Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Styczeń 2015  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 25.09.2022, 12:33

Główna » 2015 » Styczeń » 31

 

 

W dniu 4 lutego, w MUZEUM POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ (budynek dawnego austriackiego aresztu) odbyło się kolejne spotkanie Oddziału Krakowskiego, połączone z niezwykle ciekawym wykładem dr. inż. arch. Krzysztofa Wielgusa pt. "Twierdza Kraków - co łączy lotnictwo z krakowskimi fortami". Poprzez początki lotnictwa i jego zastosowań na polu walki, historię Twierdzy Kraków, sylwetki lotniczych asów I Wojny Światowej oraz samolotów, z których spora ilość znajduje się w krakowskim Muzeum Lotnictwa, ujrzeliśmy wspaniały obraz krakowskiej i małopolskiej tradycji lotniczej, ilustrowany dodatkowo fragmentami muzyki z epoki pionierów lotnictwa. Dziękując za wykład, Prezes Oddziału Benedykt Siemaszko wręczył dr Wielgusowi medal 20-lecia Oddziału Krakowskiego. Współpraca z Muzeum będzie kontynuowana.

 

W części organizacyjnej spotkania omówione zostały przedsięwzięcia zrealizowane w styczniu oraz plany na najbliższą przyszłość, w tym projekt sztandaru. Powitaliśmy też kandydata na członka oddziału - st. sierż. sztab. Adama Krzysika.

 

 

  

 

  

 

Więcej zdjęć - TUTAJ

 

 


 

Główną ideą Muzeum Politechniki Krakowskiej jest szerzenie i propagowanie wiedzy na temat powstania i historii Politechniki Krakowskiej, tradycjach wyższego szkolnictwa politechnicznego a także szeroko rozumianej historii inżynierii, architektury, sztuki i edukacji. Powołane zostało decyzją Senatu  10 grudnia 2003 roku. Pierwszą wystawę otwarto w maju 2005 r. z okazji jubileuszu 60 - lecia uczelni. Dała ona początek ekspozycji stałej obrazującej najważniejsze wydarzenia z historii Politechniki Krakowskiej w okresie 1945-1995. 

 
Każdy kolejny rok pracy nowo powstałego muzeum przynosił odkrycia ciekawych wspomnień, wydarzeń, ludzi, ich pasji i miejsc związanych z Politechniką Krakowską. Chęć podzielenia się tą wiedzą z innymi  stała się motorem tworzenia wystaw czasowych. Tematyka tych ekspozycji jest różnorodna:  sport, turystyka, malarstwo, historia I i II   wojny światowej, filatelistyka.  Zawsze jednak zawiera wątki związane z przeszłością i teraźniejszością uczelni a przede wszystkim  ludźmi, którzy ją tworzyli i tworzą. Siedziba Muzeum PK to oryginalny XIX wieczny nie zmieniony w swej formie budynek wojskowego aresztu armii  austrowęgierskiej o zachowanym pierwotnym kształcie, wnętrzu i atmosferze lat epoki.

 

 

 

 

„...Przesłaniem wystawy jest ukazanie Twierdzy Kraków – jako Niezwykłej i Uniwersalnej Wartości (Outstanding Universal Value) – wielkiego, przestrzennego zabytku inżynierii, największego w Krakowie i Małopolsce pomnika II Rewolucji Przemysłowej, wielkiego Pola Bitwy z 1914 r., oraz jego PRAWA DO DOBREJ KONTYNUACJI – właściwej sukcesji funkcji od militarnej – po edukacyjną, turystyczną i rekreacyjną. Część historyczna ukazana jest poprzez fotogramy z epoki i oryginalne projekty oraz plany. Część współczesna – poprzez wybór studiów, projektów i koncepcji, w tym także prac dyplomowych i konkursowych oraz pracy kół naukowych z ostatnich 30 lat. Ukoronowaniem części współczesnej będzie wyeksponowanie wielkiej mapy stref ochronnych Twierdzy Kraków, wyniku wieloletnich badań Instytutu Architektury Krajobrazu, których wnioski znalazły swoje odzwierciedlenie m.in. w obowiązującym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa, w Wojewódzkim i Miejskim Programie Opieki nad Zabytkami oraz w Planie Zagospodarowania Województwa Małopolskiego.”

(K. Wielgus)

 

    

Wystawa "Twierdza Kraków"                                                         Kol. Szczepan Kurpisz na otwarciu wystawy...

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony Muzeum: http://www.muzeum.pk.edu.pl/

 

Wyświetleń: 1105 | Dodał: Sekretarz | Data: 31.01.2015

Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz