Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Październik 2017  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 22.10.2017, 21:46

Główna » Archiwum wpisów

 

Prezentujemy wywiad jakiego udzielił "Polsce Zbrojnej" nestor polskiego lotnictwa śmigłowcowego – pilot doświadczalny, mgr inż Ryszard WITKOWSKI, człowiek, który w czasie II wojny światowej brał aktywny udział w przyjmowaniu zrzutów cichociemnych.

Link do artykułu - TUTAJ

 

Wyświetleń: 27 | Dodał: Sekretarz | Data: 03.07.2017

 

W dniu 3 czerwca na lotnisku Gliwice odbył się "Gliwicki Piknik Lotniczy – Śląskie Służby Mundurowe Dzieciom". Piknik zorganizowały  Aeroklub Gliwicki i Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Krakowski Oddział SSLW RP reprezentowali płk pil. mgr inż. Jan Szymik - w grupie organizatorów i ppłk nawig. mgr Andrzej Pierścionek - jako czynny pilot sportowy - był asystentem dyrektora pokazów. Gliwicki Piknik Lotniczy był imprezą promująca nie tylko służby mundurowe i lotnictwo. Było to wydarzenie skupiające widownię dziecięcą, którego tematyka oraz dostosowany program pozwalał zainteresować i uszczęśliwić najmłodszych.

 

 

 

 

J. Szymik

 

Wyświetleń: 81 | Dodał: Sekretarz | Data: 13.06.2017

 

18 maja 2017 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym "Kasztel w Szymbarku", odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa w ramach projektu ,,Na skrzydłach Wielkiej Wojny 1916 – 1917. Z historii lotnictwa nad zapomnianym frontami czyli od Frontu Wschodniego po Alpy, Siedmiogród i Macedonię". Konferencja była zorganizowana przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, a udział w niej wzięła liczna grupa członków Oddziału Krakowskiego. Konferencję uświetnił pokaz akrobacji w wykonaniu klucza replik samolotów historycznych z okresu Wielkiej Wojny – Nieuport 11 i Nieuport 17...

 

Obszerna relacja z konferencji na stronie Aleksandra Gucwy - TUTAJ

Zdjęcia - TUTAJ

 

Wyświetleń: 102 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.05.2017

 

W dniu 19.05.2017 r. w Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami kanadyjskiej organizacji "NO STONE LEFT ALONE", która szuka współpracy z polskimi szkołami i organizacjami pozarządowymi do opieki na grobami kanadyjskich żołnierzy, głównie lotników, którzy oddali życie w czasie II Wojny Światowej, niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu i Armii Krajowej. W spotkaniu uczestniczyli Prezes Stanisław Wojdyła i Jerzy Janiszewski, oraz Panowie Thomas Lukaszuk i Randall Purvis, którzy byli zachwyceni eksponatami i przewodnikiem, który z wielką znajomością wiedzy przekazał informacje o samolotach z okresu I wojny światowej. W Kanadzie dość głośne stało się, że Polacy dbają o czystość grobów i pamięć o poległych bohaterach, obywatelach Kanady. 1-go września odbędzie się uroczystość na cmentarzu Rakowickim z udziałem żołnierzy polskich i kanadyjskich, biorących udział tym czasie w ćwiczeniach na poligonach polskich oraz Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Kościuszki, która będzie sprawować pieczę nad grobami kanadyjskich żołnierzy. Bardzo interesujące było wieczorne spotkanie w restauracji "Wierzynek" gdzie ustalono zakres współpracy organizacji kanadyjskiej z naszym Stowarzyszeniem jak również ze Szkołą Podstawową nr 58. Delegacja kanadyjska przedstawiła strukturę pomocy Rządu Kanady, wspierającego organizacje skupiające żołnierzy, którzy ukończyli czynną służbę wojskową. Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia przedstawili najbliższe plany działalności, w tym wydawnictwa książkowe, oraz starania budowy pomnika na Bulwarach Lotników Alianckich. Przyjaciele z Kandy zaproponowali, że przekażą tę informację ambasadom angielskiej i amerykańskiej, które również czynią starania, aby upamiętniać swoich rodaków na terenach polskich. Obie strony zobowiązały się być w stałych kontaktach, aby godnie przygotować się do uroczystości w dniu 1-go września.

 

Zdjęcia z wizyty - TUTAJ

J. Janiszewski

 

Wyświetleń: 47 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.05.2017

 

Za pośrednictwem strony Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa prezentujemy kolejne „podniebne wspomnienia” - tym razem ppłk w st. spocz. pilota oblatywacza Ryszarda Łabaja, niegdyś także członka naszego oddziału. Jego wspomnienia są autentyczne, a przez to nadzwyczaj wartościowe historycznie...

 

Link do wspomnień - TUTAJ

 

Wyświetleń: 113 | Dodał: Sekretarz | Data: 11.05.2017

 

W dniu 22 kwietnia, odbyło się kolejne spotkanie Oddziału Krakowskiego.  W nietypowym miejscu  - Barka "Sobieski"  i terminie (sobota). Celem tej zmiany było nawiązanie do wielkanocnych klimatów i zachęta dla nowych członków, którzy w dni robocze nie mogą dotrzeć na nasze środowe spotkania. Jak na wiślane i bulwarowe miejsce przystało, spotkanie rozpoczęło się od niezwykle ciekawej prezentacji dr Krzysztofa Wielgusa, nt. alianckich operacji lotniczych nad Małopolską, w tym szczególnie trafnie i syntetycznie o genezie i strategiach lotnictwa bombowego USA i Wielkiej Brytanii podczas II Wojny Światowej. Znakomitym nawiązaniem do tych historii była obecność Zygmunta Krausa, właściciela jedynego w Polsce  muzeum, poświęconego załodze Liberatora B-24 "Hell's Angel, o którym wielokrotnie pisaliśmy. Nawiązano też do zbliżającej się 100 rocznicy powstania polskiego lotnictwa wojskowego, podkreślając kluczowe znaczenie w tym dziele roli Krakowa.  Potem nastąpiły wręczenia wyróżnień i podziękowań, a w finale - niezwykle serdeczne, integracyjne spotkanie, po raz kolejny z udziałem naszych Małżonek. W spotkaniu uczestniczyli także o. Dominik Orczykowski oraz sekretarz Rady Krakowskich Seniorów - Pani Joanna Talar.

 

Więcej fotek - TUTAJ 

 

Wyświetleń: 54 | Dodał: Sekretarz | Data: 23.04.2017

 

W dniu 7 kwietnia delegacja Oddziału Krakowskiego uczestniczyła w spotkaniu wielkanocnym w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego. Relacja TUTAJ...

 

 

Wyświetleń: 102 | Dodał: Sekretarz | Data: 12.04.2017

 

W dniu 8 kwietnia miał miejsce dzień otwarty Aeroklubu Krakowskiego na lotnisku Pobiednik Wielki, natomiast w dniu 9 kwietnia, w ramach "lotniczej wiosny" odbyły się zawody modelarskie, szybowcowe i samolotowe, w których nasz kolega Leszek Mańkowski zajął III miejsce. Kto wiedział, to był... Poniżej relacja filmowa z tej ciekawej imprezy.

 

 

 

Wyświetleń: 84 | Dodał: Sekretarz | Data: 09.04.2017

 

W dniu 05.04.2017 r. na terenie XXIII Liceum im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego odbyło się spotkanie młodzieży z autorem książek o tematyce związanej z bezpieczeństwem w lotnictwie Panem płk pil. Edmundem Klichem. Autor przedstawił czynniki decydujące o bezpieczeństwie w lotnictwie i nie tylko. Młodzież tego liceum kultywuje tradycje lotnicze, a najbardziej ambitni próbują swoich sił w modelarstwie, szybownictwie i lotnictwie sportowym.

 

  

   

S. Glądys

Zdjęcia: A. Sobieraj

 

Wyświetleń: 73 | Dodał: Sekretarz | Data: 06.04.2017

 

Nasz Senior - płk pil. Stanisław Niedźwiedzki zakończył swoją przygodę życia w lotnictwie wojskowym jako pilot myśliwski samolotów MIG-21 oraz dowódca pułku myśliwskiego. Będąc emerytem, chętnie dzieli się swoimi wspomnieniami z czasów służby w lotnictwie wojskowym oraz cywilnym...

 

 

 

Wyświetleń: 81 | Dodał: Sekretarz | Data: 01.04.2017

« 1 2 3 4 5 ... 23 24 »
Copyright MyCorp © 2017
Strona www zarządzana przez system uCoz