Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Maj 2021  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 16.10.2021, 12:19

Główna » 2021 » Maj » 10 » Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie Hells Angel ma 30 lat!
17:57
Prywatne Muzeum Polsko-Amerykańskie Hells Angel ma 30 lat!

.

2 maja 2021 r. w Prywatnym Muzeum Polsko - Amerykańskim "Hells Angel" w Wadowicach odbyła się szczególna uroczystość. Świętowano 30 rocznicę powstania tej prywatnej placówki, której właścicielem jest członek Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz pasjonat historii - Zygmunt KRAUS. Z okazji okrągłego jubileuszu połączonego z imieninami, Pan Zygmunt został wyróżniony przez prezesa Oddziału Krakowskiego płk pil. Stanisława Wojdyłę oraz wiceprezesa ppłk pil. Stefana Glądysa dyplomem gratulacyjnym oraz kopią medalu Bleriota, ufundowaną przez instruktora pilota Jerzego Domicza. Reprezentujący Radę Seniorów Lotnictwa AP Leszek Mańkowski wręczył Jubilatowi najwyższe odznaczenie Rady - "Medal Rady Seniorów Lotnictwa". Dodatkową okazją do spotkania była 80 rocznica zestrzelenia przez Władysława Nowaka - wadowiczanina - samolotu niemieckiego Heinkel 111 w czasie lotu bojowego nad Londynem na samolocie Hurricane. Uzyskał on jako pierwszy polski pilot myśliwski potwierdzone nocne zestrzelenie i za ten wyczyn został odznaczony Krzyżem Walecznych.

W spotkaniu uczestniczył również uczeń VI klasy Dawid Adamus. Ten młody chłopak napisał pracę konkursową o kpt. Zygmuncie Pluta - pilocie który zginął koło Sękowej. Ta praca wygrała w szkole konkurs i została skierowana na eliminacje wojewódzkie, gdzie zajęła również pierwsze miejsce. Prezes Oddziału Krakowskiego wręczył mu piękny dyplom, medal jubileuszowy Stowarzyszenia oraz breloczek MiG 29. Przy okazji spotkania, odrabiając zaległości spowodowane pandemią, wręczono  ppłk pil. Benedyktowi Siemaszce „Madal Zasłużony Żołnierz RP”, dyplom od Zarządu Głównego z okazji 90 urodzin oraz statuetkę „Orła” od Oddziału Krakowskiego. Szczepan Kurpisz za niestrudzoną działalność społeczną otrzymał statuetkę „Viktorynka”, a płk Wojdyła piękną paterę wykonaną przez lotników amerykańskich, którzy po powrocie z wojny w Europie wykonywali ręcznie z materiałów samolotowych pamiątki. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem - w tym oczywiście kremówkami.

Wizytówką Prywatnego Muzeum Polsko-Amerykańskiego jest ekspozycja poświęcona amerykańskiemu bombowcowi B-24 Liberator o nazwie "Hell´s Angel" i jego jedenastoosobowej załodze, która została zestrzelona po bombardowaniu zakładów chemicznych w Oświęcimiu 13 września 1944 roku. Samolot rozbił się w Zygodowicach - małej miejscowości nieopodal Wadowic. Zygmunt Kraus w swej kolekcji zgromadził wiele części samolotu, rzeczy osobiste, zdjęcia, dokumenty pilotów - jest to owoc jego wieloletnich poszukiwań. Wszystkie prezentowane eksponaty są w 100 % oryginalne. Oprócz upamiętnienia lotników, muzeum posiada eksponaty ukazujące wieloletnią współpracę wojskową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przed Muzeum  stoi pomnik strażaka ku czci ofiarom z 11 września w USA. W Placówce zaprezentowano ponadto kilka ekspozycji: Polscy Piloci w Walce z Nieprzyjacielem - szereg pamiątek, rzeczy osobistych, dokumentów po najlepszych polskich lotnikach pochodzących z okolic Wadowic, a także historia Polonii - bogate zbiory dokumentów z  Ignacym Janem Paderewskim, Józefem Hallerem oraz Karolem Wojtyłą.

 

       

       

.


Władysław Jan Nowak ur. 11 czerwca 1908 w Choczni, zm. 11 lutego 1982 w Sheffield – major pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Wadowicach rozpoczął edukację w miejscowym gimnazjum. W 1930 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Różanie, a następnie do Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu. Ukończył również kurs pilotażu w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie i w 1934 roku uzyskał przydział do 2 pułku lotniczego w Krakowie. Swoją karierę lotniczą przed wybuchem wojny zakończył jako instruktor pilotażu w Szkole Pilotażu w Grudziądzu, po czym przeniesiono na lotnisko Ułęż koło Dęblina. 17 września 1939 przekroczył granicę rumuńską i przedostał się do Bukaresztu. Stąd dotarł drogą morską do Bejrutu, a w styczniu 1940 dotarł do Marsylii we Francji. W czerwcu 1940 ewakuował się do Anglii, gdzie we wrześniu otrzymał przydział do dywizjonu 306


.

Wyświetleń: 58 | Dodał: Sekretarz
Copyright MyCorp © 2021
Strona www zarządzana przez system uCoz