Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Sierpień 2016  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 16.10.2021, 13:34

Główna » 2016 » Sierpień » 25 » Pożegnanie i powitanie Asa Myśliwskiego
18:44
Pożegnanie i powitanie Asa Myśliwskiego

 

25 sierpnia o godz. 6.15 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego na Krzesinach wystartował samolot CASA C-295 do bazy RAF Northolt. Na uroczystości pożegnania prochów Asa Myśliwskiego kpt. pil. Kazimierza Spornego polecieli m.in. poseł na Sejm Bartłomiej Wróblewski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta Poznania, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP gen. dyw. pil. Czesław Mikrut oraz bratanek Kazimierza Spornego - Zygmunt Sporny z rodziną.

W bazie RAF witali ich przedstawiciele Ambasady RP w Londynie: charge’affaires Dariusz Łaska i zastępca Attache Obrony ppłk Dorota Kawecka. Była też delegacja Związku Lotników Polskich i Związku Harcerstwa Polskiego Poza Granicami Kraju.

Ceremonię pożegnania prochów kpt. Kazimierza Spornego rozpoczął charge’affaires Dariusz Łaska. Prowadził ją przedstawiciel Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii Ksiądz Prałat Stefan Wylężek w formule błogosławieństwa i modlitwy. Za pomoc w sprowadzeniu prochów do Polski podziękował pan Zygmunt Sporny. Urnę z prochami wyprowadzono na płytę lotniska. Oficerowie lotnictwa wnieśli ją na pokład samolotu.

O godzinie 15.15 samolot wylądował na Krzesinach. Kilkanaście minut później rozpoczęła się uroczystość przywitania urny z prochami Asa Myśliwskiego na polskiej ziemi z udziałem dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Wojewody Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Poznania oraz prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego. Po jej zakończeniu urna przewieziono na cmentarz Miłostowo, gdzie w Kwaterze Lotników była ceremonia pochówku kpt. pil. Kazimierza Spornego.

Przypomnijmy, że po kapitulacji Polski w 1939 r.  Kazimierz Sporny – urodzony w Poznaniu - przedostał się do Anglii, aby jako pilot walczyć z najeźdźcą. Wcielony był do dywizjonu 303, a następnie 302. Wykonywał też zadania w składzie dywizjonów angielskich. W 1943 r. walczył pod niebem Afryki jako pilot elitarnej jednostki zwanej Cyrkiem Skalskiego. Kapitan pilot Kazimierz Sporny otrzymał podczas wojny tytuł Asa Myśliwskiego z pięcioma pewnymi, jednym prawdopodobnym i jednym uszkodzonym samolotem na koncie. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz Polową Odznakę Pilota i brytyjskim Distinguished Flying Cross przyznanym za czyny męstwa i odwagi. Kapitan pilot Kazimierz Sporny zmarł 17 maja 1949 roku w Londynie w wieku 33 lat.

Teraz spełniła się jego ostatnia wola i marzenie bratanka Zygmunta Spornego. Został pochowany na polskiej ziemi, w swoim rodzinnym mieście - Poznaniu. Stało się to dzięki intensywnym działaniom Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz innych ludzi dobrej woli.

Tekst: ppłk w st. spocz. Andrzej Górczyński

Link do zdjęć z uroczystości sprowadzenia szczątków kpt. pil. Spornego. Autor – Piotr Łysakowski - TUTAJ

Link do relacji TVP info - TUTAJ

 


 

Głównymi organizatorami pożegnania honorowego Asa Lotnictwa Myśliwskiego był Pan Ryszard Kornicki, syn żyjącego ostatniego dowódcy polskiego dywizjonu walczącego w II wojnie światowej, oraz dowódca bazy Northolt, który był jednym z organizatorów uroczystych obchodów 75 rocznicy Bitwy o Anglię w 2015 roku, gdzie również brał udział Krakowski Oddział SSLW RP.   Prochy sprowadzono dzięki staraniom Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Kazimierz Sporny urodził się 17 lutego 1916 r. w Poznaniu. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył 14 września 1936 i odszedł do 3. Pułku Lotniczego w Poznaniu. 22 marca 1939 został zatrudniony jako instruktor w Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, gdzie pełnił służbę na lotnisku w Moderówce. Po wybuchu wojny jak wielu polskich żołnierzy i pilotów przez granicę w Rumuni, Jugosławię i Włochy do tarł do Francji. Tam wykonał swój pierwszy lot bojowy. Po jej kapitulacji ewakuował się do Wielkiej Brytanii, gdzie dotarł 12 lipca 1940 r. Po przeszkoleniu pierwszy jego przydział był do 303 Dywizjonu Myśliwskiego a następnie do 302 Dywizjonu „Poznański”. 7 lipca 1942 roku zgłosił się na ochotnika do Polskiego Zespołu Myśliwskiego (Polish Fighting Team - PFT) znanego też jako „Cyrk Skalskiego” (od nazwiska dowódcy), który brał udział w walkach w kampanii w Północnej Afryce w 1943 r.

18 lipca 1946 ożenił się z Margaret McArthur. W bardzo młodym wieku zachorował na raka mózgu i zmarł 17 maja 1949 w domu opieki w Twyford Abbey. Został pochowany w Londynie na cmentarzu katolickim St. Mary. Kpt. Kazimierz Sporny, wielki bohater Bitwy o Anglię, a przede wszystkim Poznaniak, doczekał się po wielu latach spełnienia jego ostatniej woli aby spocząć w jego rodzinnym mieście. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w swoim wystąpieniu podkreślił, że walcząc o wolność nie tylko Polaków, ale równocześnie zachodniego świata – wszystkich ludzi dobrej woli – zasługuje na szczególny szacunek i pamięć potomnych. D-ca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. Dariusz Malinowski pięknie skojarzył, że to był ostatni lot nad lotniskiem, na którym przed laty kpt. Sporny rozpoczynał swoją wielką przygodę z lotnictwem. W czasie uroczystości na lotnisku Poznań – Krzesiny hołd kpt. Spornemu oddały F-16, przelatując w szyku nad jego urną z prochami. Po sformowaniu kolumny wszyscy udali się na cmentarz Miłostowie gdzie w Kwaterze Lotników rozpoczęto ceremonię pochówku prochów kpt. Kazimierza Spornego. Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP gen. dyw. pil. Franciszek Macioła przypomniał, że przez wiele lat mogiła kapitana była zapomniana. Na londyńskim cmentarzu St. Mary została odnaleziona dopiero 12 lat temu. W końcu spoczął w swojej Ojczyźnie, co było jego ostatnią wolą. Na zakończenie uroczystości nad cmentarzem przeleciały biało czerwone „Iskry” tworząc na niebie biało czerwoną flagę.

 

  

S.W.

 

Wyświetleń: 798 | Dodał: Sekretarz
Copyright MyCorp © 2021
Strona www zarządzana przez system uCoz