Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Artykuły
Menu witryny

Kategorie
Wspomnienia członków [1]
Historia lotnictwa [1]
Opinie, komentarze [1]

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 19.10.2018, 19:56

Główna » Artykuły » Wspomnienia członków

Podróż patriotyczno - historyczna


W dniach 4 - 9 sierpnia 2013 r. członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP uczestniczyli w podróży patriotyczno-historycznej na Białoruś i do Rosji, zorganizowanej dla uczczenia 70. rocznicy powstania polskich pułków lotniczych na tamtych ziemiach, przez Władze Miasta Mińsk Mazowiecki, Ministerstwo Obrony Narodowej, Siły Powietrzne i Oddział Warszawsko-Mazowiecki Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, w ramach współpracy z miastami partnerskimi, pomiędzy Mińskiem Mazowieckim w Polsce, a Łuchawicą, w Rosji oraz Orszą na Białorusi. Urząd miasta Mińsk Mazowiecki był reprezentowany przez wiceburmistrza, mgr. Krzysztofa Michalika, byłego burmistrza mgr. inż. Zbigniewa Grzesiaka i dwóch członków Rady Miasta: Roberta Gałązkę i Waldemara Mireckiego. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP reprezentowali m.in.: płk dypl. pil. Zenon Zgoła — sekretarz ZG SSLW RP. płk dr inż. Henryk Czyżyk — sekretarz Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego, ppłk pil. Benedykt Siemaszko — prezes Krakowskiego Oddziału, ppłk pil. Jan Ptasiński - prezes Lubelskiego Oddziału. gen. bryg. pil. Ryszard Hać, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Jerzy Lewitowicz, członek Oddziału Warszawsko Mazowieckiego, gen. bryg. Marian Sobolewski z Klubu Generałów WP, kmdr por. pil. Zenon Chojnacki, ppłk Ryszard Klimczak, ppłk Andrzej Jurek i wielu innych. Siły Powietrzne były reprezentowane przez płk. mgr. inż. Piotra Cieślika, szefa Oddziału Kontaktów Zagranicznych, 3 żołnierzy z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, w tym dwie kobiety - ppor. Urszula Brzezińska, pilot samolotu MiG-29 i st. szer. Monika Uherek, ratownik medyczny. W podróży uczestniczyło również dwóch podchorążych WSOSP z Dęblina oraz 31—osobowa Miejska Orkiestra Dęta z Mińska Mazowieckiego. Razem z kierowcami w podróży uczestniczyło 59 osób. Podróż odbyto 2 autobusami. z Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych. Każdy z autobusów przejechał 3275 km. Razem 6550 km.

Wyjazd z Warszawy nastąpił 4 sierpnia 2013 r. o godzinie 5.00. Droga prowadziła przez Mińsk Mazowiecki, Białą Podlaską i przejście graniczne w Terespolu do Orszy. W drodze dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci byłego dowódcy Sił Powietrznych, gen. broni pil. Stanisława Targosza, o czym powiadomił wszystkich uczestników podróży płk dr inż. Henryk Czyżyk, przedstawiając również przebieg służby wojskowej zmarłego. Orsza, miasto na Białorusi nad Dnieprem, u ujścia  Orszycy, w obwodzie witebskim, siedziba rejonu orszańskiego, około 117.2 tys. mieszkańców (2010 r.). 8 września 1514 r., książę Konstanty Ostrogski,  odniósł w zakolu Dniepru na północny wschód od Orszy świetne zwycięstwo nad trzykrotnie liczniejszymi wojskami moskiewskimi. W czasie walk pod Orszą podczas ll wojny światowej, po raz pierwszy Armia Czerwona użyła słynnej artyleryjskiej wyrzutni rakietowej Katiusza. Wydarzenie to upamiętnia pomnik Katiuszy na wschodnim brzegu Dniepru.

W drugim dniu (5 sierpnia) podczas przejazdu do Łuchawicy, w Katyniu nastąpiło spotkanie z Attache Obrony, Wojskowym, Morskim i Lotniczym przy Ambasadzie Polski w Moskwie — płk. Jarosławem Nawrotkiem, jego zastępcą - ppłk. Radosławem Jeżewskim oraz Konsulem polskim w Smoleńsku — Michałem Greczyło.  Obecna też była pracownica Memoriału Katyńskiego — Ludmiła Azarowa. Attache wojskowi towarzyszyli nam do końca oficjalnych uroczystości, do 7 sierpnia. W Katyniu złożono wiązanki kwiatów pod pomnikami ofiar Wielkiego Terroru z 1937 r. oraz pomordowanych  około 4400 polskich oficerów w 1940 r. Na cmentarzu Miejska Orkiestra Dęta z Mińska Mazowieckiego odegrała Hymny Państwowe Polski i Rosji, „Śpij Kolego" i ,,Marsz Pierwszej Brygady". W Katyniu została zamordowana jedyna kobieta - pilot 3. pułku lotniczego, ppor. Janina Antonina Lewandowska. ppor.  obserwator Kazimierz Dzik z 212. eskadry bombowej (który został zestrzelony przez Niemców 4 września 1939 r. w Dłutówku, koło Łodzi, w samolocie PZL-37B Łoś, z numerem bocznym 7216) i ks. dziekan Szymon Fedorońko, szef Głównego Urzędu Duszpasterstwa Prawosławnego MSWojsk.  Zwiedzono muzeum, istniejące przy Memoriale.

Po krótkim przejeździe — Smoleńsk. Złożono wieńce oraz zapalono znicze w miejscu upamiętniającym katastrofę prezydenckiego Tupolewa Tu-154M, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent RP, prof. Lech Kaczyński z Małżonką Marią i ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, na podejściu do lotniska 10 kwietnia 2010 r. Miejsce upadku - ogrodzone. Obiad zjedliśmy w restauracji W miejscowości Wiaźma.

W późnych godzinach wieczornych dojechaliśmy do ośrodka wypoczynkowego rejonu łuchawickiego ,,Saturn" położonego koło Łuchawicy w pobliżu rzeki Jesiotra, która wpada do rzeki Oka. Łuchawica, miasto W Rosji, w obwodzie moskiewskim, 135 km na południowy wschód od Moskwy. W 2009 r. liczyło 31 915 mieszkańców, kiedyś słynna 2 produkcji ogórków, w mieście jest wybudowany dla upamiętnienia tych czasów pomnik ogórka. Później w Łuchawicy montowano samoloty myśliwskie MIG-29, a obecnie montuje sie tam awionetki z silnikami amerykańskimi. W mieście są również dwa pomniki samolotu MiG-21 i MiG-23. We wtorek 6 sierpnia do południa odbyła się wizyta naszej delegacji w Łuchawicy. Krótkie powitanie przez naczelnika Łuchowickiego Municypalnego Rejonu (odpowiednik polskiego starosty) — Anatolija Aleksiejewicza Michajłowa. Zwiedzono Muzeum Łuchawickie, w którym zgromadzono m.in. pamiątki przekazane przez Mińsk Mazowiecki podczas poprzednich trzech wizyt oraz pamiątki wojenne. Osobliwością tego muzeum jest czaszka nosorożca, jedna z sześciu znalezionych na terenie Rosji. Ponadto znajduje się w nim model pierwszego okrętu wojennego Rosji ,,Orzeł", zbudowanego w XVII wieku właśnie w Łuchawicy, który nakazał wybudować car Piotr I. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym czternastu bohaterom I wojny światowej, wywodzącym się z Rejonu Łuchawickiego.

Przed Domem Kultury ,,Start" naszą delegację powitano chlebem i solą przez członkinie zespołu ludowego ,,Lubuszki". Podczas wejścia do Domu Kultury wszystkim uczestnikom podróży z Polski wręczono biało-czerwone flagi, a Rosjanom flagi rosyjskie. W oficjalnych wystąpieniach w Domu Kultury, w tym naczelnika Rejonu Łuchawickiego, wiceburmistrza Mińska Mazowieckiego, polskiego Attache Obrony Wojskowego, Morskiego i Lotniczego oraz weterana wojennego – ppłk. Wasilija Jakowlewicza Jakutina, wiele słów poświecono 70. rocznicy powstania 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. 1. pułku lotnictwa myśliwskiego ,,Warszawa" i 2. pułku nocnych bombowców ,.Kraków" oraz związanym z tym początkom braterstwa broni. Wyświetlono nam także film dotyczący dnia dzisiejszego regionu. W części artystycznej na scenie wystąpił zespół ,,Lubuszki", kwartet "Harmonia”, Aleksander Ryżkow i zespół tańca współczesnego „Styl". Z Polski koncert dała Miejska Orkiestra Dęta z Mińska Mazowieckiego. Odegrano m.in. ,,Marsza Lotników" i ,,Poloneza". Po południu delegacja udała się do Grigoriewskoje — miejsca formowania naszych pułków lotniczych. 7 lipca 1943 r. na podstawie rozkazu nr 43 dowódcy 1. DP im. Tadeusza Kościuszki, płk. Zygmunta Berlinga, przystąpiono do formowania samodzielnej eskadry myśliwskiej w miejscowości Grigoriewskoje położonej na południe od Sielc w pobliżu szosy Moskwa-Riazań, a 19 sierpnia 1943 r. na bazie tej eskadry przystąpiono do formowania 1. plm ,,Warszawa" (JW 34414). Natomiast na podstawie rozkazu nr 001 dowódcy Armii Polskiej z 1 kwietnia 1944 r., na tym samym lotnisku, obok 1. plm ,,Warszawa", rozpoczęto formowanie 2. pnb  „Kraków" (JW 27814) i 103. Samodzielnej eskadry łącznikowej. Uroczystość w Grigoriewskoje rozpoczęła się przy pomniku poświęconym 1. plm ,,Warszawa” 1 2. pnb ,,Kraków" odegraniem Hymnów Państwowych Rosji i Polski, były wystąpienia okolicznościowe w tym naczelnika Rejonu Administracyjnego i rektora MGOCGI Kołomna, dr. historii Mazurowa Aleksieja Borusewicza oraz pieśni patriotyczne. Po złożeniu wiązanek kwiatów i czerwonych goździków udano się na pobliski cmentarz, gdzie są pochowani lotnicy polscy i radzieccy, którzy zginęli w Grigoriewskoje, w tym pierwszy dowódca eskadry lotnictwa myśliwskiego — kpt. Wacław Kozłowski. Tutaj także złożono wiązanki kwiatów i czerwone goździki. W czasie składania wiązanek kwiatów pod pomnikiem poświęconym lotnikom 1. plm ,,Warszawa" i 2. pnb ,,Kraków”, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Jerzy Lewitowicz, ubrany w mundur generalski, przyklęknął na jedno kolano, oddając w ten sposób hołd wszystkim lotnikom, którzy walczyii o wolność Ojczyzny. Dalszy ciąg uroczystości przeniósł się do pobliskiego Gazoprowodska. Uczestników uroczystości powitał naczelnik Rejonu Gazoprowodska (odpowiednik polskiego wójta) — Igor Anatoliewicz Bałochin. Dom Kultury z Gazoprowodska przygotował okolicznościową uroczystość, poświęconą 70. rocznicy formowania 1. plm ,,Warszawa" i 2. pnb ,,Kraków" oraz 10-leciu odsłonięcia pomnika.

Po złożeniu wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej, przed Domem Kultury powitano nas chlebem i solą, wystąpiły zespoły artystyczne, a naczelnik Rejonu Administracyjnego Gazoprowodska wykonał solo piosenkę. Duże uznanie mieszkańców uzyskał koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Mińska Mazowieckiego, która rozpoczęła swój występ od ,,Marsza Lotników". Po wspólnej kolacji, w trakcie której wznoszono liczne toasty, wrócono do miejsca zakwaterowania.

Następnego dnia, tj. 7 sierpnia, delegacja udała się do Riazania. Na rogatkach obwodu riazańskiego zostaliśmy powitani z niezwykłą serdecznością przez wicegubernatora obwodu riazańskiego. Dziewczęta w strojach ludowych witały nas chlebem i solą. W Riazaniu spotkaliśmy delegację Klubu Kombatantów i Sympatyków 1. DP im. T. Kościuszki, z jej prezesem mjr. Lechem Tryukiem na czele. Kombatanci z 1. DP im. T. Kościuszk1 do Riazania przyjechali pociągiem, a przywiozła lch Pani Karolina Kanownik z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z Warszawy. W Riazaniu dołączył do nas jeszcze jeden zastępca polskiego attache z Moskwy, ppłk. mgr Jacek Wesołowski. Następnie pod Pomnikiem Braterstwa Broni w Riazaniu po okolicznościowych przemówieniach wicegubernatora Andrieja Szewieliowa, wicemera Riazania, naszego Attache Obrony Wojskowego, Morskiego i Lotniczego oraz innych, zostały złożone wiązanki kwiatów i czerwone goździki. Wiązanki kwiatów i czerwone goździki zostały też złożone pod pomnikiem upamiętniającym powstanie 1. DP im. Tadeusza Kościuszki. Po wspólnym obiedzie nasza delegacja zwiedziła pobliskie Muzeum Wojsk Powietrzno-Desantowych. W pomieszczeniach muzeum została tez oficjalnie zakończona wizyta w Rosji.

8 sierpnia był dniem przejazdu. Obiad zjedliśmy w restauracji, w miejscowości Wiaźma na terenie Rosji, a kolacię i nocleg mieliśmy w hotelu ,,Orsza", w Orszy na Białorusi.

9 sierpnia udano się na miejsce historycznej bitwy pod Lenino. Zapalono znicz pod pomnikiem bitwy oraz zwiedzono muzeum. Na pobliskim cmentarzu złożono wiązankę kwiatów. Złożone tam są imiennie doczesne szczątki tych, którzy zginęli w boju oraz zmarli w wyniku odniesionych ran. Wymienieni są też ci, którzy podczas bitwy zaginęli bez wieści. Po powrocie do Orszy, w Alei Miast została wmurowana tablica pamiątkowa z herbem i nazwą Miasta Mińska Mazowieckiego, jako symbol współpracy miast partnerskich. Po tym akcie udano się w dalszą podróż do kraju. W drodze powrotnej na obwodnicy Mińska (Białoruś) zjedliśmy obiad w restauracji ,.Westa", gdzie zaszczycił nas swoją obecnością attache Obrony RP z Mińska, ppłk Paweł Adamczyk. Podczas całej wizyty byliśmy niezwykle serdecznie przyjmowani przez władze i mieszkańców odwiedzanych miejscowości, zawsze witani chlebem (bardzo smacznym) i solą. Wciąż żywa jest pamięć o wydarzeniach z lat II wojny światowej, o powstaniu wojsk polskich w Związku Radzieckim, o wspólnej Walce i zawartym w tamtych latach i trwającym dziesiątki lat— braterstwie broni. Podczas składania wiązanek kwiatów, każdy uczestnik naszej delegacji otrzymywał czerwonego goździka, by mógł osobiście uczestniczyć w akcie składania hołdu.

Henryk Czyżyk

 

Kategoria: Wspomnienia członków | Dodał: Sekretarz (15.12.2013)
Wyświetleń: 1378
Copyright MyCorp © 2018
Strona www zarządzana przez system uCoz