Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Sierpień 2022  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 16.08.2022, 05:09

Główna » Archiwum wpisów

.

W dniu 24.02.2020 r. w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego odbyła się uroczystość uhonorowania prof. Antoniego Dziatkowiaka jako człowieka o niekwestionowanym autorytecie, jako nauczyciela wielu pokoleń studentów i lekarzy. Uroczystość odbyła się w sali tradycji Bazy, gdzie honorowego gościa oraz pilotów przywitał dowódca Bazy płk pil. mgr inż. Paweł Bigos. Dowódca złożył serdeczne gratulacje Panu profesorowi, którego nieprzeciętna pracowitość pozwoliła na gigantyczny skok w rozwoju krakowskiej kardiochirurgii. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Warszawsko - Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Płk pil. mgr inż. Krzysztof Tuzikiewicz wręczył Panu Profesorowi legitymację członka Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, a Pan ppłk nawig. Mirosław Czechowski, wieloletni koordynator lotów „Akcji Serce” przekazał materiały informujące o działalności Stowarzyszenia. Profesor Dziatkowiak w interesujący sposób przedstawił światową historię przeszczepów serca, opowiadając o pierwszym przeszczepie w Polsce wraz z profesorem Mollem. Płk pil. inż. Stanisław Wojdyła wraz z płk. dypl. pil Zbigniewem Hercem wręczyli od krakowskich seniorów książkę „100 lat Lotnictwa…” oraz statuetkę „Ikara”. Płk Wojdyła wspomniał o zaangażowaniu załóg w wykonywanie lotów na „Akcję Serce”, jak również że Pan Profesor, człowiek o wielkim talencie i sercu, nie zapominał o załogach organizując spotkania w szpitalu i na lotnisku w hangarze. Na zakończenie spotkania dowódca Bazy wręczył lotnicze upominki Panu Profesorowi, a Antoni Dziatkowiak wręczył swoją publikacje książkową „Serce i skalpel”, oraz dokonał wpisu do księgi pamiątkowej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.    

 

 

Wyświetleń: 294 | Dodał: Sekretarz | Data: 25.02.2020

..

 

W nocy, 31 stycznia 2020 r. odszedł do "Niebieskiej Eskadry" Prezes Honorowy Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, płk pil. w st. spocz. Zbigniew SOBEŃKO. Partyzant AK, pilot II pułku myśliwskiego w Krakowie, działacz społeczny Aeroklubu Krakowskiego i wieloletni Prezes KKSL. Współtwórca Pomnika Lotników w Krakowie. Wspaniały człowiek. Ostatnie pożegnanie Prezesa odbędzie się w środę, 5 lutego o godzinie 11.00 na cmentarzu w Grębałowie (Kraków - Nowa Huta)

Cześć Jego Pamięci !

 

Wyświetleń: 310 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.02.2020

.

W dniu 24 stycznia 2020 r. zmarł w Poznaniu gen. dyw. pil. Tytus Krawczyc,  wychowawca wielu lotniczych pokoleń, były dowódca Wojsk Lotniczych, zasłużony pilot, a także attaché wojskowy i lotniczy Ambasady RP w Budapeszcie. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w czwartek 30 stycznia o godzinie 13.30 na poznańskim cmentarzu Miłostowo (wejście od ul. Warszawskiej). Pochowany zostanie w Kwaterze Lotników.

Cześć Jego Pamięci !

.

Wyświetleń: 321 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.01.2020

.

W dniu 20.01.2020 r. Członek Zarządu Krakowskiego Oddziału SSLW RP płk dr Jerzy Kuck uczestniczył w roboczym spotkaniu u Prezydenta miasta Krosna Piotra Przytockiego wraz z Prezesem Koła Pszczelarzy z Krosna Markiem Barzykiem. Na spotkaniu omówione zostały plany działalności Koła Pszczelarzy w Krośnie w roku 2020, w tym w szczególności organizacja Międzynarodowej Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników "Zielony Parasol",  która odbędzie się 25 marca w Krośnie. Ustalono że dodatkowym efektem konferencji będzie opracowanie naukowe (książka) o tematyce ekologiczno - pszczelarskiej, powiązanej z przedstawieniem regionu i działalności Koła Pszczelarzy w Krośnie.

Ponieważ kol. Jerzy Kuck jest pszczelarzem i również Członkiem Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, to korzystając z okazji - w uznaniu zaangażowania na rzecz rozwoju pięknego miasta Krosna, jak również rozwoju lotnictwa w tym mieście, z którego wywodzi się wielu wspaniałych pilotów wojskowych i cywilnych, wręczył Prezydentowi opracowanie "100 lat Lotnictwa Wojskowego w Małopolsce", którego sam jest autorem. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, a Pan Prezydent objął patronatem Międzynarodową Konferencję Pszczelarzy, Ekologów i Leśników, na którą zaproszenie zostało również skierowane do lotników z Krakowa.

 

.

Wyświetleń: 398 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.01.2020

.

.

Wyświetleń: 322 | Dodał: Sekretarz | Data: 07.01.2020

.

W dniu 15 grudnia 2019 r. wójt gminy Ochotnica Górna, Pan Tadeusz Królczyk, zorganizował jak co roku, kolejną uroczystość z okazji 75 rocznicy zestrzelenia samolotu „Liberator”. Była to również rocznica bohaterskich czynów okolicznych mieszkańców, którzy z narażeniem życia uratowali załogę po opuszczeniu samolotu. A było to tak: 18 grudnia 1944 r. o godz. 12.45 w okolicach Ochotnicy na niebie pojawiły się spadochronowe czasze. Była to załoga samolotu B-24J Liberator, której dowódcą był amerykański pilot William Beimbrink. Załoga brała udział w nalocie na zakłady chemiczne w Dworkach k. Oświęcimia. Był to jeden z kilkuset lotów, które niosły naszej Ojczyźnie pomoc i nadzieję. Samolot po wystartowaniu z lotniska Campo Casale koło Brindisi nie osiągnął celu. Uszkodzone trzy z czterech silników nie pozwoliły na kontynuowanie lotu. Por. Beimbrink podjął decyzję o opuszczeniu samolotu i wyskoczył jako ostatni. Brakło mu wysokości na otwarcie spadochronu i jako jedyny z załogi zginął. Zagadką jest dlaczego okoliczni mieszkańcy znaleźli pozostałych 9 członków załogi, a nie znaleziono ciała d-cy załogi, chociaż znaleziono jego czapkę z wizytówką (zdjęcie na wystawie fotograficznej w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej).

Tym co się uratowali i tym co im pomogli dotrzeć do swoich jednostek we Włoszech jest poświęcony coroczny marsz na przełęcz Pańską Przehybkę, gdzie przy pomniku Liberatora o imieniu własnym „California Rocket” oddajemy hołd. Tym którzy nieśli pomoc i nadzieję w imię „za wolność waszą i naszą”.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 koło potoku Jaszcze, skąd zebrani uczestnicy ruszyli pod przewodnictwem dyr. Gorczańskiego Parku Narodowego Janusza Tomasiewicza, w półtoragodzinną wspinaczkę na Pańską Przehybkę. Tam dr. arch. Krzysztof Wielgus, w sposób przejmujący opowiedział historię ostatnich dni załogi „California Rocket” po opuszczeniu samolotu. Po zejściu w dół znaleźliśmy się w Wiejskim Domu Kultury gdzie przywitał nas kierownik Zdzisław Błachut. Jak zwykle gościnny, zorganizował po górskim spacerze wspaniały gorący obiadek z deserem. Wielką niespodzianką było dla nas bardzo profesjonalnie przygotowane muzeum w tymże Ośrodku, obrazujące bohaterskie postacie z walk partyzanckich, jak i szczątki samolotów, których lot zakończył się w Gorcach.

Tym razem w uroczystości, którą w całości przygotował wójt gminy Ochotnica Górna Tadeusz Królczyk, uczestniczyli attaché wojskowy USA w Krakowie ppłk Matthew Hofmeister, dyr. Muzeum Lotnictwa w Krakowie Krzysztof Radwan, pani poseł Anna Paluch, autorzy książek o tragicznych czasach z okresu II wojny światowej, prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Leszek Mańkowski. Krakowski Oddział SSLW RP reprezentowali Stefan Glądys, Szczepan Kurpisz, oraz Stanisław Wojdyła, którzy mieli możliwość uhonorować dr Krzysztofa Wielgusa statuetką „Ikara” za upamiętnianie miejsc pamięci wydarzeń lotniczych oraz krzewienie wiedzy o lotnictwie, tam gdzie tylko ma możliwość. Wszyscy uczestnicy przyrzekli sobie spotkać się za rok na kolejnej rocznicy, aby ponownie wspinać się na Pańską Przehybkę, w celu zapalenia znicza przy „Californi Rocket”.

.

S. Wojdyła, fot. L. Mańkowski

.

Wyświetleń: 321 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.12.2019

.

Szanowni Koledzy.
 
Nasze szeregi opuścił Włodek Wieteska. Zmarł 2.12.2019 r. Pogrzeb odbył się  5.12.2019 r. w Kosocicach, w kościele Najświętszej Marii Magdaleny (ul. Niebieska).
 
Cześć Jego Pamięci !
.
Wyświetleń: 330 | Dodał: Sekretarz | Data: 05.12.2019

.

Jak każdego roku, w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim, na Kwaterach Wspólnoty Brytyjskiej, Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP złożył wiązanki kwiatów dla tych, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej. Cmentarz Rakowicki jest największą z czterech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (15). Są tam również 3 mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej. Czyli jest to miejsce ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce oraz lotników, którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania Hitlerowskich Niemiec. Słowo wstępne wygłosił Charge d’Affaires Ambasady RPA w Warszawie, Pan Christian Bot: "My jako Naród Wspólnoty, spotykamy się tutaj z naszymi polskimi przyjaciółmi, aby chwalić Boga i wspomnieć przed Jego obliczem wszystkim, którzy polegli za wolność, sprawiedliwość i pokój; modlić się za tych, którzy przeżyli, okaleczeni na ciele i umyśle oraz ślubować poświęcenie potrzebne do pokonania wszystkiego, co jest przeciwne Bogu i Jego woli". Cytat z Ewangelii św. Jana odczytał Pastor David Brown. Kończąc słowami „…to wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali” Akt pamięci odczytał Ambasador Australii w Warszawie JE Pan Lioyd Brodrick i powtórzony przez Brytyjskiego Attache Obrony w Polsce, pułkownika Dominica Morgana: "Pamiętajmy przed Bogiem i polećmy Jego opiece tych, którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny, tych, których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli służąc obronie ludzkości. Nie zestarzeją się jak starzejemy się my, którzy tu pozostaliśmy. Wiek podeszły ich nie skruszy Ni lata nie złamią. O zachodzie słońca i o poranku, Będziemy o nich pamiętać". Miłym akcentem był udział przedstawicieli szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich z Ostrowa, z którą nasze Stowarzyszenie zamierza nawiązać bliższy kontakt.

 

Link do zdjęć Aleksandra Gucwy - TUTAJ

.

Wyświetleń: 324 | Dodał: Sekretarz | Data: 27.11.2019

.

W niedzielę 17 listopada, w ramach Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, w oddziale Muzeum Krakowa "Ulica Pomorska", odczyt historyczny wygłosił nasz kolega Andrzej Chytkowski. Tematyka odczytu związana była z walkami pilotów 2 Pułku Lotniczego w wojnie obronnej we wrześniu. W okresie międzywojennym 2 Pułk Lotniczy w Krakowie był bardzo ważną jednostką Wojska Polskiego, związaną od początku z lotniskiem Rakowice. Od pierwszych dni września 1939 r żołnierze – lotnicy Pułku walczyli z Niemcami. Andrzej w tym zakresie posiada dużą wiedzę, a swoją prelekcję przetykał barwnymi anegdotami z życia braci lotniczej. Opowiedział nam o losach pilotów: Aleksandra Rutkowskiego, Antoniego Danka, Stanisława Chałupy, Stanisława Króla, Adama Bujaka i czterech braci Janusów – Stefana, Romana, Mieczysława i Kazimierza. Sala Muzeum była pełna słuchaczy. Szkoda tylko ,że "naszych" było niewielu.

 

.

Wyświetleń: 306 | Dodał: Sekretarz | Data: 20.11.2019

.

W dniu 14 listopada, w Szkole Podstawowej im. kpt. pil. M. Medweckiego w Morawicy odbyła się uroczysta akademia dla uczczenia 101 rocznicy odzyskania niepodległości Polski oraz 80 rocznicy śmierci patrona szkoły - kpt. Medweckiego. Dzieci przygotowały wspaniały, patriotyczny spektakl (kilku naszych kolegów pożyczyło lotnicze stroje). Nasz Krakowski Oddział przekazał nauczycielom i dzieciom Szkoły w Morawicy serdeczne pozdrowienia i życzenia.

 

.

Wyświetleń: 282 | Dodał: Sekretarz | Data: 15.11.2019

« 1 2 3 4 5 6 ... 35 36 »
Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz