Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Kwiecień 2014  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 16.08.2022, 04:31

Główna » 2014 » Kwiecień » 25

 

W dniu 24.04.2014 r. uczestniczyliśmy w uroczystej prezentacji śmigłowca Mi-8 z numerem bocznym 620, którym Jan Paweł II podróżował po Polsce w czasie swoich pielgrzymek. W grudniu 2009 r. śmigłowiec został przekazany do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Maszyna została wyremontowana i odmalowana, a wewnątrz odtworzono papieską salonkę. Prace trwały około trzech miesięcy. W odnalezieniu oryginalnego wyposażenia pomógł gen. Lech Majewski - dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, a wcześniej Dowódca Sił Powietrznych. Z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wypożyczono oryginalne schody do śmigłowca, a Komenda Główna Policji nieodpłatnie przekazała łopaty wirnika głównego. Śmigłowiec został wyprodukowany w 1973 r. w Kazańskich Zakładach Śmigłowcowych. Służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego. Był jednym z MI-8, które służyły do transportu najważniejszych osób w państwie oraz Papieża podczas jego wizyt w Polsce. Nie wiadomo, ile razy dokładnie tym śmigłowcem podróżował, bo nie zachowały się książki lotu. Na pewno Papież lądował nim w 1997 r. w Zakopanem. Pokazowi odnowionego śmigłowca towarzyszyła wystawa zdjęć dokumentujących historię jego lotów.

 

  

  

  

Czytaj też relację Leszka Mańkowskiego: http://kksl.p40.pl/?p=1031

 

Wyświetleń: 1045 | Dodał: Sekretarz | Data: 25.04.2014

 

 

Stoi sobie między moimi kolegami seniorami, w czasie uroczystości przekazania śmigłowca Mi-8, którym podróżował po Polsce nasz wielki Polak Jan Paweł II.  Któż by pomyślał, że ta skromna osóbka, Pani dr hab. Julia Dziwoki to autorka wspaniałej książki o Antonim Tomiczku. O człowieku, który jako legenda, dzięki Pani Julii, przejdzie do pamięci następnych pokoleń, jako ten który jest wzorem do naśladowania dla młodzieży miłujących lotnictwo. Jakże do niego pasuje przysłowie „PER ASPERA AD ASTRA” (przez cierpienia do gwiazd). Pięknie Pani Julia to wyeksponowała w swojej książce o Antonim Tomiczku. Nie ma tam żadnej kolorystyki, czy upiększania życiorysu, bo gdzie  Antoni Tomiczek mówi, że w niewoli rosyjskiej ludność miejscowa ich dokarmiała, to tak pisze, gdzie NKWD strzelało do ludzi którzy nie mogli wytrzymać trudów marszu - to tak pisze. Teraz my, seniorzy lotnictwa wojskowego, powinniśmy „wykorzystać” Panią Julię do kontynuowania tego kierunku działalności literackiej. Z lotnictwem to jest tak, że jest piękne, romantyczne, bardzo męskie, ale zbyt mało widoczne z ziemi. Czy to nie jest romantyczne, jak jesteśmy na ziemi, a w parę minut  jesteśmy na kilkunastu kilometrach wysokości i podziwiamy ciemne niebo ? Albo śniadanko jemy sobie w domku a za kilka godzin, podziwiamy Lazurowe Wybrzeże i zajadamy na obiadek frutti di mare, a za następne parę godzin jesteśmy w środku gorącej Afryki i na kolację zajadamy swojskie kanapki zabrane z domu. Ale to tylko Pani Julia może przelać na papier. Jeszcze raz Pani Julio, gratulacje za wspaniałą książkę „Długi lot do domu majora pilota Antoniego Tomiczka”. Czekamy na następną książkę, tym razem o majorze Zygmuncie Jaeschke.  

Stan. Woj.

 


My tymczasem gromadzimy materiał na taśmie filmowej. Poniżej druga część wywiadu z majorem pil. Zygmuntem Jaeschke, który kończy się przypomnieniem wizyty Majora w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Balicach:

 


Pierwszą część możecie Państwo obejrzeć tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=mC-RgVurPrI

Edward Wyroba

 

Wyświetleń: 1374 | Dodał: Sekretarz | Data: 24.04.2014

Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz