Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Kwiecień 2018  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 22.04.2018, 13:20

Główna » Archiwum wpisów

 

W dniu 15 września 8 Baza Lotnictwa Transportowego obchodziła swoje święto. Była msza św. w hangarze, uroczysta zbiórka i wiele innych atrakcji, ale najważniejszą z nich było oddanie do użytku symulatora samolotu CASA C-295, wyprodukowanego przez kanadyjska firmę CAE. Dostawa symulatora była następstwem umowy podpisanej przez MON. Na początku 2017 r. symulator dotarł na Balice. Od kwietnia trwały prace związane z instalacją urządzenia w nowo wybudowanym budynku i aktualizacją oprogramowania. Od czerwca polsko-hiszpańska grupa sprawdzała urządzenie zgodnie z wymaganiami zawartymi w kontrakcie. Umowa obejmowała szkolenie serwisantów oraz instruktorów. Planowany koniec kursów to listopad 2017 r. Wtedy w pełni wyszkolona obsada polskiego FFS CASA C-295M będzie mogła szkolić pierwszych pilotów. Dzięki symulatorowi możliwe będzie przeszkolenie około 40 załóg rocznie. Nikogo z lotników nie trzeba przekonywać o potrzebie posiadania urządzenia, dzięki któremu można ćwiczyć pilotów we wszystkich warunkach lotu. Kilkanaście lat temu, kiedy Polska przymierzała się do zakupu samolotów CASA, rozważano jednoczesny zakup symulatora. Niestety, wówczas nic z tego nie wyszło. Jednak dzięki determinacji ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lotów symulator jest, i mamy nadzieję, że w sposób znakomity przyczyni się do obniżenia kosztów szkolenia i podniesienia jego jakości, czego życzymy naszym młodszym kolegom. Uroczystość otwarcia symulatora rozpoczęła się  mszą celebrowaną przez Biskupa Polowego WP – Józefa Guzdka, który następnie poświęcił urządzenie.  Lot inauguracyjny wykonali wspólnie Jego Eminencja Biskup Polowy i Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. dr Mirosław Jemielniak.

 

Więcej fotek J. Kuck - TUTAJ

 

Wyświetleń: 108 | Dodał: Sekretarz | Data: 16.09.2017

 

Tradycyjnie już, Zygmunt Kraus zaprosił przyjaciół w dniu 13 września 2017 r., w progi jedynego w Polsce Prywatnego Muzeum Polsko-Amerykańskiego „Hell’s Angel”, mieszczącego się w Wadowicach, przy ul. Konstytucji 3 Maja 23 A  - gdzie, jak ma to miejsce już od 27 lat - odbyły się uroczystości upamiętniające załogę amerykańskiego Liberatora B-24, zestrzelonego 13 września 1944 r. nad Zygodowicami, a także wszystkich  lotników alianckich i polskich walczących o wolność Polski podczas I i II wojny światowej. Od nazwy bocznej tego samolotu swoją nazwę przyjęło Muzeum. W uroczystości, obok licznej grupy członków naszego Stowarzyszenia wzięli udział m.in. żołnierze amerykańscy stacjonujący obecnie w Polsce, uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ryczowie oraz Grupa "Radośni" działająca przy Towarzystwie Miłośników Skawiny, która patriotycznymi pieśniami ubogaciła uroczystość. Kol. Adam Woźniczka z Jurczyc zadbał, aby obok tego co dla ducha, było również coś dla ciała.

 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

Foto: Halina Wyroba i Stanisław Wojdyła.

Film - TUTAJ

 

Wyświetleń: 108 | Dodał: Sekretarz | Data: 13.09.2017

 

Dnia 10.09.2017 r. w Cierlicku "Dzwon Pamięci" rozpoczął uroczystość poświęconą 85 rocznicy tragicznej śmierci Żwirki i Wigury. Była msza, poczty sztandarowe, przemówienia, salwa honorowa, składanie kwiatów pod pomnikiem oraz patriotyczne pieśni. Trochę szkoda, że nad "Żwirkowiskiem" nie pojawił się żaden samolot...

 

 

 

 

 

Obszerniejsza relacja - TUTAJ

 

Wyświetleń: 72 | Dodał: Sekretarz | Data: 11.09.2017

 

1 września na cmentarzu Rakowickim w sektorze alianckim odbyła się uroczystość oddania hołdu lotnikom kanadyjskim i polskim, którzy polegli w Południowej Polsce, niosąc pomoc w czasie II wojny światowej dla Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej. Inicjatorem tej uroczystości była Fundacja Charytatywna z Edmonton w Kanadzie. Fundacja została założona przez panią Maurern (prezes) i pana Randall Purvis. Główny cel organizacji to przybliżenie młodzieży szkolnej historycznej rzeczywistości w odniesieniu do tragedii wojen i ich ofiar oraz upamiętnianie bohaterów, którzy oddali życie za wolność i pokój. Z pomocą pana Tomasza Łukaszuka, byłego Ministra Oświaty w rządzie Alberty, w 150 lecie Kanady organizacja „No Stone Left Alone” (żadna mogiła nie może pozostać samotna) wyszła poza granice Kanady i rozpoczęła swoją działalność właśnie w Krakowie, gdzie spoczywa 14 kanadyjskich żołnierzy. Organizacja ta nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową nr 58 im. T. Kościuszki i zaprosiła młodzież szkolną do opiekowania się mogiłami żołnierzy. Całą narrację poprowadził dyr. Szkoły pan mgr Jerzy Zychal. W uroczystości udział wzięli ambasador Kanady pan Stephen de Boer, attaché Kanadyjskich Sił Zbrojnych w Warszawie col. Pascal P. J. Demers, żołnierze 6 Brygady Powietrzno-Desantowej, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP ze sztandarem, Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa, również ze sztandarem. Młodzież szkolna, która będzie sprawować opiekę nad grobami kanadyjskimi, rozpoczęła uroczystość odśpiewaniem hymnu Kanady (w języku angielskim), a następnie hymnu polskiego. Po krótkich przemówieniach, delegacje złożyły wieńce, młodzież szkolna zgodnie z kanadyjską tradycją na wszystkich stelach położyła kwiat polnego maku jako znak pamięci żołnierzy poległych w wojnach.

Za zasługi w pracy społecznej nad upamiętnianiem poległych żołnierzy w czasie II wojny światowej, pan Randall Purvis i Pan Tomasz Łukaszuk zostali odznaczeni medalem jubileuszowym XX lecia KO Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, co odbiło się szerokim echem w śród kombatantów i weteranów Kanady i Polonii Kanadyjskiej. Fundacja „No Stone Left Alone” będzie kontynuować dzieło opieki nad grobami kanadyjskich żołnierzy w Poznaniu i Malborku, jako że w Polsce w czasie ostatniej wojny zginęło 48 kanadyjskich żołnierzy. Dalsze plany omówiono na uroczystej kolacji w hotelu Copernicus.

 

 

Link do strony Polonii kanadyjskiej - TUTAJ

 

Wyświetleń: 97 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.09.2017

 

"Dnia pierwszego września roku pamiętnego, napadł wróg na Polskę z kraju sąsiedniego...." My - lotnicy, pamiętamy o dacie 1.09.1939 r. po to, by więcej w całkowitym odosobnieniu nie trzeba było bronić Ojczyzny - i to napadniętej przez dwu sąsiadów... Pamiętamy o lotnikach, którzy życie oddali broniąc Polskiego Nieba. Tak jak kpt. pil. Mieczysław Medwecki, który zginął zestrzelony po starcie nad polami Morawicy.  W rocznicę lotniczej śmierci kpt. Medweckiego, na jego mogile, która znajduje się u podnóża pomnika lotników w Morawicy, zapaliliśmy znicz i zatknęliśmy lotniczy proporczyk. Nasze żony uprzątnęły nagrobek i położyły wiązankę kwiatów.

 

 

 

Na zdjęciu Basia Kurpisz i Kryspina Skorupka przy grobie kpt. Medweckiego.

Szczepan Kurpisz.

 

 

Wyświetleń: 63 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.09.2017

 

Zgodnie z ustaleniami podjętymi podczas naszej wizyty w Dęblinie, w dniu 28 sierpnia, czyli w dniu Święta Lotnictwa, podpisane zostało porozumienie o współpracy Oddziału Krakowskiego z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Uroczystość miała miejsce w Sali Tradycji 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach, przy udziale Dowódcy Bazy płk mgr inż. Grzegorza Kota. Ze strony Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie porozumienie podpisał Dyrektor placówki – mgr Paweł Pawłowski a ze strony Krakowskiego Oddziału – Prezes Oddziału płk inż. pil. Stanisław Wojdyła. Członkowie Stowarzyszenia prof. Julia Dziwoki oraz płk dr Jerzy Kuck – przygotowali już wstępny harmonogram współpracy na najbliższe miesiące, zaakceptowany przez Dyrektora Muzeum. Zakłada on m.in. organizowanie sympozjów naukowych, wspólne wydawnictwa i  wystawy oraz konkursy z wiedzy o lotnictwie dla dzieci i młodzieży.

 

Fot. Edward Wyroba. Więcej zdjęć - TUTAJ

 

Wyświetleń: 69 | Dodał: Sekretarz | Data: 29.08.2017

 

Info - TUTAJ

 

Wyświetleń: 95 | Dodał: Sekretarz | Data: 28.08.2017

 

Mieszkańcy Krzywej  uroczystą Mszą Św. polową uczcili 73 rocznicę zestrzelenia polskiej załogi Halifaxa z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Uroczystość odbyła się 26 sierpnia pod pomnikiem siedmiu lotników w Banicy - Krzywej, gmina Sękowa. W latach ubiegłych braliśmy udział w obchodach tej rocznicy. W tym roku nie dotarliśmy, jednak tą drogą Aleksandrowi Gucwie - głównemu organizatorowi i animatorowi tej pięknej lotniczej uroczystości, składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za jej kontynuowanie. Relacja - TUTAJ.

 

 

Wyświetleń: 87 | Dodał: Sekretarz | Data: 25.08.2017

 

W niedzielę 20 sierpnia, jak każdego roku w Szczawie, zwanej Stolicą Partyzantów, miała miejsce uroczystość historyczna -  ODPUST PARTYZANCKI. Pod pomnikiem żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich odbył się Apel Pamięci i złożenie kwiatów - w hołdzie tym, którzy oddali życie w walce z hitlerowskim najeźdźcą. Kwiaty złożyli przwdstawiciele mieszkańców, lokalnych władz, wojska, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP. Nie zabrakło też wiązanki od Krakowkiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, bo przecież lotnicy ze specjalnej eskadry startujący z Włoch, zrzucali w Gorcach broń, zaopatrzenie i cichociemnych -  dla wsparcia działań batalionów 1 PSP AK. W uroczystości Uczestniczyła też delegacja z krakowskiego Żeńskiego Koła Związku Żołnierzy WP.

 

S. Kurpisz

 

Wyświetleń: 88 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.08.2017

 

12 sierpnia w Jurczycach, gdzie 13 sierpnia 1873 r. urodził się gen. Józef Haller - z okazji ogłoszonego przez Senat RP Roku Generała Hallera - otwarta została dwudniowa wystawa poświęcona 100 rocznicy powstania „Błękitnej Armii”. Wystawa powstała ze zbiorów miejscowego pasjonata historii - Adama Woźniczki. Podczas uroczystości w Domu Ludowym, Autor wystawy został uhonorowany przez Prezesa Krakowskiego Oddziału płk pil. Stanisława Wojdyłę medalem Stowarzyszenia, a przez naszego członka Edwarda Wyrobę - okolicznościową kopertą upamiętniającą wystawę, wydaną w limitowanym nakładzie 30 egzemplarzy, której mottem jest portret gen. Józefa Hallera autorstwa Teda Kwiatkowskiego (USA), a którego oryginał udostępnił ze swoich zbiorów nasz kolega - Zygmunt Kraus. Adam Woźniczka pokazał oryginalne pamiątki po Generale i jego żołnierzach. Pamiątki wyjątkowe, dzisiaj już wręcz perełki historyczne po tym wielkim Człowieku i Jego „Błękitnej Armii”, których mogą Adamowi Woźniczce pozazdrościć muzea w kraju i poza jego granicami. Rarytasem wystawy było również to, że każdy zwiedzający mógł własnoręcznie odcisnąć jedyny znany polskiej historii stempel z wizerunkiem generała Józefa Hallera na przygotowanej przez Autora pamiątce z wystawy. Na koniec trzeba dodać, że Adam Woźniczka nie jest dla nas osobą obcą, bowiem wspólnie uczestniczymy w wystawach oraz spotkaniach okolicznościowych organizowanych w Prywatnym Muzeum „Hell’s Angel” w Wadowicach.

 


Foto: Halina Wyroba

 

 

 

Wyświetleń: 88 | Dodał: Sekretarz | Data: 14.08.2017

« 1 2 3 4 5 6 ... 26 27 »
Copyright MyCorp © 2018
Strona www zarządzana przez system uCoz