Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Wrzesień 2018  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 25.09.2018, 13:12

Główna » Archiwum wpisów

Kolejny już raz, w minioną sobotę 16 grudnia, wyszliśmy na przełęcz "Pod Pańską Przehybką" w Gorcach, by uczcić pamięć lotników amerykańskich, którzy walczyli i zginęli za naszą wolność podczas II Wojny Światowej. Tam w Gorcach, powyżej wsi Ochotnica Górna poległ dowódca amerykańskiego Liberatora zestrzelonego przez Niemców por. Wiliam Beimbrink. Zginął także od kul niemieckich mieszkaniec wsi Ochotnica, biorący udział w akcji partyzanckiej ratowania 9-ciu pozostałych członków załogi bombowca. Dziś nie żyje już nikt z tej załogi ocalonej przez ludzi z oddziału AK, dowodzonego przez Juliana Zapałę "Lampart", jak i nikt z mieszkańców Ochotnicy - świadków wydarzeń z 18 grudnia 1944 r. Bardzo budującym jest fakt licznego udziału młodzieży z gimnazjów i podstawówek oraz harcerzy, którzy towarzyszyli nam pod leśny pomnik w górach. W przedsięwzięciu wzięli udział koledzy Szczepan Kurpisz, Zbigniew Kolega i Franciszek Zieliński z naszego Oddziału. Z Klubu Seniorów Lotnictwa obecny był kol. Leszek Mańkowski z żoną Krystyną. Wspomnienia o tych historycznych wydarzeniach zostały przygotowane i wygłoszone przez dr Krzysztofa Wielgusa z Politechniki Krakowskiej i mgr Roberta Springwalda z Muzeum AK. W uroczystości uczestniczyli gospodarze Gminy Ochotnica, dyrektorzy i nauczyciele szkół, miejscowy proboszcz i mieszkańcy. Pisemne pozdrowienia dla uczestników przysłał Konsul Generalny USA i dowódca jednostki amerykańskiej stacjonującej w Lublińcu.

 

  

Szczepan Kurpisz

 

Wyświetleń: 65 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.12.2017

W tym roku kontynuujemy tradycję grudniowych imprez lotniczych i zapraszamy na obchody rocznic "California Rocket" w Ochotnicy Górnej (16 grudnia) oraz  zrzutów alianckich dla partyzantów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK - w Polankach k. Szczawy (30 grudnia).

 

 

 

 

Wyświetleń: 76 | Dodał: Sekretarz | Data: 03.12.2017

 

30 listopada odbył się pogrzeb płk pil. Franciszka Kornickiego - ostatniego z żyjących d-ców Dywizjonu 303. Polskie Siły Powietrzne wystawiły delegację na uroczystość pogrzebową. Szefem delegacji był gen. Mirosław Jemielniak. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP reprezentowali: Prezes gen. dyw. pil. Franciszek Macioła, płk pil. Zenon Zgoła, płk prof. Wojciech Michalak, płk pil. Jan Urbaniak, oraz płk pil. Stanisław Wojdyła. Lot odbył się samolotem CASA 295 z lotniska Balice, poprzez Poznań-Krzesiny i Warszawę.

Wystartowaliśmy o godz. 9.30 z Krakowa i po odprawie paszportowo celnej w Warszawie lądowaliśmy w Southampton o godz. 16.00, gdzie oczekiwała nas Pani ppłk Dorota Kawecka - attache Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy wraz z zastępcą ppłk Miśkiewiczem.  Po ponad dwóch godzinach jazdy autokarem byliśmy już w hotelu w Brighton. Następnego dnia o godzinie 9.00 wyjechaliśmy do Worthing,  gdzie odbyła się msza w kościele katolickim św. Michała. Dużym zaskoczeniem było dla nas to, że przed kościołem w karawanie były dwie trumny. Jak się szybko dowiedzieliśmy, druga trumna obok to małżonka Patience Kornicka, która zmarła 10 dni później. Spędzili razem 69 lat.

Mszę celebrował ksiądz Christopher Ingle i on to w sposób nieco żartobliwy wspomniał, że „Franek” odszedł pierwszy aby przygotować przyjęcie dla swojej małżonki Patience. W nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe  z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina, oraz 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Muzeum Sił Powietrznych reprezentował Pan Jacek Zagożdżon. Wojskowe komendy i błysk szabel przy salutowaniu zrobiły wspaniały efekt wśród publiczności. Pięknym akcentem była pieśń, „Wszystkie nasze dzienne sprawy” wykonana przez kpt. Andrzeja Gresztę, d-cę orkiestry wojskowej Akademii Sił Powietrznych z Dęblina. W ceremonii oprócz Attaché Obrony pani Doroty Kaweckiej uczestniczył również polski ambasador w Wielkiej Brytanii pan dr hab. Arkady Rzegocki. Po mszy, jak zwykle to bywa w kościołach w Anglii, nastąpił poczęstunek kawą, herbatką, ciasteczkami i kanapkami.

Po kolejnych dwu godzinach jazdy dotarliśmy na cmentarz w Northwood, gdzie odbyła się ceremonia złożenia trumien do grobu. Tutaj włączyło się wojsko z Bazy w Northolt, tworząc szpaler od karawanu do miejsca pochówku. Stali w odstępie ok. 7 metrów z opuszczoną głową w dół i bronią przy nodze. Dla naszej delegacji wielkim zaskoczeniem był brak dbałości o groby na cmentarzu. To nie jest tak jak na naszych cmentarzach „wypasionych” w marmury. Jednak spostrzegliśmy, że jest kwatera starannie wypielęgnowana i każda stela ma ten słynny kwiatek polnego maku. Przyglądając się bliżej napisom na stelach stwierdziliśmy, że większość to są stele polskich pilotów. Znaleźliśmy stelę  pilota Paszkiewicza, który po lądowaniu otrzymał reprymendę za brak dyscypliny i samowolne odłączenie się od eskadry, ale także gratulacje z powodu pierwszego zwycięstwa powietrznego. Po prostu nie wytrzymał nerwowo, gdy zobaczył samolot z czarnym krzyżem. I znowu „zabłysły” nasze poczty sztandarowe i sygnaliści. Trumny zostały opuszczone do grobowca. Najpierw małżonka pani Patience, a następnie dwie poduszki i kolejno, jak wszyscy mówili „Franek”. Polska flaga okrywająca trumnę została zgodnie z ceremoniałem zwinięta i pan gen. Jemielniak wręczył ją synowi Richardowi, który był miedzy innymi przewodniczącym Komitetu Pomnika Polskich Sił Powietrznych. Trumnę opuszczali synowie wraz z rodziną. Medale, wśród których był Order Virtuti Militarii, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, trzy Krzyże Walecznych i wiele innych, gen. Jemielniak wręczył drugiemu synowi Peterowi - japoniście i członkowi Akademii Brytyjskiej.

Całość ceremonii zakończyła się na lotnisku w Bazie Northolt w kasynie przy skromnej kawie, herbacie i ciasteczku, w budynku gdzie stacjonował Dywizjon 303. Do Polski wystartowaliśmy przy niezbyt sprzyjającej pogodzie. CASA z załogą w składzie d-ca kpt. Piotr Żemojtel, drugi pilot por. Daniel Goliński, tech. Bogdan Petryk oraz tech. pokł. obsługi, mł. chor. Mariusz Zaczykiewicz, wylądowała w Krakowie o godz. 2.10. Ceremonię należy uznać za wybitnie słuszną i ważną, gdyż tacy ludzie jak płk pil. Franciszek Kornicki, oprócz bohaterskiej walki za naszą Ojczyznę w Bitwie o Anglie, byli aktywnymi działaczami brytyjskiej Polonii oraz wykazali się wybitną działalnością kombatancką. Interesujące jest, czy gdzieś tam pod Hrubieszowem, gdzie urodził się „Franek”, pozostanie jakiś ślad pamięci. Uważamy, że należy podpowiedzieć miejscowemu Stowarzyszeniu o upamiętnieniu tak zasłużonego Polaka.

 

 

S. Wojdyła, Fot. Fb Polish Embassy UK

 

Wyświetleń: 140 | Dodał: Sekretarz | Data: 03.12.2017

 

Jeszcze dwa miesiące temu cieszyliśmy się z jego zwycięstwa w plebiscycie RAF Museum i The Telegraph. Nadeszła smutna wiadomość - ppłk pil. Franciszek Kornicki, dowódca polskich dywizjonów myśliwskich - 308 Krakowskiego i 317 Wileńskiego - zmarł niemal równo miesiąc przed swoimi 101 urodzinami.

Cześć Jego Pamięci !

 

Fot. Fb: 100 lecie małopolskiego lotnictwa

 

Wyświetleń: 85 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.11.2017

 

7 listopada w kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim, odbyły się jak co roku, obchody Dnia Pamięci żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych - "Remembrance Day". W uroczystościach uczestniczył Brytyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik (Group Captain) Simon Blake, Kanadyjski Attache Obrony w Polsce Pułkownik Pascal Demers oraz jego zastępca Attaché Sił Zbrojnych Kanady w Polsce, major Michael Bernardo, Chargé daffaires Ambasady Kanady w Polsce, Pan Jeremy Wallace oraz brytyjski Konsul Honorowy w Krakowie p. Kazimierz Karasiński. Jak zwykle uczestniczyły też delegacje pilotów z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków oraz seniorzy i młodzież.

 

 

 

Wiązankę kwiatów składali też przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski w składzie: Prezes płk pil. Stanisław Wojdyła, członek zarządu ppłk pil. Szczepan Kurpisz oraz kpt pil. Jerzy Janiszewski.

Relacja na stronie Aleksandra Gucwy - TUTAJ

 

Wyświetleń: 100 | Dodał: Sekretarz | Data: 10.11.2017

 

Takich dowodów pamięci rozmieściliśmy na grobach naszych Kolegów dziesiątki... A kolejni odchodzą w swój ostatni lot. Pamiętamy !

 

    

J. O.

 

Wyświetleń: 115 | Dodał: Sekretarz | Data: 01.11.2017

 

Z żalem i smutkiem informujemy, że zmarł jeden z najstarszych absolwentów WOSL w Dęblinie – płk dypl. pil. Andrzej Majewski. Informacja o uroczystościach pogrzebowych w dniu 3.11.2017 r. z notą biograficzną - TUTAJ

 

Wyświetleń: 201 | Dodał: Sekretarz | Data: 31.10.2017

 

W dniach 21 - 22 października członek zarządu Oddziału Krakowskiego płk dr Jerzy Kuck przebywał po raz kolejny na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Uniwersytecie Lwowskim. Przy okazji odwiedził Cmentarz Łyczakowski, gdzie przekazał zebrane przez członków naszego Oddziału środki finansowe (cegiełki) dla Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Zarząd Towarzystwa przekazał nam pisemne podziękowanie. Przekazane środki zostaną użyte na pielęgnację miejsc pamięci na Ziemi Lwowskiej. Posiadamy jeszcze cegiełki które można nabyć w Zarządzie Oddziału. O akcji wykupu cegiełek mówiliśmy na zebraniu w marcu 2016 r. na którym obejrzeliśmy także FILM o Cmentarzu Łyczakowskim.

 

 

 

 

 

 

Jerzy Kuck

 

Wyświetleń: 97 | Dodał: Sekretarz | Data: 29.10.2017

 

 

Ze smutkiem informujemy, że po wyczerpującej chorobie do Niebieskiej Eskadry odszedł nasz Kolega kpt. pil. inż. Karol Haberko. Pogrzeb miał miejsce w dniu 25.10.2017 r. na cmentarzu w Batowicach.

Kpt. Karol Haberko urodził się w 1942 r. w małej wiosce w Beskidzie Makowskim. Lotnictwem zaraził się w pierwszej klasie liceum, będąc na wycieczce na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Targu. Jeszcze przed maturą dostał się na kurs Lotniczego Przysposobienia Wojskowego w Ligocie Dolnej. Latał tam na samolotach CSS-13 i na oryginalnych Po-2, po czym dostał skierowanie na egzaminy do oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po egzaminach i badaniach lekarskich dostał wezwanie do Oficerskiej Szkoły Lotniczej im. Żwirki i Wigury w Radomiu, gdzie w latach 1961 - 1964 szkolił się na samolotach TS-8 Bies, a następnie na Mig-15, Lim 1 i 2. Szkołę ukończył jako prymus. Następnie  trafił do 33 Pułku Rozpoznania Operacyjnego w Powidzu, gdzie latał na IŁ-28 i IŁ-28R. W latach 1965 - 1981 służył w 13 Pułku Lotnictwa Transportowego, latając na samolotach An-2, IŁ-14 i AN-26. Apogeum kunsztu lotniczego osiągnął w latach siedemdziesiątych będąc dowódcą klucza szkolnego i wykonując setki godzin lotów szkolnych, operacyjnych i usługowych. W 1978 r. na pokładzie AN-26, przewoził ówczesnego mjr pil. Mirosława Hermaszewskiego z rodziną, który leciał do Moskwy by rozpocząć swą kosmiczną przygodę. Po odejściu do rezerwy aktywnie uczestniczył w działalności Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział w Krakowie.

Cześć Jego Pamięci !

 

Wyświetleń: 121 | Dodał: Sekretarz | Data: 24.10.2017

 

Pamiętamy aby posprzątać i upiększyć groby, zapalić znicze i powspominać tych co odeszli do Niebieskiej Eskadry. Dzięki staraniom Pana Jana Kikty, w Sanoku na grobie gen. bryg. pil. Ludwika Krempy powstał piękny pomnik, a na tablicy poświęconej pamięci Kawalerów Orderu Virtuti Militari jest stosowna informacja o naszym Członku Honorowym.

 

 

 

 

Stefan Glądys

 

Wyświetleń: 88 | Dodał: Sekretarz | Data: 23.10.2017

« 1 2 3 4 5 6 ... 27 28 »
Copyright MyCorp © 2018
Strona www zarządzana przez system uCoz