Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Kwiecień 2019  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 19.04.2019, 00:20

Główna » Archiwum wpisów
 
Dnia 16.06.2018 r. na lotnisku Muchowiec odbyły się pokazy lotnicze, wystawy sprzętu wojskowego i historycznego, inscenizacje historyczne, wystawy okolicznościowe itp. Gwiazdą pokazów był P-51 Mustang, którym pilot niemiecki zademonstrował walory pilotażowe tego pięknego, groźnego samolotu. To co działo się w powietrzu i na ziemi komentował prof. Andrzej Olejko, który w perfekcyjny sposób łączył historię z teraźniejszością. Na szczególną uwagę zasłużyło stoisko reklamujące "Muzeum 303 im. ppłk. pil. Jana Zumbacha" w Napoleonie. Właściciel muzeum Pan Tomasz Kajkowski zaprasza seniorów lotnictwa na oficjalne otwarcie dnia 1.09.2018 r.(więcej na www.muzeum303.pl). Warto wiedzieć, że nasz członek -  ppłk pil. mgr Andrzej Pierścionek pełnił obowiązki z-cy dyrektora pokazów.
 
 
  
 
 
 
Stefan Glądys
 
Wyświetleń: 122 | Dodał: Sekretarz | Data: 18.06.2018

 

Po raz kolejny reprezentacja Oddziału Krakowskiego wzięła udział w IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Skrzydła zwycięzców, skrzydła pokonanych, skrzydła niepodległej, skrzydła wolności 1917-1918". Konferencję zorganizowano w Ośrodku Konferencyjno - Wystawienniczym "Kasztel" w Szymbarku, w dniu 17.05.2018 r. Wśród profesjonalnych historyków głos zabrał nasz Kolega Jerzy Kuck, który przypomniał, że początki polskiego lotnictwa wojskowego znajdują się w Krakowie. Omówił także przygotowania do wydania książki pt. "100 lat Lotnictwa Wojskowego w Małopolsce 1918 - 2018". Mamy nadzieję, że do końca czerwca br. książka będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Kolega Leszek Mańkowski, w imieniu krakowskiego środowiska lotniczego wyraził słowa uznania dla zabierających głos oraz organizatorów konferencji. Kolega Aleksander Gucwa utrwalił szczególnie ciekawe sytuacje na zdjęciach, a niniejszą relacje przekazał Stefan Glądys.

 

 

 

Galeria zdjęć Aleksandra Gucwy - TUTAJ

Rada Seniorów Lotnictwa - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 111 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.05.2018

Z okazji  85 rocznicy przelotu samolotem RWD-5 bis przez Ocean Atlantycki płk pil. Skarżyńskiego, żołnierze i pracownicy 8 Bazy Lotnictwa Transportowego ufundowali pamiątkową tablicę. Tablica została wmurowana w kościele Garnizonowym pw. Św. Agnieszki. Uroczystą mszę odprawił Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. Na uroczystość przybył syn Patrona 8. BLTr pan Maciej Skarżyński z żoną Bożeną, Inspektor Sił Powietrznych gen. brygady pil. dr inż. Mirosław Jemielniak, Zastępca Dowódcy COP – DKP gen. bryg. pil. Sławomir Żakowski, Prorektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych płk pil. dr inż. Krzysztof Cur, byli dowódcy i żołnierze balickich jednostek, przedstawiciele władz małopolski, Krakowa, Zabierzowa oraz przedstawiciele jednostek i służb mundurowych zaprzyjaźnionych z bazą. Nie zabrakło także przedstawicieli Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Prezesa Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego oraz przedstawiciela fundacji „An-2 Wiedeńczyk”. „Lotnictwo jest wtedy silne, kiedy ma dobrych pilotów i dobre maszyny. Ale wtedy zaczyna być wielkie, kiedy ma swoją legendę. Jakub Skarżyński jest jednym z twórców legendy polskiego lotnictwa. Słowa te, wypowiedziane przez przedwojennego Szefa Departamentu Aeronautyki, gen. Ludomiła Rayskiego w pełni oddają to, co dla polskiego lotnictwa zrobił płk Stanisław Jakub Skarżyński”. „Mając za patrona tak zasłużonego i bohaterskiego człowieka, my żołnierze i pracownicy 8. BLTr jesteśmy zobowiązani do kultywowania jego pamięci” – to słowa z przemówienia płk pil. Pawła Bigosa wygłoszone przed odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Z okazji 85 rocznicy przelotu przez Atlantyk wszystkie samoloty 8. BLTr będą nosiły na swoich kadłubach wizerunek patrona wraz z informacją upamiętniającą jego wyczyn sprzed 85 lat.

 

  

Relacja 8 Bazy - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 108 | Dodał: Sekretarz | Data: 10.05.2018

Fotorelacja ze spotkania wielkanocnego w 8 BLTr. Jest już tradycją, że w takich spotkaniach bierze udział spora grupa Seniorów Lotnictwa Wojskowego...

 

Zdjęcia Edward Wyroba

Relacja 8 BLTr - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 183 | Dodał: Sekretarz | Data: 26.03.2018

 

 

Ze smutkiem informujmy, że w dniu 20 marca 2018 r. odszedł do „Niebieskiej eskadry” Jacek HALIŃSKI. Znany nam wszystkim jako kontroler ruchu lotniczego, ale też agrolotnik, strażak, a od 2004 r. prawa ręka dyrektora Muzeum Lotnictwa do spraw zabezpieczenia lotniczego podczas  kolejnych pikników lotniczych. Jacek był świetnym pilotem i równie znakomitym specjalistą ruchu lotniczego. Przed przejściem na emeryturę kierował ośrodkiem ruchu lotniczego PAŻP w Krakowie. Był niezmiernie lubiany w naszym, lotniczym środowisku. Jego piękne i barwne życie przerwała nieuleczalna choroba. Będzie nam brakowało Jego wiedzy, profesjonalizmu i koleżeństwa. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 kwietnia 2018 r. o godzinie 13.00 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

Więcej  - TUTAJ

 

Wyświetleń: 150 | Dodał: Sekretarz | Data: 22.03.2018

 

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 11 marca 2018 r. odszedł od nas do niebieskiej eskadry wielce zasłużony Lotnik, członek Oddziału Krakowskiego SSLW RP ppłk pil. Janusz KOPER. Pogrzeb odbędzie się 19 marca (poniedziałek) o godz. 11.40 na cmentarzu w Batowicach.

Ppłk pil. mgr inż. Janusz KOPER urodził się 13 października 1946 r. w Szczekocinach. W 1967 r. ukończył Technikum Górniczo-Hutnicze w Dąbrowie Górniczej. Służbę wojskową rozpoczął w 1968 r. jako elew Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych w Zamościu. Po jej ukończeniu w 1969 r. skierowany został do 21 Pułku Lotniczego Rozpoznania Taktycznego i Artylerii na stanowisko fotolaboranta. W tym samym roku podjął studia wojskowe w WOSL Dęblin na kierunku pilotażu. W 1974 r. skierowany do 13 Pułku lotnictwa Transportowego w Krakowie - Balicach na stanowisko pilota - nawigatora. Awansując na kolejne stanowiska w eskadrze lotniczej, w  1996 r. objął obowiązki zastępcy dowódcy eskadry, a w 1997 r. wyznaczony został na stanowisko starszego instruktora - pilota sekcji służb, na którym pozostawał do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej w 1998 r. Był żołnierzem wzorowo wykonującym powierzone obowiązki służbowe. Osiągał najwyższe wyniki w pracy szkoleniowej i realizacji zadań, w czym pomocne było bogate doświadczenie zawodowe, wysokie umiejętności oraz doskonałe merytoryczne przygotowanie do realizacji zadań na stanowisku. Należał do najbardziej doświadczonych pilotów pułku, był instruktorem - wychowawcą wielu pokoleń lotników pułku.

Szczególnie dobre wyniki osiągał w dziedzinie bezpieczeństwa latania. Zdobył mistrzowską klasę pilota i nalot ponad 4464 godzin. Pilot roku 1997. Był uczestnikiem wielu najtrudniejszych misji lotniczych, wykazując się przy tym fachowością, opanowaniem, odwagą i kunsztem pilotażu. Wielokrotnie brał udział w lotach poza granicami kraju - z pomocą humanitarną dla państw dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz zniszczeniami wojennymi na obszarze Europy, a także Azji i Afryki. Brał udział w misjach charytatywnych PCK i CARITAS m.in. do: Albanii, Algierii, Bułgarii, Jugosławii, Rumunii, Rwandy. Jednym z ciekawszych epizodów w Jego służbie był  udział w lotniczym zabezpieczeniu rajdów samochodowo-motocyklowych w 1990 -1991 Paryż - Dakar oraz w 1991-1992 Paryż - Kapsztad, w których przeżył wiele pięknych chwil. Z wielkim poświęceniem brał także udział w lotach z pomocą dla ofiar powodzi w 1997 r.

Szczególnie zaangażował się w realizację lotów w ramach "Akcji Serce" na rzecz klinik kardiochirurgii w Krakowie i Zabrzu, przyczyniając się w ten sposób do uratowania wielu istnień ludzkich. W dowód uznania za ofiarną służbę na rzecz umacniania i rozwoju Wojsk Lotniczych został wyróżniony  statuetką „Ikara” oraz wieloma medalami. Za działalność społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaką „Honoris Gratia” – zasłużony dla miasta Krakowa. Przez wiele lat był prezesem Koła nr 6 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i członkiem Zarządu Wojewódzkiego tej organizacji. Pracował jako Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych i jako Starszy Inspektor ds. Obronnych.

Cześć Jego Pamięci !

 

Wyświetleń: 174 | Dodał: Sekretarz | Data: 12.03.2018

 

Polecamy lekturę biuletynu informacyjnego Muzeum Sił Powietrznych pt. "Pod dobrymi skrzydłami".  W 3 numerze z listopada 2017 r. na pierwszej stronie jest informacja o podpisaniu porozumienia o współpracy naszego Oddziału z Muzeum. Link do wersji pdf - TUTAJ. a więcej informacji o porozumieniu - TUTAJ

 

 

 

Wyświetleń: 164 | Dodał: Sekretarz | Data: 07.03.2018

Możemy „bezkosztowo” wesprzeć budowę Pomnika "Chwała Lotnikom Polskim", który powstaje na Cmentarzu Wojskowym, na Powązkach w Warszawie i będzie odsłonięty 28 sierpnia 2018 r. z okazji 100-lecia Lotnictwa Polskiego. Wystarczy zadeklarować w swoim PIT przekazanie 1% podatku na ten cel (KRS 0000148716 z dopiskiem w rubryce cel szczegółowy – SENIOR).

Jeżeli nie wypełniamy PIT-u, a rozlicza nas Urząd Skarbowy (w sytuacji gdy nie ma innych poza emeryturą przychodów ani odpisów) wystarczy wypełnić PIT-OP i złożyć go w swoim Urzędzie Skarbowym. Kłopot niewielki, a parę złotych wspomoże nasz cel z pieniędzy, które i tak musimy oddać.

 

 

Wyświetleń: 139 | Dodał: Sekretarz | Data: 25.02.2018

 

W dniu 15 lutego 2018 r. w miejscowości Dębowiec odbyła się uroczysta akademia poświęcona 77 rocznicy Pierwszego Zrzutu Grupy Cichociemnych. W nocy z 15/16 lutego 1941 r. wykonano operację lotniczą "Adolphus", której celem było udowodnienie możliwości zaopatrzenia AK w niezbędne środki do prowadzenia działalności przeciwko okupantowi. Grupę stanowili: mjr pil. Stanisław Kostka-Krzymowski ps. "Kostka", rotmistrz Józef Zabielski ps. "Żbik" i bombardier Czesław Raczkowski ps."Janek ", "Orkan". Tą udaną operacją zapoczątkowano loty z cichociemnymi oraz niezbędnym zaopatrzeniem do kraju. Ostatnie loty wykonano 28/29 grudnia 1944 r. na Polanki nad Szczawą.

 

Gościem Honorowym akademii był jedyny z żyjących Cichociemnych Pan kapitan Aleksander Tarnawski ps. "Upłaz", który chętnie dzielił się swoimi wrażeniami oraz wnioskami. "Przynosiliśmy głównie nadzieję oraz pieniądze"- powiedział skromnie. Po akademii pokazano Panu Tarnawskiemu replikę kombinezonu Cichociemnych oraz ochraniacz głowy tzw. "toczek". "Cieszę się, że pamiętacie o nas. Rzeczywiście tak wyglądał ubiór skoczka, który po skoku należało zniszczyć. Do kompletu należał specjalny pas do przewożenia pieniędzy. Postarajcie się wykonać jego replikę. Pozdrowienia dla seniorów lotnictwa".

 

 

 

   

 

S. Glądys

 

 

Wyświetleń: 145 | Dodał: Sekretarz | Data: 22.02.2018

 

 

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 11.02.2018 r. do niebieskiej eskadry odeszła ppłk pil. Bronisława DUDEK, Członek Honorowy Oddziału Krakowskiego SSLW RP - jedna z nielicznych Kobiet służących w lotnictwie wojskowym w okresie powojennym. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu w Olszanicy, w dniu 16 lutego.

Ppłk pil. Bronisława Dudek urodziła się 19 października 1928 r. w Męcinie. W czerwcu 1945 r. razem z rodzicami przeniosła się na ziemie zachodnie, do wioski Brzeziny koło Brzegu. W 1946 r. ukończyła kurs wychowania przedszkolnego” i podjęła pracę jako pedagog. Na przełomie 1947/48 roku rozpoczęła naukę w Liceum Pedagogicznym w Brzegu. Być może zostałaby nauczycielką, gdyby nie marzenia o lataniu z dzieciństwa. Przyczyniło się do tego położone nie opodal lotnisko w Brzegu. Rozpoczęła starania w RKU w Brzegu, Wrocławiu, Opolu o skierowanie do Oficerskiej Szkoły Lotniczej. Zawsze spotykała się z tą samą odpowiedzią: kobiet nie przyjmujemy.

 

Na szczęście los Jej sprzyjał, spotkała przypadkowo młodego porucznika pilota Aleksandra Milarta, który poradził jej, by napisała list do Bieruta. Tak też zrobiła. Dzięki temu latem 1949 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym Pierwszy Żeński Kurs Szybowcowy w Lęborku i po przejściu badań lekarskich, 25 września tego roku została rekrutem „Dęblińskiej Uczelni”. Nie miała tam taryfy ulgowej. Była tak samo traktowana jak jej koledzy. Praktyczne szkolenie podchorążych rozpoczęło się wiosną 1950 r. na samolotach UT-2 w Ułężu.

 

Jako pierwsza ze swojej eskadry odbyła samodzielny lot. Po ukończeniu szkolenia na samolotach podstawowych czyniła starania o przeszkolenie na maszynach myśliwskich. Niestety zwierzchnicy wyższych szczebli wojskowych nie wyrażali zgody. Argumentowali, że samolot myśliwski jest nie dla kobiety, a praca w pułkach bojowych za ciężka. Zgodę wyraził dopiero ówczesny Dowódca Wojsk Lotniczych generał Iwan Turkiel. Przeszkolenie na myśliwcach odbyła w Radomskiej Szkole Lotniczej. Szkolenie się przedłużyło, ponieważ otrzymała zadanie razem z dwoma koleżankami: kpt. pil. Ireną Sosnowską i podchorąży pil. Zofią Dziewiszek przygotowania zespołu akrobacyjnego, by wziąć udział w Centralnych Pokazach Lotniczych. Trenowały na UT-2 na lotnisku w Podlodowie. Debiut był udany i razem występowały na pokazach w 1953, 1956 i 1957 roku. Podczas Centralnych Dożynek nad Stadionem X - lecia poza zespołową akrobacją na samolotach Jak-18, wystąpiła także z akrobacją indywidualną.

 

Promocji doczekała się 15 lipca 1951 roku w Dęblinie, otrzymała stopień chorążego pilota. Po promocji powróciła do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu, dokończyła program na Jak-9 i uzyskała świadectwo pilota myśliwskiego, ale nie nacieszyła się długo lataniem na tym typie samolotu. Po serii katastrof w 1951 roku, maszyny te zostały wycofane z uzbrojenia Szkoły. Zastąpiły go odrzutowce. Nie czyniła starań o przeszkolenie na samolotach odrzutowych. Wiedziała, że w tym czasie żadna kobieta nie ma tu szans. Rozpoczęła pracę w Radomiu, jako instruktor, szkoląc podchorążych pilotów na samolotach Jak-11 i Jak-18. Bardzo trudno było jej pogodzić obowiązki młodej matki z pracą zawodową. Dzięki zrozumieniu i życzliwości dowództwa i pomocy matki, udało się. Po rozwiązaniu radomskiej szkoły lotniczej pod koniec roku 1964 i krótkim pobycie w dęblińskiej szkole, wylądowała razem z mężem Józefem – dosłownie i w przenośni – w Balicach mając przydział do 13. Pułku Lotnictwa Transportowego. Tu została wszechstronnie przeszkolona na Li-2 i Ił-14 w dziennych i nocnych trudnych warunkach atmosferycznych. Otrzymała uprawnienia do lotów zagranicznych i zdała egzaminy przed Państwową Inspekcją Radiową otrzymując licencję pilota samolotowego zawodowego I klasy. Wykonywała różnorodne zadnia operacyjne w charakterze dowódcy załogi. W Krakowie szkoliła młodych pilotów, jako instruktor na samolocie Ił-14. Ostatni pożegnalny lot wykonała 18 grudnia 1979 roku. Latała na samolotach: UT-2, Po-2, Jak-7 B, Junak 2, Junak 3, Jak-9, Jak-11, Jak-18, Li-2, Ił-14. Przebywała w powietrzu ponad 4000 godzin. Została odznaczona następującymi orderami: Krzyż Kawalerski OOP, Srebrny Krzyż Zasługi oraz wieloma medalami i odznakami resortowymi, dyplomami i wyróżnieniami związanymi ze służbą w lotnictwie wojskowym. Nie straciła kontaktu z lotnictwem po odejściu do rezerwy. Przez dwie kadencję pełniła funkcję przewodniczącej Krakowskiego Koła Organizacji Rodzin Wojskowych. W latach 1988-1992 pełniła funkcję Radnej Dzielnicowej Rady Narodowej Kraków – Krowodrza.

 

Od 1995 roku współpracowała ze Stowarzyszeniem „Rodzina Wojskowa”. W ostatnich latach nawiązała współpracę z Radą do spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych RP. Należała do Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy RP oraz do Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Była członkiem Koła Literackiego WLOP, a Jej teksty były publikowane w czasopismach wojskowych. Na konkursach literackich dwukrotnie zdobyła drugą nagrodę (w 1998 roku w konkursie z okazji 80-lecia Lotnictwa Polskiego i w tym samym roku w konkursie „Ikarowe Strofy”, w pozostałych wyróżnienia. Jej wiersze i opowiadanie ukazały się w tomiku „Światło-cienie” wydanym w 1999 roku. W roku 2005 Dowództwo Sił Powietrznych wydało jej książkę „Szlak błękitu” w której wspomina:

 

„Kobieta chcąc udowodnić, że może wykonywać zawód zastrzeżony tradycyjnie dla mężczyzn, chcąc zdobyć pozycję społeczną w typowo męskim gronie, musi dawać z siebie dwa razy tyle, co mężczyźni, robić więcej, lepiej, dokładniej, a dopiero wtedy zasłuży na przekonanie, że … jest taka jak oni. Było ciężko, ale mimo to swoje różnorodne role pilota i kobiety, matki i żony starałam się zawsze dobrze wypełniać. Wybór zawodu był jednoznaczny z częściowym wyrzeczeniem życia prywatnego, które często przerywane było wezwaniem dowódcy do stawienia się w jednostce. Był też równoznaczny ze świadomością, że dzieciom w ich pierwszych krokach na ziemi nie zawsze towarzyszyć będzie pomocna dłoń matki.”

 

Ostatnie lata życia spędziła razem z mężem oraz córką i Jej rodziną w domku na Woli Justowskiej w Krakowie. Po odejściu ze służby udało się – pilotowi kobiecie, poukładać życie od nowa, choć już na innych zasadach. Dopomogli Jej w tym wspaniały mąż, który zawsze Ją rozumiał oraz żony kolegów pilotów.

 

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI !

 

Wyświetleń: 265 | Dodał: Sekretarz | Data: 12.02.2018

« 1 2 3 4 5 6 ... 29 30 »
Copyright MyCorp © 2019
Strona www zarządzana przez system uCoz