Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Kwiecień 2015  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 25.09.2022, 11:48

Główna » 2015 » Kwiecień » 27

 

 

Odszedł od nas Kolega gen. bryg. Jerzy WÓJCIK. Dowódca, który za wypowiedzi w obronie swoich żołnierzy, jakie znalazły się w tekstach "Strach strzelać" w "GW" i "Komandos boi się" w dodatku "Duży Format" został odwołany ze stanowiska i w dniu 29 stycznia 2009 roku przeniesiony do rezerwy. Poświęcił się pracy społecznej w Związku Żołnierzy WP. Kierował Małopolskim Zarządem Wojewódzkim, był członkiem Zarządu Głównego Związku i członkiem Zarządu Głównego Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP. Generał brygady Jerzy Wójcik był dowódcą  6 Brygady Powietrzno-Desantowej w latach 2000-2002 i 2004-2008. Służbę wojskową rozpoczął wstępując do szkoły oficerskiej w 1969 roku. Służbę w gronie spadochroniarzy rozpoczął w 1984 roku, przechodząc od tego czasu kolejne szczeble kariery – od szefa sztabu batalionu po dowódcę 6 Brygady. W czasie swojej służby był również dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie i 3 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie, a także dowódcą 1 Brygadowej Grupy Bojowej w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w dniu 30 kwietnia o godz. 14.00 w Krakowie na Salwatorze.


Czołem Generale - pozostaniesz w naszej pamięci.

 


 

W czasie ceremonii pogrzebowej, która odbyła się w dniu 30 kwietnia 2015 r.  na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie generała Jerzego Wójcika, byłego dowódcę „czerwonych beretów” z Krakowa, Gliwic i Bielska-Białej, żegnali generałowie Wojska Polskiego, przedstawiciele władz samorządowych, spadochroniarze, żołnierze, przyjaciele, koledzy, współpracownicy i podwładni.  Obecne były także poczty sztandarowe Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, jednostek wojskowych 6 Brygady Powietrznodesantowej i organizacji z nimi współpracujących.

„Generał brygady Jerzy Wójcik pozostanie w naszej pamięci, jako wybitny dowódca i spadochroniarz, który zawsze kierował się uczciwością i honorem. (…) Będziemy go pamiętać, jako wspaniałego człowieka, pełnego życzliwości i serdeczności, szanowanego nie tylko przez spadochroniarzy, ale także wszystkich którzy go znali” - mówił w swoim pożegnaniu generał brygady Adam Joks. Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej podkreślił także, że zmarły jako jedyny w historii dwukrotnie dowodził krakowskimi „Czerwonymi Beretami” i był to okres rozwoju, w którym ten związek taktyczny zwiększył swój potencjał.

Inspektor Wojsk Specjalnych generał dywizji Piotr Patalong odczytał list od Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. „Nasza wojskowa rodzina straciła doskonałego dowódcę, ambitnego oficera cenionego przez podwładnych a przede wszystkim sprawdzonego przyjaciela oraz ukochanego męża i ojca” - napisał w pożegnaniu generał broni pilot Lech Majewski.

W imieniu swoim a także kolegów z promocji 1997 Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego generała Wójcika pożegnał także jego były bezpośredni przełożony generał broni Waldemar Skrzypczak. „Byłeś wspaniałym kolegą i przyjacielem na którym zawsze i w każdej chwili można było polegać” - podkreślał były dowódca Wojsk Lądowych. Generał Skrzypczak przypomniał także szczególne zasługi zmarłego dla 6 Brygady - „to generał Jerzy walczył o to aby nadać nowy kształt tej brygadzie, kształt brygady powietrznodesantowej. To generał Wójcik jako jedyny miał odwagę stanąć w obronie Waszej czci i godności, kiedy próbowano dokonać zamachu na tą godność żołnierską”.

Zmarłego generała pożegnał także prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego gen. dyw. dr Franciszek Puchała. „Nieodżałowanej pamięci naszego Przyjaciela Jurka znaliśmy jako człowieka wielkiego formatu. Przede wszystkim jako żołnierza z powołania, oficera polskich wojsk powietrzno-desantowych, wysokiej klasy specjalistę wojskowego. Uosabiał on etos żołnierza spadochroniarza, dowódcy i oficera sztabów. Cechowała go spadochroniarska duma i fantazja. Był niezwykle sprawny, gotów stawić czoło największym wyzwaniom. Znaliśmy go z niezwykłej prawości charakteru, wielkiej kultury osobistej, spokoju, łagodności, dobroduszności i elegancji oraz nadzwyczajnej skromności. Był życzliwy ludziom, otwartym na ich poglądy, sprawiedliwym, tolerancyjnym i wyrozumiałym. Miał wielu kolegów i przyjaciół. Nigdy nie skarżył się na nic i na nikogo! Niezwykle cenił i szanował swoich podwładnych i kolegów. Miał odwagę konsekwentnie bronić ich dobrego imienia. Przypłacił za to utratą w pełni zasłużonego prestiżowego stanowiska wojskowego. Zwolniono go ze służby chociaż mógł wiele jeszcze dobrego zrobić dla Ojczyzny. W jego postępowaniu dostrzegaliśmy zarówno odwagę jak i wielką rozwagę oraz trwałość przekonań” - mówił Prezes Związku.

Generała Wójcika pożegnali również: prezydent Fundacji Prometeusz Wiesław Ibek, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Miechowie Maria Paszek do którego niegdyś uczęszczał generał Wójcik oraz Apoloniusz Dylewski, kolega z klasy w technikum.Generał Jerzy Wójcik został także pośmiertnie odznaczony Złotą Odznaką z Gwiazdą „Za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” oraz Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski.

Po złożeniu okrywającej trumnę Generała biało-czerwonej flagi i wręczeniu Rodzinie przez dowódcę 6BPD spoczywającego na niej czerwonego beretu kompania honorowa spadochroniarzy uczciła pamięć zmarłego trzykrotną salwą honorową. Następnie na grobie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

 

  

  

Tekst i zdjęcia ze strony: http://www.zzwp.pl/strona-glowna/

 

Wyświetleń: 1238 | Dodał: Sekretarz | Data: 27.04.2015

Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz