie zawierają się w cenie biletu są finansowane przez naszych sponsorów. Chętnych prosimy o dokonywanie wpłat na konto PKO BP:

ZBIGNIEW CHŁOPECKI,  NR RACH: 21 1020 2906 0000 1802 0203 9329  do dnia 25.01.2014 r.


Pozdrawiam Jacek Pachytel


Wyświetleń: 1008 | Dodał: Sekretarz | Data: 08.01.2014

 

Od czterech lat, w pierwszych dniach stycznia, pasjonaci historii lotnictwa spotykają się przy forcie Borek 52 w miejscu awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca B-17 o imieniu własnym Candie. Spotkaniom tym od samego początku patronuje Muzeum AK. 4 stycznia, tradycyjnie wszystko rozpoczęło się od rozpalenia ogniska w miejscu lądowania. Organizatorzy wywiązali się z danego w ubiegłym roku zobowiązania mieszkańcom osiedla Kliny Zacisze, iż umieszczą  tablicę informacyjną. W niebywałej scenerii dr Krzysztof Wielgus przypomniał okoliczności tego zdarzenia.

Po wysłuchaniu mszy św. w intencji „lotników niosących pomoc i nadzieję”  zebrani udali się na spotkanie do Klubu Kultury Kliny. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od wręczenia medali Honoris Gratia. Prezydent Jacek Majchrowski przychylił się do wniosku pasjonatów historii lotnictwa aby uhonorować dr inż. arch. Jadwigę  Środulską Wielgus architekta krajobrazu i ks Jana Jarco Proboszcza parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego. Dekoracji dokonał doradca Prezydenta Miasta Krakowa prof. Wiesław Starowicz.

Głównym punktem spotkania były dwa wykłady pod wspólnym tytułem  „Jak samolot wleciał do kina. Maciej Gil – filmoznawca i dr Krzysztof Wilgus opowiedzieli zebranym jaka była historia wykorzystania samolotu w filmie i jak powstało tzw. kino lotnicze. Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświecona zmarłemu dwa miesiące temu mjr pil Antoniemu Tomiczkowi.

Na prośbę Społecznego Komitetu Budowy Pomnika kpt. pil Mieczysława Medweckiego Pan Artur Bildziuk Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Lotników Polskich w  Londynie  złożył wieńce  pod pomnikiem Lotników Polskich w Northolt i na grobach płk. pil Jerzego Bajana, gen. pil. Mateusza Iżyckiego na cmentarzu Northwood. W spotkaniu uczestniczyła delegacja Zarządu Oddziału Krakowskiego SSLW RP.

 

   

 

 

Spotkanie Candie, było ostatnim z cyklu „Grudniowego Triduum Lotniczego” w skład, którego wchodziły: Spotkanie w Ochotnicy Górnej przy Libertorze  Califoria Rocket i na Polance nad Szczawą w miejscu ostatniego zrzutu dla AK.

 

Patrz: http://www.muzeum-ak.krakow.pl/lotnictwo/stronysn/strona.php?idwyb=14

 

Społeczny Komitet Budowy Pomnika kpt. pil. Mieczysława Medweckiego

 

Więcej informacji: Robert Springwald, tel: 514 642 628

O B-17 Candie: http://www.muzeum-ak.pl/slownik/formatka.php?idwyb=65

 

Wyświetleń: 1085 | Dodał: Sekretarz | Data: 03.01.2014

 

 

Dzięki wspaniałej współpracy ludzi dobrej woli i sympatyków lotniczych tradycji został zrealizowany Projekt "WILGA 311", którego celem było UPAMIĘTNIENIE WSZYSTKICH PILOTÓW I ŻOŁNIERZY WALCZĄCYCH O WYZWOLENIE SPOD OKUPACJI. Wspólnymi siłami odtworzono zrzut, przyjęcie sprzętu oraz jego zabezpieczenie. Całość została sfilmowana i sfotografowana. Symbolicznym akcentem było zrzucenie wiązki słodyczy dla najmłodszych uczestników rekonstrukcji. Dla seniorów było "jak  zwykle" czyli herbata po góralsku. Można mieć nadzieję, że spotkamy się wszyscy za rok z okazji 70-tej rocznicy ostatniego zrzutu. Seniorzy Lotnictwa Wojskowego serdecznie dziękują wszystkim za wsparcie w realizacji PROJEKTU "WILGA 311".

Koordynator projektu - mjr rez. pil. Stefan Glądys

Przy okazji - jeden z samolotów biorących udział w rekonstrukcji to replika słynnego RWD - 5, na którym płk. Skarżyński przeleciał Atlantyk w 1933 r. Zobacz tutaj: http://www.sle.malopolska.pl/posty/rwd.pdf (link ze strony: http://www.sle.malopolska.pl/)

 

Fotorelacja:  (kliknij fotkę).

 

 


Muzeum AK: http://www.muzeum-ak.pl/newsysn/formatka.php?idwyb=427Linki do strony oraz zdjęć Aleksandra Gucwy:

http://www.sekowa.info/index.php?go=12&id2=663

https://plus.google.com/photos/117828295910339459620/albums/5962545266164859969?banner=pwa


Link do strony Edwarda Wyroby: http://www.wadowita24.pl/pamieci-mjr-pilota-antoniego-tomiczka/


Link z Limanowej: http://limanowa.in/wydarzenia/news;ostatni-lot-nad-szczawa,16241.html


Ciekawy dla lotników materiał o zrzutach, przesłany przez Pana Przemysława Bukowca z SRH 1 psp AK: kliknij TUTAJ

I przy okazji jego apel:

Mam prośbę. Rozmawialiśmy w Ochotnicy z Panem Stefanem Glądysem na temat sukna stalowego. Z racji, że odtwarzamy 1 psp AK, udało się zgromadzić dość obszerny materiał fotograficzny (blisko 200 zdjęć). Staramy się odtwarzać umundurowanie partyzanckie w oparciu o fotografie okresu okupacji. Stąd większość umundurowania po prostu sami szyjemy. Moje pytanie jest następujące: jeżeli u Państwa znalazła by się nadwyżka materiałów (sukno – każdego gatunku i kategorii, koce wojskowe lub stare, niepotrzebne, zużyte spadochrony) to bylibyśmy wdzięczni, jeżeli można byłoby coś takiego pozyskać. Z takich „pozostałości” uszyjemy fragmenty umundurowania oraz wyposażymy "ruchomą" ekspozycję, która stale się powiększa i jest prezentowana na spotkaniach z młodzieżą w szkołach na terenie Ziemi Limanowskiej i nie tylko.
 

 

 

Wyświetleń: 1010 | Dodał: Sekretarz | Data: 02.01.2014


Oto opowieść zasłyszana w noc wigilijną w cichym zakamarku muzeum ...Cześć, to ja - AN-26

 

Przybyłem do Krakowa w 1972 roku prosto z zakładu z Kijowa. Nikt jeszcze wtedy nie wiedział, że będę podstawowym samolotem transportowym na długie lata. Od razu mnie wszyscy polubili, bo okazało się, że jestem bardzo łatwym samolotem do pilotowania, a szczególnie do lądowania. Wybaczałem wiele błędów  pilotom. Niektórzy mówili że nawet niedźwiedź mógłby wylądować An-em 26. Wymagam użycia nieco siły przy lądowaniu, ale to jest właśnie moja zaleta, która później przydawała się na innych nieco cięższych typach samolotów.  Największą moją zaletą, była mała awaryjność. Ale nawet jak mi się przydarzały usterki techniczne np. na rajdzie Paryż – Dakar, to załoga potrafiła sama je usunąć. Czułym elementem w samolotach turboodrzutowych są wszelkie teflonowe  uszczelnienia labiryntowe. Na pustyni na Saharze,  większość lądowań i  kołowań  odbywała się na piasku. Silniki samolotów turboodrzutowych „połykały” tego piachu dość spore ilości. Swoje loty kończyły, na którymś tam etapie, Fokery, Herculesy, a ja, Twój poczciwy Antonow zawsze „parłem” do przodu. Pamiętam jak kiedyś któryś chyba z Fokerów „nadmuchał” mi do wlotów  silnika piachu i ja w tedy przy uruchomieniu dostałem „pompażu”. Moje silniki nie mogły  wejść na swoje minimalne obroty. Ale wy piloci,  mieliście  już opracowaną swoją metodę, że jak moje silniki zaczęły „pompażować” należało im  „chlusnąć” pół wiadra wody we wloty  i wtedy zawsze „pompaż” zaniknął i nastąpił wzrost obrotów do normalnych.

 

Jednak podstawowym moim zadaniem, były loty na zrzut wojsk desantowych, czy to na pustynię Błędowską, czy na poligon w Szymanach, Nową Dębę, czy na Drawsko Pomorskie. Swoja niezawodność udowodniłem na trasach od Wysp Kanaryjskich, po Syberię (Nowosybirsk) i od Kapsztadu (obsługa rajdu Paryż – Dakar) aż po Murmańsk (przewóz pomnika poświęconego poległym tam naszych marynarzy w czasie 2-ej Wojny Światowej). Moje ograniczenia eksploatacyjne: udźwig, prędkość, przeciążenia, (bardzo wysokie dla tego typu samolotu) były nieraz przekraczane  niż wykazywane w mojej instrukcji eksploatacji. To ja się wspiąłem tak wysoko, że ustanowiono rekord Polski zrzutu skoczków spadochronowych z wysokości. Ja zabierałem  nie 40-tu a jak trzeba było to i 80-ciu uzbrojonych milicjantów (niechlubne wyloty). Ja  zabezpieczałem wszystkie wizyty Naszego Papieża przewożąc, czy to wojsko czy milicję w każde miejsce, dla zabezpieczenia ruchu, czy obsługi, gdzie się Papież zatrzymywał w czasie swojej pielgrzymki.

     

To dzięki mnie wyszkoliliście całe rzesze pilotów nie tylko krajowych (dla potrzeb LOT-u), ale i zagranicznych (Libijczycy). Ci piloci latają dzisiaj w wielu firmach krajowych i zagranicznych. Szkolenie było być może drogie, gdyż beż symulatorów , ale jak historia pokazała, bardzo efektywne. Nie wiem czy pamiętasz jak wykonywaliście loty nocne (NZWA), trenowaliście wyłączanie i włączanie silnika w powietrzu w locie po kręgu, któryś z techników, zamiast zapuścić silnik (w powietrzu na wysokości 500m.), wyłączył drugi silnik. Widziałem Wasze miny, gdy zapanowała cisza w kabinie, bo oba silniki nie pracowały. Jednak tuż nad ziemią zdołaliście uruchomić silnik i tylko kury wystraszyliście w gospodarstwie na podejściu do lądowania.

 

Podstawą szkolenia były zawsze trudne warunki atmosferyczne, czyli minimalne widzialności i minimalne podstawy chmur. Nawet jak wy piloci byliście już po pracy w domu, a „podeszły” minimalne warunki atmosferyczne, to  czy to systemem alarmowym, czy  poprzez powiadamianie, ściągano Was lotników na lotnisko i robiło się loty. Nierzadkością, również było doplanowywanie do tablicy planowej  dodatkowych lotów dla pilotów, aby wykorzystać trudne warunki pogodowe. Cenną dla Was szkołą latania było jak przewoziłem pocztę po kraju, w ramach współpracy z PLL LOT. Było trochę wesołych sytuacji jak chociażby w Rzeszowie. Wiem, że staliście przed hotelem „Rzeszów”, czekając na samochód na lotnisk, aby mnie zabrać na kolejny wylot. Podjeżdża w tym czasie taksóweczka z jakąś paniusią z lotniska, która przyleciała chyba z USA i starsza pani zwraca się do, akurat, kapitana załogi „proszę mi zanieść te walizeczki do recepcji” Kapitan grzecznie złapał dwie walizy i zataszczył po schodach do recepcji. Problem polegał na tym, że załoga miała takie same mundury jak i obsługa hotelowa, tylko, że na rękawie miała paski o czym paniusia z USA nie musiała wiedzieć. Wielce zmieszana pani z recepcji przeprosiła kapitana, chociaż nie było za co.

 

Skoro jestem już na płycie w Rzeszowie „Jasionka”, to muszę również wspomnieć jak wracałem na Balice do Krakowa bez kapitana. Też wykonywaliśmy loty dla Poczty Polskiej. Przed rozlotem na poszczególne lotniska, nas tankowano do pełna, a Wy otrzymywaliście przed domkiem „Krakus” instrukcje, że w kraju zaczyna się źle dziać (rok 1976) i trzeba być czujnym, bo Ojczyzna „w potrzebie”. Wiedzieliście, że w kraju zaczyna się coś dziać, ale nic nie mogliście zrobić. Pomimo że sercem i duszą byliście z tymi którzy ciężko pracowali a perspektyw na lepsze życie nie  mieli. W wojsku jednak wykonuje się rozkazy a nie myśli. Ty kapitanie po całej nocy latania pojechałeś sobie do Krosna. Jednak jeszcze przed południem Was poderwano, aby lecieć po milicję do Szyman i „przerzucić ich do Radomia, bo tam Obywatel się „buntuje”. „Na Obywatela”. Zlekceważyłeś to kapitanie, albo sobie pomyślałeś, że jak o jeden samolot będzie mniej milicji, to i tych co mają bić Obywatela, będzie mniej. Byłeś jednak w panice, gdy przyjechałeś wieczorem na wylot, a tu Cię informują, że samolotu niema. Ja bez  kapitana poleciałem do Krakowa, tam dostałem nowego kapitana no i poleciałem po milicje i z pełnym rynsztunkiem z „pałami” dowiozłem ich do Radomia. Jak podsłuchałem późniejsze opowieści, to po przyjeździe na drugi dzień do pułku, usłyszałeś „synu wojna jest a Wy za niewykonanie rozkazu idziecie pod mur”. Był taki mur na placu zbiórek. Zakończyło się to jednak, że zamiast cztery lata czekać na kolejny awans to czekałeś sześć.

 

Wiele rzeczy się nasłuchałem w czasie Waszych lotów. Latem 1981 roku lecieliście z Moskwy do Warszawy, (chyba znowu jakieś tam wytyczne) i któryś z Was opowiadał jak spotkał kolegę Rosjanina, studiującego na „Woroszyłówce” w Moskwie. Co Wy tam robicie na tej akademii ? Ano ostatnio rozpracowywaliśmy korytarze wejściowe dla wojsk Układu Warszawskiego ze strony NRD, Czechosłowacji, i ZSRR, aby szybko przyjść Wam z pomocą, jeśli sami sobie nie poradzicie z obrona naszego socjalizmu. Pamiętam że klęliście aż mi „manetki mdlały”. Z podsłuchu w kabinie wiem też, że na odprawie u d-cy pułku, byliście instruowani o wyprowadzeniu ciężkiego sprzętu samochodowego na pas startowy na wypadek niespodziewanego lądowania obcych samolotów transportowych od „wielkiego przyjaciela”. Z początkiem grudnia rozpoczęliście przeglądy i usprawnianie nas wszystkich. I mieliście „nosa”, bo 12-go grudnia 1981 roku wieczorem, ściągnięto Was alarmowo do pułku, położono Was spać w klubie na łóżeczkach polowych jeden obok drugiego. Nad ranem załadowano na nasze pokłady „Czerwone Berety” i jeszcze o świcie wylądowaliście w pełnej ciszy radiowej na Okęciu. Muszę również wspomnieć o bardzo cennych ładunkach jakie zwoziłem z kraju, czyli loty dla Narodowego Banku Polskiego. Tankowaliście nas do pełna, a potem w Warszawie ładowaliście na nas po 5 ton banknotów. Ja jednak się nie uskarżałem i „taszczyłem” to po lotniskach w kraju, a „dolarki” za granicę. Niedawno przecież rozprawialiście z pilotami z innych firm lotniczych, że piloci z An-ów 26-tych zawsze potrafią wylądować, nawet jak ich pogoda zaskoczy, czy nawet jak na lotnisku systemy sprowadzające do lądowania. Nic też dziwnego że np. w czasie lotu nad pustynią Sahara (rajd Paryż – Dakar) odcinek 1800 km  (samolot wyposażony tylko w  NDB), d-ca załogi nie wahał się wystartować, wiedząc że NDB na lotnisku docelowym miała zasięg tylko 30 km. Wiele załóg zagranicznych nie tylko nie doleciała do tego lotniska,  ale lądowali na lotniskach nie tylko w kraju docelowym ale i w innych krajach sąsiednich. (GPS-ów nie było).

 

Przykro mi tylko było jak ścinaliście moim skrzydłem czy to betonowy słup na płycie w Katowicach, czy też zahaczaliście o drzewa w Szymanach, Stavanger (Norwegia). Ten system szkolenia lotniczego polegający na maksymalnym wykorzystaniu minimalnych warunków atmosferycznych jak również wykorzystanie tej podstawowej nawigacji (nawigacji Pokryszkina jak to się często mówi wśród lotników o prymitywnej nawigacji) pozwalał na bardzo krótkie odprawy załóg do lotu w przypadkach gdy trzeba było lecieć nagle np. na wyloty „akcja serce” czy loty z pomocą humanitarną. A lotów z pomocą humanitarną wykonałem mnóstwo. Niewątpliwie jedne z najtrudniejszych lotów były loty po trzęsieniu ziemi w Armenii. Lotnisko które normalnie przyjmowało dziennie 5 samolotów, w pewnym momencie zaczęło przyjmować do 170 samolotów dziennie. Utworzyliśmy wtedy most powietrzny pomiędzy Warszawą, Krakowem a Erewaniem. Odprawa do tego wylotu trwała bardzo krótko. „Panowie trzymajcie się, wykorzystajcie swoje doświadczenie, a tego kto da plamę, będziemy rozliczać”. Lecieliśmy wtedy bardzo przeciążeni, a na dodatek w okolicach Kaukazu w padliśmy w bardzo silne oblodzenie. W pewnym momencie i moim silnikom zaczęło brakować mocy i traciliśmy wysokość ze względu na oblodzenie. Pamiętacie jak jakiś  Anglik na Boeingu 757, po starcie dostał zgodę na wznoszenie do poziomu 130-go i cały czas przez radio „żebrał” o dalsze jak najszybsze  wznoszenie, bo właśnie na tej wysokości było bardzo intensywne oblodzenie. Nikt mu nie odpowiadał z kontroli radarowej, taki był rozgardiasz, tylko Ty mu podpowiedziałeś,  że ma jeszcze jeden poziom do góry w oblodzeniu i dalej jest czysto i bezchmurnie. Na własne ryzyko zmienił wysokość, „przebijając” się nad chmury, a nam podziękował i powiedział że nigdy więcej. Domyśliłeś się, że nigdy więcej tu nie przyleci, czy że nigdy więcej nie będzie tak ryzykował. Jakimś cudem wróciliście  wszyscy cali z tej eskapady, a ja Was nie zawiodłem.

 

Pamiętasz jak w jeden wieczór  żegnaliście hucznie lotników odchodzących do rezerwy a na drugi dzień, znowu z zaskoczenia, lecieliśmy z pomocą humanitarną, po trzęsieniu ziemi w byłej Jugosławii do ówczesnego Titogradu. Dowódca pułku wybrał w miarę „sprawne” załogi, krótka odprawa, w czasie której załadowano samoloty i po 2 godzinach już lądowaliśmy w ówczesnym Titogradzie. Jak nas rozładowywano, to was  poczęstowano eleganckim obiadkiem. Ale widziałem jak wszystkie załogi ukradkiem zerkały na przeszklona lodówkę, w której stały oszronione butelki piwa. Kelner podszedł zapytać się co podać do picia: kawę, herbatę, colę...a ty  jednym tchem nie bacząc, że obok Ciebie siedział d-ca pułku ze swoja załogą z An-a 12-go, poprosiłeś 5 piw dla swojej załogi. Przed zakończeniem obiadu kelner podał każdemu butelkę „rakiji” i długo musiałeś się tłumaczyć d-cy, że nie zamawiałeś tego tylko to jest „suvenir” z podziękowaniem.

 

Duma mnie również rozpiera z udziału w ćwiczeniach „Allied Harbour”. Lataliśmy wtedy z bazy jaką mieliśmy w Neapolu do Tirany, Skopie, Pristiny, przewożąc różne zaopatrzenie jak i żołnierzy będących w tym rejonie.  Nie wiem czy kiedykolwiek Pani Justyna Steczkowska ze swoim zespołem, zapowiadana przez Panią Agatę Młynarską, dała na jakimkolwiek pokładzie samolotu  koncert na wysokości 6000 metrów. A na moim pokładzie tak było jak lecieliśmy do naszych żołnierzy stacjonujących w byłej Jugosławii, z Noworocznym koncertem. Występ był bardzo ładny i wesoły, szczególnie jak pani Steczkowska wymachiwała kankana przed „obliczem” biskupa polowego Sławoja Głodzia. Całą dwunastką doczekaliśmy się spokojnej starości w 2009 roku.  Nie było żadnej większej przesłanki do wypadku lotniczego. Dziękuję Wam, że jeden z nas stoi w Muzeum Lotnictwa na Czyżynach, a drugi w „alei zasłużonych” na Balicach.

 

Dużo by opowiadać, Może kiedyś znowu do tego wrócimy.


Wysłuchał S. Wojdyła, z wykorzystaniem rys. T. Gościńskiego
Wyświetleń: 1020 | Dodał: Sekretarz | Data: 25.12.2013


W dniu 19.12.2013 r. odbyło się spotkanie opłatkowe w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego. Wśród gości był Wojewoda Jerzy Miller, konsulowie Ukrainy i Niemiec oraz delegacja producenta samolotów  EADS CASA (obecnie Airbus Military), których Polska jest obecnie największym użytkownikiem na świecie. Nie zabrakło też licznej delegacji Krakowskiego Oddziału SSLW RP wraz z płk. Ludwikiem Krempą oraz kapelana lotników - Ojca Dominika Orczykowskiego. Prezes Siemaszko przekazał życzenia od Seniorów.


     

   

  

     

    

  

Zdjęcia: R. Springwald

Zobacz także relację na stronie 8 Bazy:

http://www.8bltr.sp.mil.pl/pl/component/content/article/1-informacje/826-spotkanie-wigilijne-w-8-bltr


Wyświetleń: 786 | Dodał: Sekretarz | Data: 19.12.2013


W dniu 14.12.2013 r. w Ochotnicy Górnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci katastrofy lotniczej samolotu B-24 z Armii Lotniczej USA "California Rocket". W uroczystości brała udział liczna grupa pasjonatów lotniczych. Wśród zebranych wyróżniała się Pani pilot Katy Carr (na zdjęciu "Czerwony Kapturek"). Po zejściu do Dolnej Ochotnicy w Domu Kultury odbyło się sympatyczne spotkanie, na którym zaprezentowano historię i znaczenie lotnictwa w dziejach ludzkości. Uczestnicy mogli obejrzeć ciekawe zbiory muzealne zgromadzone w Izbach Pamięci.

Stefan Glądys

Czytaj też: http://www.muzeum-ak.pl/newsysn/formatka.php?idwyb=417

oraz blog Leszka Mańkowskiego:

http://blogi.lotniczapolska.pl/read.php?3,307,307#msg-307


Wyświetleń: 824 | Dodał: Sekretarz | Data: 15.12.2013


Oddział Krakowski organizuje spotkania opłatkowe dzięki gościnności Dyr. Krzysztofa Radwana, w Muzeum Lotnictwa, w pięknej lotniczej scenerii, wspólnie z Klubem Seniorów Lotnictwa Działającym przy Aeroklubie Krakowskim. Zapraszani są przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych i instytucji (WSzW, ZŻWP). W tym roku obecny był D-ca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. Jacek Łazarczyk. Od lat uczestniczy w nich także Ojciec Dominik Orczykowski - kapelan polskich lotników, były pilot szybowcowy. Spotkania upływają na wspólnym śpiewaniu kolęd przy wigilijnym poczęstunku, życzeniach i wspomnieniach lotniczych oraz obcowaniu z eksponatami w ciszy zimowego wieczoru.

Zdjęcia - kliknij na obrazekWyświetleń: 934 | Dodał: Sekretarz | Data: 12.12.2013

« 1 2 ... 27 28 29 30 31 32 »
Copyright MyCorp © 2020
Strona www zarządzana przez system uCoz