Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Kwiecień 2019  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 19.04.2019, 00:18

Główna » Archiwum wpisów

W miniony czwartek, 13 września, w Prywatnym Muzeum Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej „Hell’s Angel” oficjalnie zainaugurowano autorską wystawę Zygmunta Krausa, zatytułowaną DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”. Wystawę Patronatem Narodowym objął Prezydent RP – Andrzej Duda... Całość relacji na stronie wadowita24 - TUTAJ

 

 

                   

 

 

Wyświetleń: 84 | Dodał: Sekretarz | Data: 17.09.2018

Uroczyste otwarcie Muzeum Dywizjonu 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha odbyło się 1 września 2018 r. w miejscowości Napoleon. Relacja Kol. Leszka Mańkowskiego z tej uroczystości na stronie KKSL - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 94 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.09.2018

W sobotę, 1 września 2018 r. w Krzywej – Banicy, przy pięknej pogodzie odbyła się po raz dziesiąty od odsłonięcia pomnika, uroczystość patriotyczno - religijna związana z 74 rocznicą zestrzelenia polskiej załogi bombowca Halifax z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia,  który w sierpniu 1944 r. niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot zestrzelono w miejscowości Banica dziś Krzywa w gminie Sękowa...

 

 

Całość relacji na stronie sekowa.info - TUTAJ

Galeria zdjęć Aleksandra Gucwy - TUTAJ

 

Wyświetleń: 54 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.09.2018

 

Kpt. pil. Mieczysław Medwecki karierę wojskową zaczynał jako ułan w 19 pułku Ułanów Wołyńskich. Szkołę Lotniczą w Dęblinie ukończył w 1928 r., a po przeszkoleniu w wyższym pilotażu we Lwowie pod okiem kpt. pil. Jerzego Bajana w 1930 r. dostał przydział do 2 Pułku Myśliwskiego w Krakowie. Tu w 1939 r.  dowodził III Dywizjonem myśliwskim. 28 sierpnia 1939 r.  Dywizjon przebazował się na lotnisko polowe w Balicach i tam zastał go wybuch II Wojny Światowej. Około godz. 7.00 rano 1 września Medwecki poprowadził do startu przeciwko Niemcom swój klucz P-11. Już podczas rozbiegu zaatakowały ich wrogie Ju-87 i kpt. Medwecki zginął zestrzelony nad polami Morawicy. Jego prowadzony chor. pil. Władysław Gnyś zdołał uniknąć zestrzelenia i w locie koszącym rozpędził swojego P-11, by nad Żuradą k. Olkusza dopaść wracające z bombardowania Krakowa niemieckie Dorniery i tam zestrzelił 2 maszyny. Pierwsza klęska i pierwsze zwycięstwo lotnicze miały więc miejsce nad Małopolską, nad ziemią gdzie wcześniej, 30 października 1918 r. narodziło się Polskie Lotnictwo.

 

 

 

 

Na zdjęciu członek naszego Oddziału Szczepan Kurpisz z wnukami Julią i Hubertem zapala przysłowiową świeczkę na mogile kpt. pil. Medweckiego w Morawicy.

 

 

Wyświetleń: 61 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.09.2018

Z okazji Święta Lotnictwa - lotnikom i pasjonatom lotnictwa - Wszystkiego Najlepszego. Głównym punktem obchodów - odsłonięcie pomnika "Chwała Lotnikom Polskim" 28 sierpnia o godz. 12.00 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

 

 

 

    

Poczet sztandarowy Oddziału Krakowskiego

 

Wyświetleń: 69 | Dodał: Sekretarz | Data: 27.08.2018

W dniu 19 sierpnia będzie miał miejsce kolejny ODPUST PARTYZANCKI w Szczawie, na który nasz Oddział dostał zaproszenie. Jest on oddaniem hołdu żołnierzom 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Bataliony tego zgrupowania partyzanckiego były wspierane zrzutami lotniczymi m.in. na Dzielcu i na Polanach Szczawskich. Na tych ostatnich 28 grudnia 1944 r. zrzutu dokonał Antoni Tomiczek, o którym książkę zaprezentuje podczas odpustu w Muzeum 1 PSP AK nasza członkini, Pani prof. Julia Dziwoki. Uroczystości rozpocznie Apel Poległych i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Partyzantów (patrz plakat informacyjny).

 

Szczepan Kurpisz

 

Wyświetleń: 75 | Dodał: Sekretarz | Data: 15.08.2018

"Powroty Cichociemnych" - pod takim tytułem odbyła się inscenizacja historyczna na zrzutowisku "Sójka 401" w gminie Słopnice, której celem  było pokazanie trudnych operacji, mających wspierać oddziały walczące z niemieckim okupantem. Po przegranej wojnie obronnej w 1939 r., zgodnie z rozkazem Wodza Naczelnego, żołnierze różnymi sposobami i drogami zmierzali do Francji i dalej do Anglii. W celu wsparcia państwa podziemnego wybierano ochotników z  odpowiednimi predyspozycjami psychiczno-fizycznymi oraz zdeterminowanymi aby wykonać przelot i skok do Ojczyzny.

Inscenizację rozpoczęto minutą ciszy, aby uczcić pamięć poległych. Następnie nad zrzutowiskiem pojawił się samolot C-295 CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. O przelot CASY postarał się Oddział Krakowski, ujmując go w "Planie współpracy MON z organizacjami pozarządowymi". Załoga dowodzona przez kpt. pil. Tomasza Hachułę wykonała  kilka pozorowanych przelotów nad zrzutowiskiem. Po odlocie CASY nad zrzutowiskiem pojawił się zabytkowy AN-2 "Wiedeńczyk", z pokładu którego wyskoczyła grupa "ptaszków". Tak żartobliwie określano skoczków cichociemnych. Jeden z nich, Leszek Mańkowski, ubrany był w mundur skoczka 1  Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Warto przypomnieć, że spadochroniarze tej brygady byli przekonani, że wrócą do kraju i pomogą w wyzwoleniu Ojczyzny spod obcej okupacji. Niestety, nasi sojusznicy mieli inne plany.

Kolejny skoczek Paweł Rey "przetestował" kombinezon cichociemnych, który jest repliką jedynego oryginalnego kombinezonu, znajdującego się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Po udanym lądowaniu skoczek zademonstrował szybkie zdjęcie kombinezonu. Zgodnie z procedurą, cichociemny po wylądowaniu miał obowiązek kombinezon zakopać i zapomnieć. Dzięki jednemu z cichociemnych, który kombinezon po pewnym czasie odszukał i "używał", mamy oryginał w muzeum. Właściciel kombinezonu pokazanego podczas inscenizacji - Leszek Mańkowski - przekazał go wójtowi gminy Słopnice Adamowi Sołtysowi z nadzieją, że będzie służył jako rekwizyt pokazywany przez  SRH 1 PSP AK.  Cichociemnymi po wylądowaniu zajmowali się żołnierze przyjmujący zrzuty, a następnie skoczkami opiekowały się tzw. "ciotki", których zadaniem było wprowadzić "ptaszków" w trudną, wojenną rzeczywistość. W rolę "ciotek" wcieliły się panie z Klubu Historycznego AK z Olkusza.
 
Kolejnym elementem inscenizacji, szczególnie oczekiwanym przez "milusińskich" był zrzut słodyczy wykonany przez pilotów z Aeroklubu Podhalańskiego. Można mieć nadzieję, że wielu z nich zada pytanie tacie, dziadkowi, wujowi: "kto i dlaczego zrzucał coś z samolotu?" Okazja, aby uczyć młodych naszej historii. Inscenizację zakończyło  wręczenie przez wójta gminy Adama Sołtysa oraz prezesa Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk. pil. Stanisława Wojdyłę pamiątkowych podziękowań. Całość komentował ppłk pil. Stefan Glądys , który występował w umundurowaniu kapitana pilota Polskich Sił Powietrznych  w Anglii i który opracował niniejsze sprawozdanie.
 

Relacja i zdjęcia także na stronie limanowa.in - TUTAJ

Galeria zdjęć Aleksandra Gucwy - TUTAJ

 

Wyświetleń: 88 | Dodał: Sekretarz | Data: 16.07.2018

 

Miało nie być zebrania w lipcu, ale się odbyło w dniu 11 lipca (środa) - w celu prezentacji oraz rozpoczęcia dystrybucji naszego wydawnictwa na 100 lecie niepodległości i 100 lotnictwa wojskowego. Autor - płk dr Jerzy KUCK (na zdjęciu poniżej) podziękował Zarządowi i członkom Oddziału za pomoc przy opracowaniu, a od nas otrzymał wyróżnienie w postaci statuetki Nike. Książka stanowi nasz wkład w obchody jubileuszu 100 lecia lotnictwa wojskowego. Ponadto zapowiedziana została konferencja naukowa, która odbędzie się w październiku, a której szczegóły podane są w zamieszczonym poniżej wstępnym komunikacie. Spotkanie było też okazją do wręczenia "zaległych" legitymacji członkowskich...

 

      

Spis treści - TUTAJ

Wstęp - TUTAJ

Komunikat o konferencji - TUTAJ

 

Wyświetleń: 134 | Dodał: Sekretarz | Data: 05.07.2018

 

Informacja o zasadach wystawiania wojskowej asysty honorowej  - TUTAJ

 

Wyświetleń: 114 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.06.2018

 

Wyświetleń: 123 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.06.2018

« 1 2 3 4 5 ... 29 30 »
Copyright MyCorp © 2019
Strona www zarządzana przez system uCoz