Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Kwiecień 2021  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 21.04.2021, 11:21

Główna » Archiwum wpisów

.

W niedzielę 17 listopada, w ramach Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, w oddziale Muzeum Krakowa "Ulica Pomorska", odczyt historyczny wygłosił nasz kolega Andrzej Chytkowski. Tematyka odczytu związana była z walkami pilotów 2 Pułku Lotniczego w wojnie obronnej we wrześniu. W okresie międzywojennym 2 Pułk Lotniczy w Krakowie był bardzo ważną jednostką Wojska Polskiego, związaną od początku z lotniskiem Rakowice. Od pierwszych dni września 1939 r żołnierze – lotnicy Pułku walczyli z Niemcami. Andrzej w tym zakresie posiada dużą wiedzę, a swoją prelekcję przetykał barwnymi anegdotami z życia braci lotniczej. Opowiedział nam o losach pilotów: Aleksandra Rutkowskiego, Antoniego Danka, Stanisława Chałupy, Stanisława Króla, Adama Bujaka i czterech braci Janusów – Stefana, Romana, Mieczysława i Kazimierza. Sala Muzeum była pełna słuchaczy. Szkoda tylko ,że "naszych" było niewielu.

 

.

Wyświetleń: 158 | Dodał: Sekretarz | Data: 20.11.2019

.

W dniu 14 listopada, w Szkole Podstawowej im. kpt. pil. M. Medweckiego w Morawicy odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia 101 rocznicy odzyskania niepodległości Polski oraz 80 rocznicy śmierci patrona szkoły - kpt. Medweckiego. Dzieci przygotowały wspaniały, patriotyczny spektakl (kilku naszych kolegów pożyczyło lotnicze stroje). Nasz Krakowski Oddział przekazał nauczycielom i dzieciom Szkoły w Morawicy serdeczne pozdrowienia i życzenia.

 

.

Wyświetleń: 136 | Dodał: Sekretarz | Data: 15.11.2019

.

 

Wyświetleń: 170 | Dodał: Sekretarz | Data: 02.11.2019

.

 

Z wielkim bólem informujemy, że w dniu 21.10.2019 r. odszedł od nas do Niebieskiej Eskadry Kol. Edward Wyroba, nieodżałowany dokumentalista, członek i kronikarz Oddziału Krakowskiego SSLW RP. Pogrzeb odbył się w dniu 24.10.2019 r. na Cmentarzu Komunalnym w Wadowicach ul. Wojska Polskiego.

Edward Wyroba urodził się w Wadowicach, 1.06.1956 r. Od najmłodszych lat pasjonowała go historia, zwłaszcza II wojny światowej na Wadowickiej Ziemi oraz życiorysy jej mieszkańców. Po ukończeniu szkoły średniej powołany został do służby wojskowej w jednostce wartowniczej MSW. Do roku 1993 pracował zawodowo w charakterze kierowcy. Od 1993 roku, kiedy z uwagi na stan zdrowia przeszedł na rentę inwalidzką, powrócił do pasji z młodych lat. Zaangażował się w wydawnictwo lokalnej gazety „Nad SKAWĄ”. Od roku 1995 do 2008 był jej wydawcą i redaktorem naczelnym. Obowiązki te godził z pracą społeczną w Polskim Czerwonym Krzyżu oraz Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej. Przez cały ten czas wspierał w działaniach kolegę Zygmunta Krausa oraz Jego Prywatne Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell's Angel”. Był autorem kilkudziesięciu materiałów prasowych i internetowych o tematyce historycznej oraz kilku opracowań książkowych oraz broszur, m.in. „Oni nie doczekali... Historia pacyfikacji wsi Lgota” - Wadowice 1994, „Myśli w wierszu zebrane” - Wadowice 1997, „Witanowice i okolice...” - Wadowice – 2002, „Wadowice. Moje miasto... historia inna niż wszystkie” - Wadowice 2003, „Z panteonu Ziemi Wadowickiej....” - Wadowice 2004”. Przygotował do druku przewodnik „Po drogach, którymi mały Lolek podążał w latach swojej młodości...”, zawierającym informacje o około 70. miejscach związanych z Karolem Wojtyłą. Gromadził materiały do książki biograficznej o życiu i pracy swojego przyjaciela Zygmunta Krausa.  Był autorem kilkunastu materiałów filmowych o tematyce historycznej lub biograficznej, udostępnionych na portalu internetowym YouTube. Opracował materiały video przedstawiające pełną biografią pułkownika pilota Ludwika Krempy, a na 70 rocznicę walk lotników amerykańskich o wolność Polski (13 września 2014), przygotował pełnometrażowy film o pracy Zygmunta Krausa oraz Jego Muzeum. Za swoją pracę społeczną na rzecz historii i kultury regionu został uhonorowany Odznaką Honorową PCK , członkostwem w Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz wieloma wyróżnieniami i nagrodami.

Cześć Jego Pamięci !

 

Wyświetleń: 172 | Dodał: Sekretarz | Data: 22.10.2019

.

Szkoła Podstawowa nr 9 im. ppłk pil. Stanisława Skarżyńskiego ma już 30 lat. Z tej okazji w dniu 09.10.2019 r. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu. Na uroczystości zostało zaproszone nasze stowarzyszenie oraz Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa. Od 2001 r. szkoła nosi imię bohaterskiego polskiego lotnika Stanisława Skarżyńskiego i to widać w każdym zakątku szkoły. Zdjęcia, obrazy, wystawy, pamiątki lotnicze są tutaj obecne praktycznie w każdym miejscu. Co ważniejsze tradycje i duch lotniczy jest widoczny wśród nauczycieli i uczniów. Za takie działania Prezes naszego Oddziału Stanisław Wojdyła złożył na ręce dyrekcji podziękowania i wręczył Szkole pamiątkową statuetkę. Prezes KKSL Leszek Mańkowski przeprowadził dla zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców pokazy modeli latających, co nagrodzono gromkimi oklaskami. Szkoła Podstawowa nr 9 to nie jedyna placówka szkolna w Polsce nosząca imię Stanisława Skarżyńskiego ale najlepsza w propagowaniu pamięci o Nim jak też poszanowaniu tradycji lotniczych.

Tak trzymać !!!

 

 

     

Tekst i foto: Z. Czarnota

 

Wyświetleń: 181 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.10.2019

.

W dniu 27.09.2019 r. w Ośrodku Szkoleniowym Sił Powietrznych w Kiekrzu miało miejsce Jubileuszowe Zebranie Delegatów, z okazji XXX lecia Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Niedawno obchodziliśmy XXV lecie Oddziału Krakowskiego, na szczeblu ogólnopolskim Stowarzyszenie powstało 5 lat wcześniej. Dzisiaj jest 17 oddziałów stowarzyszenia, które liczy ponad 1200 członków. Spotkanie zaszczycili swą obecnością dostojni goście: dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, Szef WSzW w Poznaniu płk Grzegorz KonopkoWicemarszałek Województwa Wielkopolskiego  Wojciech Jankowiak, dyr. gabinetu Wojewody Wielkopolskiego Michał Dembiński, Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, członek Zarządu Powiatu Poznańskiego Antoni Kalisz, były dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych płk prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik.

Prezes Zarządu Głównego SSLW RP gen. dyw. pil. Franciszek Maciołaprzypomniał sztandarowe przedsięwzięcia stowarzyszenia, m.in. obchody - z udziałem młodzieży szkolnej - rocznic katastrofy pod Cierlickiem, w której zginęli kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. Stanisław Wigura, ufundowanie „Dzwonu Bohaterskich Lotników”,  budowę pomników „Polskim Lotnikom” na poznańskim cmentarzu w Miłostowie oraz  „Chwała Lotnikom Polskim” na Powązkach w Warszawie. Generał Macioła zaprezentował także wiele przykładów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz włądzami administracyjnymi i samorządowymi. Efektywne są też kontakty z organizacjami kombatanckimi oraz lotniczymi w kraju i za granicą.

 

Jubileuszowi towarzyszyła konferencja naukowo - historyczna pod nazwą „Zaczęło się w Poznaniu”, z prezentacją multimedialną nt. wpływu zdobycia Ławicy w roku 1919 na rozwój lotnictwa polskiego. Wieczorne spotkanie lotniczych pokoleń było sympatycznym zakończeniem jubileuszu. Refleksjom służyć też będzie wydana z tej okazji monografia „30 lat Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP 1989-2019”.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Wyświetleń: 185 | Dodał: Sekretarz | Data: 02.10.2019

.

W dniu 12.09 2019 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego, Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP świecił swój Jubileusz 25 lecia. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów Oddziału Krakowskiego oraz zaprzyjaźnionego Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Odegrano Marsz Lotników. Prezes Oddziału płk pil. Stanisław Wojdyła przywitał zaproszonych gości, którzy licznie przybyli m. in. Sekretarz Zarządu Głównego SSLW płk dypl. pil. Zenon Zgoła, Sekretarz Miasta Krakowa Antoni FryczekSzef Sztabu 8 Bazy Lotnictwa Transportowego płk pilot Jacek Flis. W trakcie spotkania swą obecnością zaszczycili nas także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i poseł Józef Lassota. Po powitaniu członków i zaproszonych gości Prezes przedstawił historię powstania, działanie i osiągnięcia Oddziału na przestrzeni minionych 25 lat. Głos zabrali także przedstawiciele gości. Wszystkim członkom oddziału Prezes podziękował za uczestnictwo oraz aktywność i wręczył wyróżnienia. W uznaniu zasług dla pielęgnowania historii i tradycji polskiego lotnictwa Kapituła Życzliwych Awiatorów Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa przyznała Oddziałowi Krakowskiemu medal „Gloria Aviatoribus”. Medal, wraz z życzeniami wręczył prezes KKSL – Leszek Mańkowski wraz z Krysia Mańkowską.

Członkowie naszego Stowarzyszenia po zdjęciu munduru nie rozstają się z życiem lotniczym i działalnością społeczną.  W ciągu ćwierć wieku powiększyliśmy swoje szeregi, na początku było nas kilkunastu, dzisiaj Oddział liczy ponad 60 członków. Wielu odeszło na wieczną wartę, ale są wśród nas koledzy, którzy ukończyli 80 a nawet 90 lat i są doskonałym łącznikiem pomiędzy tym co było i jest teraz. Ich życie i służba to bogactwo wiedzy i doświadczenia. Nie sposób opisać ich wszystkie imponujące życiorysy. Mają wiele pasji oprócz tej, która jest wspólnym mianownikiem – lotnictwo. Malują, piszą, są wytrawnymi modelarzami, uprawiają turystykę! W swojej działalności zajmują się krzewieniem patriotyzmu, pielęgnowaniem historii i tradycji polskiego lotnictwa wojskowego. Podjęli wiele cennych inicjatyw upamiętniających ważne wydarzenia, zorganizowali wiele spotkań z młodzieżą, wystaw historycznych, spotkań literackich, wieczornic. Są autorami wielu publikacji i artykułów. Czynnie uczestniczą w obchodach rocznic państwowych i wojskowych, są wszędzie tam gdzie historia zapisała chlubne karty działań polskiego lotnictwa zarówno w kraju i za granicą. Dobrze układa się współpraca z władzami Urzędu Miasta Krakowa – powiedział w swoim sprawozdaniu Prezes Oddziału Krakowskiego – płk pil. Stanisław Wojdyła. Uroczystości Jubileuszowe połączono z wystawą historyczną poświęconą mjr  pil. Jerzemu Radwankowi (1919 – 2001) Jubileusz zakończył się wspólnym biesiadowaniem a spotkanie trwało w bardzo miłej, lotniczej atmosferze do późnych godzin wieczornych.

 

Zdjęcia Aleksandra Gucwy - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 199 | Dodał: Sekretarz | Data: 16.09.2019

1 września, 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. W tym dniu przypada też rocznica śmierci polskiego pilota kpt. pil. Mieczysława Medweckiego, który jako pierwszy poległ w obronie polskiego nieba. Jak co roku lotnicy krakowscy zapalili znicz na jego mogile i zatknęli na niej lotniczy proporczyk pamięci z biało-czerwoną szachownicą. W tym roku, w związku z okrągłą 80 rocznicą wiązanki kwiatów złożyli też Wojewoda Małopolski, Minister Infrastruktury, IPN oraz Zarząd Kraków Airport.

"Bo ojczyzna to słowo skromne

Które rzadko wymawiam - i szeptem

Nie potrzebny jej żaden pomnik

Nie zatwierdzi jej żaden dekret..." 

 

Szczepan Kurpisz

 

Wyświetleń: 169 | Dodał: Sekretarz | Data: 06.09.2019

.

W piątek 30 sierpnia 2019 r. w Krzywej – Banicy odbyła się uroczystość związana z 75 rocznicą zestrzelenia polskiej załogi bombowca Halifax z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, niosącej pomoc walczącej Warszawie. Śmierć poniosło 7 polskich lotników: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki, ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz, ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko, sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ozga, sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, harcerze, leśnicy, księża, kombatanci, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, władze małopolski, lokalnych samorządów, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji poległej załogi, koncelebrowaną przez siedmiu księży pod przewodnictwem proboszcza parafii Gładyszów ks. Piotra Romana. Homilię wygłosił 91 letni o. Dominik duszpasterz lotników polskich z Krakowa. 

Po mszy głos zabrali Wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Aleksander Gucwa, który nawiązując do tragicznej śmierci polskiej załogi, odczytał list nadesłany przez płk Dominika Morgana – Brytyjskiego Attache Obrony w Polsce. Następnie Prezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk. pilot Stanisław Wojdyła wręczył nagrody i medale 100 lecia lotnictwa  wojskowego, w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o Polskich Lotnikach - dla Pani Wójt Małgorzaty Małuch, córki mjr Franciszka Omylaka z Sydney  Frances Gates, Tomasza Sikorskiego – za to że m.in. dzięki jego wysiłkom, kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej prawidłowo zidentyfikowano załogę i miejsce jej katastrofy, lokalizowane wcześniej nad Adriatykiem, a także dla Teda Maryniaka – krewnego por. bomb. Władysława Kozioła pochowanego na cmentarzu wojennym w Belgradzie i dla  Kazimierza Sachy - za kultywowanie pamięci o Polskich Lotnikach w Banicy/Krzywej i Łysej Górze. Za kultywowanie tradycji lotniczych uhonorowany został statuetką NIKE Aleksander Gucwa - pomysłodawca i twórca pomnika siedmiu lotników polskich. 

Po wręczeniu nagród płk pil. Stanisław Wojdyła odczytał apel poległych, po czym poszczególne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem lotników. W uroczystości uczestniczyli członkowie SSLW RP z powiatu gorlickiego: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran. Wartę przy pomniku wystawili harcerze z 12 Drużyny Starszoharcerskiej ,,Żródło” z Uścia Gorlickiego oraz harcerze z Hufca Gorlice.

Poczty sztandarowe wystawili:

1. Państwowa Policja w Gorlicach
2. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie
3. Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa w Krakowie
4. Komenda Hufca ZHP w Gorlicach
5. OSP Sękowa
6. SP im. Władysława Długosza w Siarach

 

.

Relacja i fot. na podstawie www.sekowa.info

.

Wyświetleń: 168 | Dodał: Sekretarz | Data: 30.08.2019

.

 

.

Wyświetleń: 173 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.08.2019

« 1 2 3 4 5 ... 33 34 »
Copyright MyCorp © 2021
Strona www zarządzana przez system uCoz