Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Luty 2019  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 22.02.2019, 10:20

Główna » Archiwum wpisów

Z okazji Święta Lotnictwa - lotnikom i pasjonatom lotnictwa - Wszystkiego Najlepszego. Głównym punktem obchodów - odsłonięcie pomnika "Chwała Lotnikom Polskim" 28 sierpnia o godz. 12.00 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

 

 

 

    

Poczet sztandarowy Oddziału Krakowskiego

 

Wyświetleń: 57 | Dodał: Sekretarz | Data: 27.08.2018

W dniu 19 sierpnia będzie miał miejsce kolejny ODPUST PARTYZANCKI w Szczawie, na który nasz Oddział dostał zaproszenie. Jest on oddaniem hołdu żołnierzom 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Bataliony tego zgrupowania partyzanckiego były wspierane zrzutami lotniczymi m.in. na Dzielcu i na Polanach Szczawskich. Na tych ostatnich 28 grudnia 1944 r. zrzutu dokonał Antoni Tomiczek, o którym książkę zaprezentuje podczas odpustu w Muzeum 1 PSP AK nasza członkini, Pani prof. Julia Dziwoki. Uroczystości rozpocznie Apel Poległych i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Partyzantów (patrz plakat informacyjny).

 

Szczepan Kurpisz

 

Wyświetleń: 61 | Dodał: Sekretarz | Data: 15.08.2018

"Powroty Cichociemnych" - pod takim tytułem odbyła się inscenizacja historyczna na zrzutowisku "Sójka 401" w gminie Słopnice, której celem  było pokazanie trudnych operacji, mających wspierać oddziały walczące z niemieckim okupantem. Po przegranej wojnie obronnej w 1939 r., zgodnie z rozkazem Wodza Naczelnego, żołnierze różnymi sposobami i drogami zmierzali do Francji i dalej do Anglii. W celu wsparcia państwa podziemnego wybierano ochotników z  odpowiednimi predyspozycjami psychiczno-fizycznymi oraz zdeterminowanymi aby wykonać przelot i skok do Ojczyzny.

Inscenizację rozpoczęto minutą ciszy, aby uczcić pamięć poległych. Następnie nad zrzutowiskiem pojawił się samolot C-295 CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. O przelot CASY postarał się Oddział Krakowski, ujmując go w "Planie współpracy MON z organizacjami pozarządowymi". Załoga dowodzona przez kpt. pil. Tomasza Hachułę wykonała  kilka pozorowanych przelotów nad zrzutowiskiem. Po odlocie CASY nad zrzutowiskiem pojawił się zabytkowy AN-2 "Wiedeńczyk", z pokładu którego wyskoczyła grupa "ptaszków". Tak żartobliwie określano skoczków cichociemnych. Jeden z nich, Leszek Mańkowski, ubrany był w mundur skoczka 1  Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Warto przypomnieć, że spadochroniarze tej brygady byli przekonani, że wrócą do kraju i pomogą w wyzwoleniu Ojczyzny spod obcej okupacji. Niestety, nasi sojusznicy mieli inne plany.

Kolejny skoczek Paweł Rey "przetestował" kombinezon cichociemnych, który jest repliką jedynego oryginalnego kombinezonu, znajdującego się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Po udanym lądowaniu skoczek zademonstrował szybkie zdjęcie kombinezonu. Zgodnie z procedurą, cichociemny po wylądowaniu miał obowiązek kombinezon zakopać i zapomnieć. Dzięki jednemu z cichociemnych, który kombinezon po pewnym czasie odszukał i "używał", mamy oryginał w muzeum. Właściciel kombinezonu pokazanego podczas inscenizacji - Leszek Mańkowski - przekazał go wójtowi gminy Słopnice Adamowi Sołtysowi z nadzieją, że będzie służył jako rekwizyt pokazywany przez  SRH 1 PSP AK.  Cichociemnymi po wylądowaniu zajmowali się żołnierze przyjmujący zrzuty, a następnie skoczkami opiekowały się tzw. "ciotki", których zadaniem było wprowadzić "ptaszków" w trudną, wojenną rzeczywistość. W rolę "ciotek" wcieliły się panie z Klubu Historycznego AK z Olkusza.
 
Kolejnym elementem inscenizacji, szczególnie oczekiwanym przez "milusińskich" był zrzut słodyczy wykonany przez pilotów z Aeroklubu Podhalańskiego. Można mieć nadzieję, że wielu z nich zada pytanie tacie, dziadkowi, wujowi: "kto i dlaczego zrzucał coś z samolotu?" Okazja, aby uczyć młodych naszej historii. Inscenizację zakończyło  wręczenie przez wójta gminy Adama Sołtysa oraz prezesa Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk. pil. Stanisława Wojdyłę pamiątkowych podziękowań. Całość komentował ppłk pil. Stefan Glądys , który występował w umundurowaniu kapitana pilota Polskich Sił Powietrznych  w Anglii i który opracował niniejsze sprawozdanie.
 

Relacja i zdjęcia także na stronie limanowa.in - TUTAJ

Galeria zdjęć Aleksandra Gucwy - TUTAJ

 

Wyświetleń: 76 | Dodał: Sekretarz | Data: 16.07.2018

 

Miało nie być zebrania w lipcu, ale się odbyło w dniu 11 lipca (środa) - w celu prezentacji oraz rozpoczęcia dystrybucji naszego wydawnictwa na 100 lecie niepodległości i 100 lotnictwa wojskowego. Autor - płk dr Jerzy KUCK (na zdjęciu poniżej) podziękował Zarządowi i członkom Oddziału za pomoc przy opracowaniu, a od nas otrzymał wyróżnienie w postaci statuetki Nike. Książka stanowi nasz wkład w obchody jubileuszu 100 lecia lotnictwa wojskowego. Ponadto zapowiedziana została konferencja naukowa, która odbędzie się w październiku, a której szczegóły podane są w zamieszczonym poniżej wstępnym komunikacie. Spotkanie było też okazją do wręczenia "zaległych" legitymacji członkowskich...

 

      

Spis treści - TUTAJ

Wstęp - TUTAJ

Komunikat o konferencji - TUTAJ

 

Wyświetleń: 116 | Dodał: Sekretarz | Data: 05.07.2018

 

Informacja o zasadach wystawiania wojskowej asysty honorowej  - TUTAJ

 

Wyświetleń: 102 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.06.2018

 

Wyświetleń: 100 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.06.2018

 
Dnia 16.06.2018 r. na lotnisku Muchowiec odbyły się pokazy lotnicze, wystawy sprzętu wojskowego i historycznego, inscenizacje historyczne, wystawy okolicznościowe itp. Gwiazdą pokazów był P-51 Mustang, którym pilot niemiecki zademonstrował walory pilotażowe tego pięknego, groźnego samolotu. To co działo się w powietrzu i na ziemi komentował prof. Andrzej Olejko, który w perfekcyjny sposób łączył historię z teraźniejszością. Na szczególną uwagę zasłużyło stoisko reklamujące "Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha" w Napoleonie. Właściciel muzeum Pan Tomasz Kajkowski zaprasza seniorów lotnictwa na oficjalne otwarcie dnia 1.09.2018 r.(więcej na www.muzeum303.pl). Warto wiedzieć, że nasz członek -  ppłk pil. mgr Andrzej Pierścionek pełnił obowiązki z-cy dyrektora pokazów.
 
 
  
 
 
 
Stefan Glądys
 
Wyświetleń: 109 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.06.2018

 

Po raz kolejny reprezentacja Oddziału Krakowskiego wzięła udział w IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Skrzydła zwycięzców, skrzydła pokonanych, skrzydła niepodległej, skrzydła wolności 1917-1918". Konferencję zorganizowano w Ośrodku Konferencyjno - Wystawienniczym "Kasztel" w Szymbarku, w dniu 17.05.2018 r. Wśród profesjonalnych historyków głos zabrał nasz Kolega Jerzy Kuck, który przypomniał, że początki polskiego lotnictwa wojskowego znajdują się w Krakowie. Omówił także przygotowania do wydania książki pt. "100 lat Lotnictwa Wojskowego w Małopolsce 1918 - 2018". Mamy nadzieję, że do końca czerwca br. książka będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Kolega Leszek Mańkowski, w imieniu krakowskiego środowiska lotniczego wyraził słowa uznania dla zabierających głos oraz organizatorów konferencji. Kolega Aleksander Gucwa utrwalił szczególnie ciekawe sytuacje na zdjęciach, a niniejszą relacje przekazał Stefan Glądys.

 

 

 

Galeria zdjęć Aleksandra Gucwy - TUTAJ

Rada Seniorów Lotnictwa - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 94 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.05.2018

Z okazji  85 rocznicy przelotu samolotem RWD-5 bis przez Ocean Atlantycki płk pil. Skarżyńskiego, żołnierze i pracownicy 8 Bazy Lotnictwa Transportowego ufundowali pamiątkową tablicę. Tablica została wmurowana w kościele Garnizonowym pw. Św. Agnieszki. Uroczystą mszę odprawił Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. Na uroczystość przybył syn Patrona 8. BLTr pan Maciej Skarżyński z żoną Bożeną, Inspektor Sił Powietrznych gen. brygady pil. dr inż. Mirosław Jemielniak, Zastępca Dowódcy COP – DKP gen. bryg. pil. Sławomir Żakowski, Prorektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych płk pil. dr inż. Krzysztof Cur, byli dowódcy i żołnierze balickich jednostek, przedstawiciele władz małopolski, Krakowa, Zabierzowa oraz przedstawiciele jednostek i służb mundurowych zaprzyjaźnionych z bazą. Nie zabrakło także przedstawicieli Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Prezesa Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego oraz przedstawiciela fundacji „An-2 Wiedeńczyk”. „Lotnictwo jest wtedy silne, kiedy ma dobrych pilotów i dobre maszyny. Ale wtedy zaczyna być wielkie, kiedy ma swoją legendę. Jakub Skarżyński jest jednym z twórców legendy polskiego lotnictwa. Słowa te, wypowiedziane przez przedwojennego Szefa Departamentu Aeronautyki, gen. Ludomiła Rayskiego w pełni oddają to, co dla polskiego lotnictwa zrobił płk Stanisław Jakub Skarżyński”. „Mając za patrona tak zasłużonego i bohaterskiego człowieka, my żołnierze i pracownicy 8. BLTr jesteśmy zobowiązani do kultywowania jego pamięci” – to słowa z przemówienia płk pil. Pawła Bigosa wygłoszone przed odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Z okazji 85 rocznicy przelotu przez Atlantyk wszystkie samoloty 8. BLTr będą nosiły na swoich kadłubach wizerunek patrona wraz z informacją upamiętniającą jego wyczyn sprzed 85 lat.

 

  

Relacja 8 Bazy - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 95 | Dodał: Sekretarz | Data: 10.05.2018

Fotorelacja ze spotkania wielkanocnego w 8 BLTr. Jest już tradycją, że w takich spotkaniach bierze udział spora grupa Seniorów Lotnictwa Wojskowego...

 

Zdjęcia Edward Wyroba

Relacja 8 BLTr - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 168 | Dodał: Sekretarz | Data: 26.03.2018

« 1 2 3 4 5 ... 29 30 »
Copyright MyCorp © 2019
Strona www zarządzana przez system uCoz