Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Grudzień 2019  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 27.01.2020, 03:10

Główna » 2019 » Grudzień » 18 » Rocznica "California Rocket" w Ochotnicy Górnej
08:31
Rocznica "California Rocket" w Ochotnicy Górnej

.

W dniu 15 grudnia 2019 r. wójt gminy Ochotnica Górna, Pan Tadeusz Królczyk, zorganizował jak co roku, kolejną uroczystość z okazji 75 rocznicy zestrzelenia samolotu „Liberator”. Była to również rocznica bohaterskich czynów okolicznych mieszkańców, którzy z narażeniem życia uratowali załogę po opuszczeniu samolotu. A było to tak: 18 grudnia 1944 r. o godz. 12.45 w okolicach Ochotnicy na niebie pojawiły się spadochronowe czasze. Była to załoga samolotu B-24J Liberator, której dowódcą był amerykański pilot William Beimbrink. Załoga brała udział w nalocie na zakłady chemiczne w Dworkach k. Oświęcimia. Był to jeden z kilkuset lotów, które niosły naszej Ojczyźnie pomoc i nadzieję. Samolot po wystartowaniu z lotniska Campo Casale koło Brindisi nie osiągnął celu. Uszkodzone trzy z czterech silników nie pozwoliły na kontynuowanie lotu. Por. Beimbrink podjął decyzję o opuszczeniu samolotu i wyskoczył jako ostatni. Brakło mu wysokości na otwarcie spadochronu i jako jedyny z załogi zginął. Zagadką jest dlaczego okoliczni mieszkańcy znaleźli pozostałych 9 członków załogi, a nie znaleziono ciała d-cy załogi, chociaż znaleziono jego czapkę z wizytówką (zdjęcie na wystawie fotograficznej w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej).

Tym co się uratowali i tym co im pomogli dotrzeć do swoich jednostek we Włoszech jest poświęcony coroczny marsz na przełęcz Pańską Przehybkę, gdzie przy pomniku Liberatora o imieniu własnym „California Rocket” oddajemy hołd. Tym którzy nieśli pomoc i nadzieję w imię „za wolność waszą i naszą”.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 koło potoku Jaszcze, skąd zebrani uczestnicy ruszyli pod przewodnictwem dyr. Gorczańskiego Parku Narodowego Janusza Tomasiewicza, w półtoragodzinną wspinaczkę na Pańską Przehybkę. Tam dr. arch. Krzysztof Wielgus, w sposób przejmujący opowiedział historię ostatnich dni załogi „California Rocket” po opuszczeniu samolotu. Po zejściu w dół znaleźliśmy się w Wiejskim Domu Kultury gdzie przywitał nas kierownik Zdzisław Błachut. Jak zwykle gościnny, zorganizował po górskim spacerze wspaniały gorący obiadek z deserem. Wielką niespodzianką było dla nas bardzo profesjonalnie przygotowane muzeum w tymże Ośrodku, obrazujące bohaterskie postacie z walk partyzanckich, jak i szczątki samolotów, których lot zakończył się w Gorcach.

Tym razem w uroczystości, którą w całości przygotował wójt gminy Ochotnica Górna Tadeusz Królczyk, uczestniczyli attaché wojskowy USA w Krakowie ppłk Matthew Hofmeister, dyr. Muzeum Lotnictwa w Krakowie Krzysztof Radwan, pani poseł Anna Paluch, autorzy książek o tragicznych czasach z okresu II wojny światowej, prezes Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Leszek Mańkowski. Krakowski Oddział SSLW RP reprezentowali Stefan Glądys, Szczepan Kurpisz, oraz Stanisław Wojdyła, którzy mieli możliwość uhonorować dr Krzysztofa Wielgusa statuetką „Ikara” za upamiętnianie miejsc pamięci wydarzeń lotniczych oraz krzewienie wiedzy o lotnictwie, tam gdzie tylko ma możliwość. Wszyscy uczestnicy przyrzekli sobie spotkać się za rok na kolejnej rocznicy, aby ponownie wspinać się na Pańską Przehybkę, w celu zapalenia znicza przy „Californi Rocket”.

.

S. Wojdyła, fot. L. Mańkowski

.

Wyświetleń: 14 | Dodał: Sekretarz
Copyright MyCorp © 2020
Strona www zarządzana przez system uCoz