Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Marzec 2018  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 21.03.2018, 21:42

Główna » Archiwum wpisów

 

W dniach 21 - 22 października członek zarządu Oddziału Krakowskiego płk dr Jerzy Kuck przebywał po raz kolejny na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Uniwersytecie Lwowskim. Przy okazji odwiedził Cmentarz Łyczakowski, gdzie przekazał zebrane przez członków naszego Oddziału środki finansowe (cegiełki) dla Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Zarząd Towarzystwa przekazał nam pisemne podziękowanie. Przekazane środki zostaną użyte na pielęgnację miejsc pamięci na Ziemi Lwowskiej. Posiadamy jeszcze cegiełki które można nabyć w Zarządzie Oddziału. O akcji wykupu cegiełek mówiliśmy na zebraniu w marcu 2016 r. na którym obejrzeliśmy także FILM o Cmentarzu Łyczakowskim.

 

 

 

 

 

 

Jerzy Kuck

 

Wyświetleń: 53 | Dodał: Sekretarz | Data: 29.10.2017

 

 

Ze smutkiem informujemy, że po wyczerpującej chorobie do Niebieskiej Eskadry odszedł nasz Kolega kpt. pil. inż. Karol Haberko. Pogrzeb miał miejsce w dniu 25.10.2017 r. na cmentarzu w Batowicach.

Kpt. Karol Haberko urodził się w 1942 r. w małej wiosce w Beskidzie Makowskim. Lotnictwem zaraził się w pierwszej klasie liceum, będąc na wycieczce na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Targu. Jeszcze przed maturą dostał się na kurs Lotniczego Przysposobienia Wojskowego w Ligocie Dolnej. Latał tam na samolotach CSS-13 i na oryginalnych Po-2, po czym dostał skierowanie na egzaminy do oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po egzaminach i badaniach lekarskich dostał wezwanie do Oficerskiej Szkoły Lotniczej im. Żwirki i Wigury w Radomiu, gdzie w latach 1961 - 1964 szkolił się na samolotach TS-8 Bies, a następnie na Mig-15, Lim 1 i 2. Szkołę ukończył jako prymus. Następnie  trafił do 33 Pułku Rozpoznania Operacyjnego w Powidzu, gdzie latał na IŁ-28 i IŁ-28R. W latach 1965 - 1981 służył w 13 Pułku Lotnictwa Transportowego, latając na samolotach An-2, IŁ-14 i AN-26. Apogeum kunsztu lotniczego osiągnął w latach siedemdziesiątych będąc dowódcą klucza szkolnego i wykonując setki godzin lotów szkolnych, operacyjnych i usługowych. W 1978 r. na pokładzie AN-26, przewoził ówczesnego mjr pil. Mirosława Hermaszewskiego z rodziną, który leciał do Moskwy by rozpocząć swą kosmiczną przygodę. Po odejściu do rezerwy aktywnie uczestniczył w działalności Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Krakowie.

Cześć Jego Pamięci !

 

Wyświetleń: 68 | Dodał: Sekretarz | Data: 24.10.2017

 

Pamiętamy aby posprzątać i upiększyć groby, zapalić znicze i powspominać tych co odeszli do Niebieskiej Eskadry. Dzięki staraniom Pana Jana Kikty, w Sanoku na grobie gen. bryg. pil. Ludwika Krempy powstał piękny pomnik, a na tablicy poświęconej pamięci Kawalerów Orderu Virtuti Militari jest stosowna informacja o naszym Członku Honorowym.

 

 

 

 

Stefan Glądys

 

Wyświetleń: 49 | Dodał: Sekretarz | Data: 23.10.2017

 

Na zaproszenie dyrektora Muzeum Spadochroniarstwa Piotra Wybrańca, braliśmy udział w pikniku spadochroniarzy w Wiśle. Podczas pikniku zaprezentowano m.in. historię Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego oraz wkład "Cichociemnych" w organizowaniu Ruchu Oporu na ziemiach polskich. Gościem honorowym spotkania był 96-letni kpt. Aleksander Tarnawski "Upłaz" - ostatni z żyjących "Cichociemnych". Mając 94 lata Pan Aleksander Tarnawski wykonał skok spadochronowy systemem "tandem". Swoje punkty informacyjne miały także  jednostki specjalne Nil, Agat, Grom oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Warto wiedzieć, czym będą Wojska Obrony Terytorialnej. Zgodnie z planami będą piątym, samodzielnym Rodzajem Sił Zbrojnych. Ich misją będzie obrona oraz wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, a także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Do końca 2019 r. WOT będą liczyły docelowo 53 tys. żołnierzy. Powstaną 63 bataliony, które wejdą w skład 17 Brygad, podporządkowanych dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Aktualnie trwa nabór oraz szkolenie chętnych. Podczas krótkiej rozmowy kpt. Aleksander Tarnawski przekazał serdeczne pozdrowienia lotnikom. Na zdjęciu -  Gość Honorowy z przyszłymi kadrami WOT.

 

 

 

Tekst i zdjęcie Stefan Glądys

Więcej informacji - TUTAJ

 

 

 

Wyświetleń: 72 | Dodał: Sekretarz | Data: 09.10.2017

 

W dniu 18 września, w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stefana Skarżyńskiego w Balicach, miała miejsce szczególna uroczystość. Syn patrona Bazy Maciej Skarżyński zawarł z Jednostką umowę o przekazaniu pod jej opiekę pamiątek po swoim ojcu Stefanie Jakubie, który poległ śmiercią lotnika podczas powrotu z nalotu na Bremę w dniu 26.06.1942 r. Wśród nich jest Medal Bleriota - który płk. Skarzyński posiadał jako jedyny do tej pory Polak oraz gapa pilota z wygrawerowanym na odwrocie napisem "Pogromcy Atlantyku". Wydarzenie rozpoczęło się w gabinecie D-cy 8 Bazy płk. pil. Krzysztofa Szymańca, a zakończyło się w Sali Tradycji. Obecny był również były D-ca 13 Pułku Lotnictwa Transportowego płk pil. Piotr Biliński, którego upartym staraniem ówczesny pułk to imię uzyskał. Trafność tego wyboru potwierdza fakt, że do dziś jednostka w Balicach to imię nosi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dowództwa Bazy (Zastępca D-cy, Szef Sztabu i Szef Sekcji Wychowawczej) a ze strony Oddziału Krakowskiego - płk mgr Jerzy Adamkiewicz i ppłk pil. Szczepan Kurpisz.

  

Wyświetleń: 58 | Dodał: Sekretarz | Data: 24.09.2017

 

Głosowaliśmy na najlepszgo pilota Spitfire'a. I są efekty. Daliśmy ognia ! Info - TUTAJ

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 r. w Wereszynie w woj. lubelskim. W 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączył do Dywizjonu 303. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodszy pilot na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii działających w ramach RAF. Pracował też dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF i wykonywał zadania dla brytyjskich sił lotniczych w Holandii i Belgii. Po II wojnie światowej został majorem w Królewskich Siłach Powietrznych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

 

 

Wyświetleń: 71 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.09.2017

 

 

Wyświetleń: 86 | Dodał: Sekretarz | Data: 17.09.2017

 

W dniu 15 września 8 Baza Lotnictwa Transportowego obchodziła swoje święto. Była msza św. w hangarze, uroczysta zbiórka i wiele innych atrakcji, ale najważniejszą z nich było oddanie do użytku symulatora samolotu CASA C-295, wyprodukowanego przez kanadyjska firmę CAE. Dostawa symulatora była następstwem umowy podpisanej przez MON. Na początku 2017 r. symulator dotarł na Balice. Od kwietnia trwały prace związane z instalacją urządzenia w nowo wybudowanym budynku i aktualizacją oprogramowania. Od czerwca polsko-hiszpańska grupa sprawdzała urządzenie zgodnie z wymaganiami zawartymi w kontrakcie. Umowa obejmowała szkolenie serwisantów oraz instruktorów. Planowany koniec kursów to listopad 2017 r. Wtedy w pełni wyszkolona obsada polskiego FFS CASA C-295M będzie mogła szkolić pierwszych pilotów. Dzięki symulatorowi możliwe będzie przeszkolenie około 40 załóg rocznie. Nikogo z lotników nie trzeba przekonywać o potrzebie posiadania urządzenia, dzięki któremu można ćwiczyć pilotów we wszystkich warunkach lotu. Kilkanaście lat temu, kiedy Polska przymierzała się do zakupu samolotów CASA, rozważano jednoczesny zakup symulatora. Niestety, wówczas nic z tego nie wyszło. Jednak dzięki determinacji ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lotów symulator jest, i mamy nadzieję, że w sposób znakomity przyczyni się do obniżenia kosztów szkolenia i podniesienia jego jakości, czego życzymy naszym młodszym kolegom. Uroczystość otwarcia symulatora rozpoczęła się  mszą celebrowaną przez Biskupa Polowego WP – Józefa Guzdka, który następnie poświęcił urządzenie.  Lot inauguracyjny wykonali wspólnie Jego Eminencja Biskup Polowy i Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. dr Mirosław Jemielniak.

 

Więcej fotek J. Kuck - TUTAJ

 

Wyświetleń: 90 | Dodał: Sekretarz | Data: 16.09.2017

 

Tradycyjnie już, Zygmunt Kraus zaprosił przyjaciół w dniu 13 września 2017 r., w progi jedynego w Polsce Prywatnego Muzeum Polsko-Amerykańskiego „Hell’s Angel”, mieszczącego się w Wadowicach, przy ul. Konstytucji 3 Maja 23 A  - gdzie, jak ma to miejsce już od 27 lat - odbyły się uroczystości upamiętniające załogę amerykańskiego Liberatora B-24, zestrzelonego 13 września 1944 r. nad Zygodowicami, a także wszystkich  lotników alianckich i polskich walczących o wolność Polski podczas I i II wojny światowej. Od nazwy bocznej tego samolotu swoją nazwę przyjęło Muzeum. W uroczystości, obok licznej grupy członków naszego Stowarzyszenia wzięli udział m.in. żołnierze amerykańscy stacjonujący obecnie w Polsce, uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ryczowie oraz Grupa "Radośni" działająca przy Towarzystwie Miłośników Skawiny, która patriotycznymi pieśniami ubogaciła uroczystość. Kol. Adam Woźniczka z Jurczyc zadbał, aby obok tego co dla ducha, było również coś dla ciała.

 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

Foto: Halina Wyroba i Stanisław Wojdyła.

Film - TUTAJ

 

Wyświetleń: 93 | Dodał: Sekretarz | Data: 13.09.2017

 

Dnia 10.09.2017 r. w Cierlicku "Dzwon Pamięci" rozpoczął uroczystość poświęconą 85 rocznicy tragicznej śmierci Żwirki i Wigury. Była msza, poczty sztandarowe, przemówienia, salwa honorowa, składanie kwiatów pod pomnikiem oraz patriotyczne pieśni. Trochę szkoda, że nad "Żwirkowiskiem" nie pojawił się żaden samolot...

 

 

 

 

 

Obszerniejsza relacja - TUTAJ

 

Wyświetleń: 60 | Dodał: Sekretarz | Data: 11.09.2017

« 1 2 3 4 5 ... 26 27 »
Copyright MyCorp © 2018
Strona www zarządzana przez system uCoz