Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Marzec 2014  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 16.08.2022, 05:24

Główna » 2014 » Marzec » 14

 

W mojej Firmie lotnictwo jest pasją wielu, bo z innymi nie mam ochoty współpracować. I tak pewnego razu Pani Ania Witkowska z wielką powagą poinformowała mnie, że ma sąsiada w budynku obok, który liczy już 93 lata, a wojował jako pilot w II Wojnie w Anglii. Zaprowadziła mnie do opiekunki Państwa Jaeschków, która pomogła mi się umowić z Panem mjr pilotem Zygmuntem Jaeschke. Odwiedziliśmy go z kol. Stefanem Glądysem.

Pan Zygmnunt był pilotem myśliwskim 309 Dywizjonu im. Ziemi Czerwieńskiej.Dowodził w nim kluczem lotniczym i latał na Hurrcane'ach i  Mustangach. Wykonał 33 loty bojowe w tym w osłonie wypraw bombowych przeciw wyrzutniom V-1 i V-2 nad Swinemunde.Oznaczony Krzyżem Walecznych i Brytyjskim Medalem Lotniczym. Po wojnie wrócił do kraju i mimo, że jest rodem z Przemyśla, zamieszkał w Krakowie. Ukończył tu studia ekonomiczne i pracował w różnych instytucjach aż do emerytury. Decyzją Zarządu Oddziału z dnia 12.03.2014 r. jest Honorowym Członkiem Krakowskiego Oddziału SSLW RP.

Szczepan Kurpisz

Biogram: http://www.polishairforce.pl/jaeschke.html

Wadowita 24: http://www.wadowita24.pl/mjr-pil-zygmunt-jaeschke/

 

 

Wyświetleń: 1536 | Dodał: Sekretarz | Data: 14.03.2014


Pismo niniejszej treści zostało przesłane do Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, Pana Bogusława Kośmidra:

Szanowny Panie Przewodniczący,

W związku z przypadającymi w tym roku dwoma ważnymi rocznicami, związanymi z polską i krakowską historią: 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i 75. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej, mamy zaszczyt prosić Pana o podjęcie działań zmierzających do nazwania części bulwarów wiślanych, położonych po stronie Podgórza, na odcinku od mostu Powstańców Śląskich do mostu Kotlarskiego – Bulwarem Lotników Alianckich.

Działanie to wpisuje się w realizację uchwały Rady Miasta Krakowa nr CXIX/1284/06 z 25 października 2006 r. związanej z rewitalizacją Zabłocia. W jej ramach studenci i pracownicy Wydziału Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej zaprezentowali Radnym Miasta Krakowa projekt zagospodarowania tego terenu wraz z budowa pomnika samolotu B-24 Liberator, na chwilę przed uderzeniem w ziemię. Jest to kontynuacja działań środowisk lotniczych, zmierzających do upamiętnienia zmagań powietrznych nad Krakowem i Małopolską.

W 1986 r. staraniem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, przy ul. Lipowej 4 wmurowano tablicę pamiątkową ku czci poległych sojuszników, przybywających Polakom
z pomocą. Od kilku lat, w rocznicę katastrofy, dzięki staraniom stowarzyszenia Podgórze.pl oraz dr. inż. arch. Krzysztofa Wielgusa, odbywają się spacery śladami zestrzelonego Liberatora, które gromadzą po kilkadziesiąt osób, wśród których są także sędziwi naoczni świadkowie wydarzenia, ale także – co szczególnie cieszy – młodzież zainteresowana przeszłością swojego miasta i dzielnicy. O spacerach zawsze informują lokalne i regionalne media, a historia rozbitego w środku miasta Liberatora jest częstym tematem artykułów prasowych. Proponowana przez nas nazwa zaczęła już funkcjonować w świadomości wielu osób, jako doskonale pasująca do tego właśnie miejsca.

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 r. w okolicach Krakowa niemiecka artyleria przeciwlotnicza i nocne myśliwce zestrzeliły sześć potężnych alianckich bombowców, które wracały ze zrzutów broni dla Armii Krajowej w okolicach Warszawy. Poległo wówczas 33 lotników, jeden ranny znalazł się w niewoli, trzech zaginęło bez wieści, a ośmiu zostało uratowanych przez polskich partyzantów. Jednym z nich był Liberator kapitana Wrighta, który rozbił się właśnie na Zabłociu. Miejsce na brzegu Wisły pomiędzy mostami jest uświęcone krwią brytyjskich lotników, którzy właśnie tam zapłacili życiem za odwagę niesienia pomocy i nadziei żołnierzom AK.

Nazwanie tej konkretnej części Zabłocia, na która spadł płonący, rozpadający się na kawałki wrak nazwa Bulwaru Lotników Alianckich odda w piękny sposób hołd wszystkim poległym nad Krakowem, Małopolską i Polską lotnikom alianckim. W czasie wojny nieśli oni ludziom w okupowanej Polsce nadzieję na wyzwolenie, a żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego wymierna pomoc materiałową. Pozostali wierni swoim polskim sojusznikom broni aż do gorzkiego końca, a wielu z nich pozostało na polskiej ziemi na zawsze, jako symbol spełnionych deklaracji sojuszniczych, jako ci, którzy polegli za wolność naszą i waszą.

W wojskowej części cmentarza Rakowickiego pochowano m.in. 128 lotników alianckich, a mimo upływu ponad pół wieku od zakończenia II Wojny Światowej cały czas pojawiają się nowe nagrobki – ostatnio w grudniu 2013 r. w wyniku prowadzonych badań poprawiono nagrobki załogi kpt. Franciszka Omylaka, poległej w katastrofie Liberatora w Banicy.

Uroczystość nadania nazwy mogłaby pięknie wpisać się w krakowskie obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i być jednym z elementów tegorocznego spaceru śladami zestrzelonego Liberatora, który zapewne jak co roku zgromadzi liczne grono miłośników historii Krakowa.

Z lotniczym pozdrowieniem,                                              

Prezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SSLW RP

ppłk. w st. spocz. pil. Benedykt SIEMASZKO


Dla przypomnienia: http://kosslwrp.ucoz.pl/news/stowarzyszenie_podgorze_pl_zaprasza_na_spacer/2013-08-12-28


Wyświetleń: 1214 | Dodał: Sekretarz | Data: 14.03.2014

Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz