Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Luty 2018  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 19.02.2018, 10:56

Główna » Archiwum wpisów

 

Mieszkańcy Krzywej  uroczystą Mszą Św. polową uczcili 73 rocznicę zestrzelenia polskiej załogi Halifaxa z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Uroczystość odbyła się 26 sierpnia pod pomnikiem siedmiu lotników w Banicy - Krzywej, gmina Sękowa. W latach ubiegłych braliśmy udział w obchodach tej rocznicy. W tym roku nie dotarliśmy, jednak tą drogą Aleksandrowi Gucwie - głównemu organizatorowi i animatorowi tej pięknej lotniczej uroczystości, składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za jej kontynuowanie. Relacja - TUTAJ.

 

 

Wyświetleń: 66 | Dodał: Sekretarz | Data: 25.08.2017

 

W niedzielę 20 sierpnia, jak każdego roku w Szczawie, zwanej Stolicą Partyzantów, miała miejsce uroczystość historyczna -  ODPUST PARTYZANCKI. Pod pomnikiem żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich odbył się Apel Pamięci i złożenie kwiatów - w hołdzie tym, którzy oddali życie w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Kwiaty złożyli przwdstawiciele mieszkańców, lokalnych władz, wojska, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP. Nie zabrakło też wiązanki od Krakowkiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, bo przecież lotnicy ze specjalnej eskadry startujący z Włoch, zrzucali w Gorcach broń, zaopatrzenie i cichociemnych -  dla wsparcia działań batalionów 1 PSP AK. W uroczystości Uczestniczyła też delegacja z krakowskiego Żeńskiego Koła Związku Żołnierzy WP.

 

S. Kurpisz

 

Wyświetleń: 68 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.08.2017

 

12 sierpnia w Jurczycach, gdzie 13 sierpnia 1873 r. urodził się gen. Józef Haller - z okazji ogłoszonego przez Senat RP Roku Generała Hallera - otwarta została dwudniowa wystawa poświęcona 100 rocznicy powstania „Błękitnej Armii”. Wystawa powstała ze zbiorów miejscowego pasjonata historii - Adama Woźniczki. Podczas uroczystości w Domu Ludowym, Autor wystawy został uhonorowany przez Prezesa Krakowskiego Oddziału płk pil. Stanisława Wojdyłę medalem Stowarzyszenia, a przez naszego członka Edwarda Wyrobę - okolicznościową kopertą upamiętniającą wystawę, wydaną w limitowanym nakładzie 30 egzemplarzy, której mottem jest portret gen. Józefa Hallera autorstwa Teda Kwiatkowskiego (USA), a którego oryginał udostępnił ze swoich zbiorów nasz kolega - Zygmunt Kraus. Adam Woźniczka pokazał oryginalne pamiątki po Generale i jego żołnierzach. Pamiątki wyjątkowe, dzisiaj już wręcz perełki historyczne po tym wielkim Człowieku i Jego „Błękitnej Armii”, których mogą Adamowi Woźniczce pozazdrościć muzea w kraju i poza jego granicami. Rarytasem wystawy było również to, że każdy zwiedzający mógł własnoręcznie odcisnąć jedyny znany polskiej historii stempel z wizerunkiem generała Józefa Hallera na przygotowanej przez Autora pamiątce z wystawy. Na koniec trzeba dodać, że Adam Woźniczka nie jest dla nas osobą obcą, bowiem wspólnie uczestniczymy w wystawach oraz spotkaniach okolicznościowych organizowanych w Prywatnym Muzeum „Hell’s Angel” w Wadowicach.

 


Foto: Halina Wyroba

 

 

 

Wyświetleń: 63 | Dodał: Sekretarz | Data: 14.08.2017

 

W dniu 7 sierpnia br. delegacja Krakowskiego Oddziału w składzie: Prezes - płk pil. inż. Stanisław Wojdyła, Wiceprezes - ppłk pil. inż. Stefan Glądys, Członek Zarządu - płk dr Jerzy Kuck, prof. Julia Dziwoki oraz dokumentujący wydarzenie Edward "Scorpion" Wyroba,  spotkała się z Dyrektorem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie mgr Pawłem Pawłowskim. Wiodącym tematem spotkania była szeroko pojęta współpraca Stowarzyszenia z dęblińskim Muzeum. Korzystając z okazji delegacja obejrzała także  bogate zbiory muzeum. W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele Dęblińskiego Oddziału SSLW RP: Anna Sawińska oraz mjr pil. mgr Jan Tarczoń. Podczas spotkania omówiono ramy współpracy oraz wstępne warunki porozumienia, które obydwie strony spotkania planują podpisać 28 sierpnia, na terenie 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach.

 

 

 

 

Fot. E. Wyroba

 

Wyświetleń: 49 | Dodał: Sekretarz | Data: 10.08.2017

 

 

W dniu 28 lipca zmarł mjr pil. Stanisław Jankowiak. Wielce szanowany przez swoich kolegów, aktywnie uczestniczący w naszym Stowarzyszeniu.  Pogrzeb miał miejsce w dniu 4 sierpnia, na cmentarzu Batowickim.

 

Mjr pil. Stanisław Jankowiak urodził się 10.09.1936 r. w Jeziorach Wielkich w Wielkopolsce. Po ukończeniu szkoły zawodowej w Środzie Wielkopolskiej w 1953 r. zapragnął spełnić swoje marzenia o lataniu. W 1954 r. został przyjęty w poczet podchorążych Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu. W 1954 r. w Nowym Mieście n/Pilicą odbył szkolenie na samolocie Mig-15 i po mianowaniu na stopień podporucznika pełnił dalszą służbę w 41 PLM w Malborku oraz w 29 PLM w Ornecie. W latach 1966 - 1968 przeszkalał się na samolot Mig-21, po czym dalszą służbę pełnił w Malborku, Modlinie i Powidzu, doskonaląc swoje umiejętności w szerokim zakresie zadań bojowych lotnictwa myśliwskiego i szturmowego, w tym walk powietrznych, przechwytywania, strzelań do celów powietrznych i naziemnych oraz w szczególności w zakresie rozpoznania wzrokowo-fotograficznego i radioelektronicznego. W tym czasie uczestniczył w wielu ćwiczeniach wojsk lądowych, lotniczych i WOPK. W 1973 r. ukończył WKDO, został mianowany na stopień majora i stanowisko dowódcy eskadry. Ze względu na stan zdrowia, od 1975 r. przeniesiony do służby w 13 Pułku Lotnictwa Transportowego w Krakowie. W roku 1976 został dowódcą załogi i uzyskał uprawnienia instruktorskie na samolocie An-26. Latał intensywnie na rzecz MON, NBP, Poczty Polskiej, gospodarki narodowej i 6 DPD. Szkolił pilotów PLL LOT oraz libijskich. Latał na "Akcję Serce" i na zabezpieczenie wizyt Jana Pawła II. Były to loty przynoszące mu chlubę i chwałę. Do cywila odszedł w 1998 r. z nalotem ogólnym 4312 godz. - w tym na samolotach odrzutowych 1400 godz. W czasie pełnienia służby został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi raz wieloma odznaczeniami resortowymi. W 1995 r. za długoletnią służbę w powietrzu został wyróżniony przez Dowódcę Sił Powietrznych nadaniem statuetki "IKARA".  W latach 1991 - 2001 pracował w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków - Balice Sp. z o.o. na stanowisku Komendanta Służby Ochrony Lotniska. Dzisiaj Stasiu Jankowiak powiedziałby: NIE CZEKAJCIE NA MNIE. JA NIE WRÓCĘ, NIE ŚPIESZCIE SIĘ, JA POCZEKAM.

 

Cześć Jego Pamięci !

 

Wyświetleń: 93 | Dodał: Sekretarz | Data: 31.07.2017

 

Szczegóły - TUTAJ

 

Wyświetleń: 48 | Dodał: Sekretarz | Data: 26.07.2017

 

 

W dniu 16.07.2017 r. braliśmy czynny udział w kolejnej inscenizacji historycznej, mającej przypomnieć i upamiętnić zrzuty zaopatrzenia dla żołnierzy AK na zrzutowisku "Sójka 401" w Słopnicach Dzielcu, w 1944 r. Uroczystość otworzył gospodarz gminy Słopnice Adam Sołtys. Następnie przedstawiciel IPN w Krakowie dr Dawid Golik przedstawił historię zaopatrzenia walczących żołnierzy AK w tym rejonie. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK przygotowało pokaz sprzętu oraz uzbrojenia z okresu wojny. Do pokazu aktywnie włączył się Pan Andrzej Woźniczka, pasjonat wojsk spadochronowych, który pokazał pojemnik zrzutowy. Około godz.11.30 nad zrzutowiskiem pojawiły się samoloty z Aeroklubu Podhalańskiego pilotowane przez Andrzeja Saratę, Janusza Misia i Krzysztofa Witka. Tradycyjnie z nieba spadła "niespodzianka" dla najmłodszych uczestników imprezy. Dodatkowo Andrzej Sarata wykonał wiązankę figur wyższego pilotażu, co wzbudziło aplauz zebranych. W samo południe nad zrzutowiskiem pojawiła się wojskowa CASA C 295, pilotowana przez załogę z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w składzie: dowódca załogi - kpt. pil. Michał Zychowicz, drugi pilot - por. pil. Radosław Basiak, technik pokładowy - chor. Krzysztof Skibiński. Załoga  wykonała kilka przelotów nad głowami zebranych. Nad bezpieczeństwem operacji czuwał ppłk pil. Krzysztof Janica. Pojawiła się CESNA 206, pilotowana przez Michała Wojasa, z której wyskoczyli byli spadochroniarze wojskowi: Leszek Mańkowski, Wiesław Guzik, Józef Łuszczki, Maciej Nowakowski, którzy po kilkusekundowym locie swobodnym otworzyli spadochrony i bezpiecznie wylądowali w zaplanowanym rejonie, wzbudzając podziw i szacunek zebranych. Całość pokazu komentował ppłk pil.Stefan Glądys. Po emocjach lotniczo-desantowych odbyła się miła uroczystość, podczas której wójt gminy Słopnice Pan Adam Sołtys podziękował uczestnikom uroczystości i wspólnie z prezesem KO SSLW RP płk. pil. Stanisławem Wojdyłą wręczyli pamiątki. Spadochroniarze, których reprezentował Leszek Mańkowski, podarowali wójtowi spadochron ratowniczy z życzeniami, aby nigdy nie musiał być użyty. Nad całością czuwał ojciec Dominik Orczykowski, który dbał o "przychylność" niebios, a za całokształt działalności wręczył Leszkowi Mańkowskiemu statuetkę "Nike" z odznaką skoczka spadochronowego. Gospodarze postarali się, aby było "cóś" do zjedzenia i wypicia. W zgodnej opinii impreza była udana. Jej uczestnicy wyrazili nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej.

 

Stefan Glądys, fot. Aleksander Gucwa. Pozostałe fotki  - TUTAJ

Relacja KKSL - TUTAJ

Dla użytkowników Facebooka, film Wiesława Guzika ze skoku - TUTAJ

 

Wyświetleń: 79 | Dodał: Sekretarz | Data: 20.07.2017

 

Za stroną Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa (link TUTAJ) przypominamy o zbliżającym się stuleciu polskiego lotnictwa wojskowego, przypadającego w 2018 roku. Jest ono doskonałą, jedyną i niepowtarzalną okazją dla uhonorowania osiągnięć polskich pilotów, a jego wymiernym wyrazem będzie pomnik, który zamierzamy odsłonić w 2018 roku. Pomnik ma upamiętniać  wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyzny, nie tylko poległych na podniebnych polach bitew w czasie działań bojowych, ale również tych, którzy zginęli pełniąc służbę w czasie pokoju w kraju i za granicą. Poniżej prezentujemy film  wykonany przez  Marka SIUTĘ z kanału YT  Zabytki Nieba –   młodego miłośnika historii lotnictwa.

 

 

Więcej szczegółów o pomniku oraz nr konta można znaleźć na naszej stronie TUTAJ

Relacja z wmurowania kamienia węgielnego - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 39 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.07.2017

 

 

Wyświetleń: 118 | Dodał: Sekretarz | Data: 03.07.2017

 

Prezentujemy wywiad jakiego udzielił "Polsce Zbrojnej" nestor polskiego lotnictwa śmigłowcowego – pilot doświadczalny, mgr inż Ryszard WITKOWSKI, człowiek, który w czasie II wojny światowej brał aktywny udział w przyjmowaniu zrzutów cichociemnych.

Link do artykułu - TUTAJ

 

Wyświetleń: 47 | Dodał: Sekretarz | Data: 03.07.2017

« 1 2 3 4 5 6 ... 25 26 »
Copyright MyCorp © 2018
Strona www zarządzana przez system uCoz