W dniach 24 - 26 września, członek Zarządu Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego płk doc. dr Jerzy Kuck przebywał na Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Narodowym Uniwersytecie Politechnika Lwowska, na Wydziale Ekonomii Teoretycznej i Stosowanej.
Wykorzystując pobyt we Lwowie, jeden dzień przeznaczył na poznanie zabytków tego pięknego miasta. Pierwszym miejscem od jakiego rozpoczęło się zwiedzanie był Cmentarz Obrońców Lwowa – autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego. Zajmuje odrębne miejsce - stoki wzgórz od strony Pohulanki. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918 –1920 lub zmarłych w latach późniejszych Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3 000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Miejsce to uważane jest przez Polaków za święte.
W walkach w okresie 1919 -1929 uczestniczyli także lotnicy amerykańscy w mundurach polskich. Utworzyli oni 7 Eskadrę Myśliwską. Amerykanie zasłużyli się przede wszystkim w walce z konnicą Budionnego. Atakowali ją, opuszczając się tak nisko, że niemal skrzydłami mogli druzgotać głowy jeźdźców i koni. Z siedemnastu przybyłych do Polski w międzyczasie amerykańskich lotników, czternastu wróciło żywych do swej ojczyzny. Trzech pochowanych zostało na Cmentarzu Obrońców Lwowa:
Edmund Graves porucznik W.P. 1891 Boston Mass † 22 XI 1919 we Lwowie;
Arthur H. Kelly kapitan W.P. 1890 Virginia Richmond † 16 VII 1920 pod Łuckiem;
G. Mac Callum porucznik W.P. 1890 Detroit † 31 VIII 1920 pod Lwowem.
Pomnik Lotników amerykańskich ufundował Związek Narodowy Polski z Chicago, a odsłonięto go uroczyście 30 maja 1925 roku. W roku 1971 pomnik, jak większość cmentarza, został zniszczony przez czołgi i inny ciężki sprzęt Armii Czerwonej.
Na cmentarzu Orląt Lwowskich znajdują się również groby polskich lotników:
Kapitana Stefana Bastyra - lotnika organizatora i dowódcy lwowskiego lotniska, Komendanta Lotniska we Lwowie, który zginął śmiercią lotnika 1920 roku.
Majora inż. Stefana Steca - zastępcy dowódcy lwowskiego lotniska, który zginął śmiercią lotnika 1924 roku.
Podpułkownika Władysława Torunia - pilota obserwatora, uczestnika bojów o Persenkówkę - zginął śmiercią lotnika w 1924 roku.
Na grobach lotników zostały złożone wiązanki biało - czerwonych kwiatów.



J. Kuck