Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Kwiecień 2019  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 20.04.2019, 20:12

Główna » Archiwum wpisów

Informujemy, iż na nadzwyczajnym walnym zebraniu w dniu 7.02.2018 r. wśród innych istotnych spraw, dokonaliśmy uzupełnienia składu władz i organów Oddziału. Rzecznikiem Dyscyplinarnym został wybrany Kol. Władysław Berkowski, a członkiem Sądu Koleżeńskiego - Kol. Lech Kawik. Kompletny skład władz Oddziału, dla przypomnienia - TUTAJ. Za wybitną aktywność, statuetką "Wiktora" wyróżniony został nasz Prezes Honorowy - Kol. Benedykt Siemaszko. Gratulujemy !

 

 

Wyświetleń: 159 | Dodał: Sekretarz | Data: 26.01.2018

Z wielkim smutkiem informujemy, że 17 stycznia br. zmarł płk dypl. pil. Jerzy RYBICKI, pilot klasy mistrzowskiej z nalotem 3256 godzin, „Zasłużony Pilot Wojskowy”, wychowawca wielu pokoleń pilotów lotnictwa myśliwskiego i rozpoznawczego, ceniony przez przełożonych i podwładnych, kawaler Krzyża Oficerskiego i Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 23.01.2018 r. o godz. 12.00, na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu, ul Ściegiennego.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

 

Wyświetleń: 142 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.01.2018

 

W dniu 14 stycznia, odbyła się w Szczawie uroczystość poświęcona tzw. Bitwie Szczawskiej, która rozegrała się w dniach 13 -14 stycznia 1945 r. W konferencji brali aktywny udział płk rez. Kazimierz Przymusiński ps. "Jastrząb", dr Dawid Golik z IPN, mgr Przemysław Bukowiec - nauczyciel historii, ppłk pil. Stefan Glądys - v-ce Prezes Krakowskiego Oddziału SSLW RP, mgr Leszek Mańkowski - Prezes Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego, mgr Adam Sołtys -  wójt gminy Słopnice oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK.

 

Pan płk rez. K.Przymusiński (lat 91) barwnie opowiadał o swoich przeżyciach związanych z przyjmowaniem zrzutów ludzi i sprzętu, a także o trudach codziennego życia. Obiecał upowszechnić swoje notatki, aby dać świadectwo prawdzie. Dr Dawid Golik przygotował wizualizację multimedialną obrazującą walki obronne żołnierzy 1 PSP AK przeciwko przeważającej sile Niemców (800 do 120). Dzięki zaopatrzeniu zrzuconemu na Polanki możliwa była skuteczna obrona. Mgr Przemysław Bukowiec omówił warunki zakwaterowania, szkolenia, udział w działaniach rozpoznawczo-obronnych. W tych trudnych warunkach urządzano śluby, organizowano godny pochówek poległych, odprawiano msze polowe itp. Warto podkreślić, że mgr P. Bukowiec jest twórcą szlaków turystycznych "Śladami Partyzantów". Wędrując tymi szlakami można zapoznać się z chwalebną historią tych ziem. Ppłk Stefan Glądys omówił trudności przy wykonywaniu lotów ze zrzutami. Przypomniał, że warunkiem celnych zrzutów była dobra pogoda (noc księżycowa), dokładne rozpoznanie zrzutowiska, wymiana haseł. Wiele samolotów wracało z ładunkiem do bazy lub decydowało się na zrzut "na dziko". Dziś wiemy, że nasi sprzymierzeńcy dysponowali systemem Eureka - Rebeka, umożliwiającym zrzut bez widzialności zrzutowiska. Skoro nasi piloci mogli celnie wykonywać zrzuty dla partyzantów Tity, z wykorzystaniem tego systemu, to dlaczego nie mogli z tego systemu korzystać w swoim kraju? Według wyjaśnień mjr. pil. Antoniego Tomiczka, zrzuty dla AK nie należały do priorytetów wojennych w tamtym czasie.

 

Prezes Leszek Mańkowski barwnie opisał udział pilotów oraz spadochroniarzy w inscenizacjach historycznych,organizowanych przy zgodnej współpracy ludzi dobrej woli, aby starszym przypomnieć, a młodym uzmysłowić i pokazać, w jak trudnych czasach żyli nasi przodkowie. Jest wspaniale, jeżeli z nieba spadają łakocie zamiast bomb i rakiet. Przedstawiciel wójta gminy Kamienica oraz wójt gminy Słopnica Pan Adam Sołtys zwrócili się z wyrazami uznania do kombatanta oraz wszystkich uczestników spotkania, dziękując za udział w uroczystości.Trzeba mieć nadzieję, że przy następnych okazjach zobaczymy więcej młodzieży. Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1PSP AK zorganizowali pokaz umundurowania, uzbrojenia oraz wyposażenia żołnierzy polskich i niemieckich z tamtego okresu. Przy okazji następnych spotkań, być może uda się wyjaśnić udział i rolę tzw. grup rajdowych Armii Czerwonej na terenach Karpat.To też jest częścią naszej historii.

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć - TUTAJ

Stefan Glądys

 

Wyświetleń: 141 | Dodał: Sekretarz | Data: 17.01.2018

W sobotę, 13 stycznia, po raz kolejny odbyło się Spotkanie Lotnicze dla uczczenia 73 rocznicy awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca B-17 „Candie” na przedpolu fortu Borek 52 - na dzisiejszym osiedlu Kliny-Zacisze. Jednak tegoroczna uroczystość miała nieco inną oprawę od poprzednich. Robert Springwald, współorganizator dorocznych spotkań, w tym roku połączył historię „Candie” z mało znaną historią z życia Tadeusza Kościuszki jako rozbitka w drodze do  Ameryki, który po zatonięciu szkunera wraz z piątką innych Polaków, na złamanym maszcie żagla dryfował do Martyniki. Podczas spotkania, Fundacja im. Tadeusza Kościuszki uhonorowała Zygmunta Krausa - wadowickiego kolekcjonera i właściciela Muzeum „Hell’s Angel” oraz członka Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP –  medalem „In Memoriam”. Spotkanie obfitowało też w inne niespodzianki. Pierwszą była wystawa ze zbiorów Zygmunta Krausa, a drugą – recital autorski Leszka Wójtowicza –  poety, pieśniarza, gitarzysty i kompozytora zespołu krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

 

E. Wyroba

 

Wyświetleń: 127 | Dodał: Sekretarz | Data: 17.01.2018

 

W pierwszą rocznicę śmierci gen. bryg. pil. Ludwika Krempy, Kol. Edward Wyroba przygotował film oraz materiał wspomnieniowy na swojej stronie - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 125 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.01.2018

Mamy zaproszenie na IX spotkanie - koncert, dedykowane załodze B-17 "Candie" -  której samolot szczęśliwie wylądował przy forcie Borek 52,  w Boże Narodzenie 26 grudnia 1944 r. W dniu 13 stycznia, o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji lotników i pasjonatów lotnictwa w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego na osiedlu Kliny Zacisze. Dojazd autobusami 178, 451 z Borku Fałęckiego. O godz.19.30 - wernisaż wystawy i koncert Leszka Wójtowicza (wyjątkowy).

 

 

Wyświetleń: 137 | Dodał: Sekretarz | Data: 04.01.2018

Z inicjatywy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK, Wójta Gminy Kamienica oraz Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, 30 grudnia 2017 r. na Polanki nad Szczawą znów posypały się zrzuty. Pełna relacja - na stronie Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, z wieloma zdjęciami kol. Adama Sobieraja - TUTAJ

 

 

Wyświetleń: 141 | Dodał: Sekretarz | Data: 02.01.2018

 

 

Ze szczerego serca w ten piękny czas, gdy gwiazdka świeci dla wszystkich nas,
życzymy miłości, bez trosk i złości, a w Nowym 2018 Roku -
marzeń spełnienia  i pomyślności...

Zarząd i członkowie Krakowskiego Oddziału SSLW RP

Opłatek w 8 BLTR - TUTAJ

 

Wyświetleń: 124 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.12.2017

Kolejny już raz, w minioną sobotę 16 grudnia, wyszliśmy na przełęcz "Pod Pańską Przehybką" w Gorcach, by uczcić pamięć lotników amerykańskich, którzy walczyli i zginęli za naszą wolność podczas II Wojny Światowej. Tam w Gorcach, powyżej wsi Ochotnica Górna poległ dowódca amerykańskiego Liberatora zestrzelonego przez Niemców por. Wiliam Beimbrink. Zginął także od kul niemieckich mieszkaniec wsi Ochotnica, biorący udział w akcji partyzanckiej ratowania 9-ciu pozostałych członków załogi bombowca. Dziś nie żyje już nikt z tej załogi ocalonej przez ludzi z oddziału AK, dowodzonego przez Juliana Zapałę "Lampart", jak i nikt z mieszkańców Ochotnicy - świadków wydarzeń z 18 grudnia 1944 r. Bardzo budującym jest fakt licznego udziału młodzieży z gimnazjów i podstawówek oraz harcerzy, którzy towarzyszyli nam pod leśny pomnik w górach. W przedsięwzięciu wzięli udział koledzy Szczepan Kurpisz, Zbigniew Kolega i Franciszek Zieliński z naszego Oddziału. Z Klubu Seniorów Lotnictwa obecny był kol. Leszek Mańkowski z żoną Krystyną. Wspomnienia o tych historycznych wydarzeniach zostały przygotowane i wygłoszone przez dr Krzysztofa Wielgusa z Politechniki Krakowskiej i mgr Roberta Springwalda z Muzeum AK. W uroczystości uczestniczyli gospodarze Gminy Ochotnica, dyrektorzy i nauczyciele szkół, miejscowy proboszcz i mieszkańcy. Pisemne pozdrowienia dla uczestników przysłał Konsul Generalny USA i dowódca jednostki amerykańskiej stacjonującej w Lublińcu.

 

  

Szczepan Kurpisz

 

Wyświetleń: 123 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.12.2017

W tym roku kontynuujemy tradycję grudniowych imprez lotniczych i zapraszamy na obchody rocznic "California Rocket" w Ochotnicy Górnej (16 grudnia) oraz  zrzutów alianckich dla partyzantów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK - w Polankach k. Szczawy (30 grudnia).

 

 

 

 

Wyświetleń: 128 | Dodał: Sekretarz | Data: 03.12.2017

« 1 2 3 4 5 6 7 ... 29 30 »
Copyright MyCorp © 2019
Strona www zarządzana przez system uCoz