Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Maj 2015  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 25.09.2022, 12:10

Główna » 2015 » Maj » 12

 

W dniu 6 maja 2015 roku, zmarł w Warszawie, w wieku 92 lat, płk nawig. mgr Czesław Gagajek, zasłużony oficer Lotnictwa Polskiego, członek Oddziału Warszawsko – Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i Stowarzyszenia Lotników Polskich. Śp. płk nawig. mgr Czesław Gagajek, całe życie związany był z lotnictwem wojskowym i cywilnym, był jednym z ostatnich oficerów pierwszej powojennej promocji w Dęblińskiej „Szkole Orląt”, gdzie również uczył następne pokolenia pilotów i nawigatorów. Przez wiele lat sprawował odpowiedzialne stanowiska w Centralnym Zarządzie Lotnictwa Cywilnego i w PLL „LOT”. Był też wieloletnim Prezesem Stowarzyszenia Lotników Polskich. Był inicjatorem założenia Oddziału Warszawskiego – Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, gdzie od 22 listopada 1994 r. do 19 listopada 2002 roku był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Był aktywnym społecznikiem uczestniczącym w działalności Stowarzyszeń mających na celu podtrzymanie tradycji narodowych, w tym ochronę godności i honoru żołnierza polskiego i integrację środowisk byłych żołnierzy lotnictwa wojskowego Sił Zbrojnych RP. Był ikoną Lotnictwa Polskiego. Był wychowawca wielu pokoleń lotników polskich. Napisał ponad 20 artykułów wspomnieniowych, które zamieszczał w wielu periodykach lotniczych m.in.: „Skrzydlatej Polsce” i „Przeglądzie WLOP”. Opublikował książkę „Jak odrodził się Dęblin” i był jednym z pionierów powojennej odbudowy Dęblińskiej „Szkoły Orląt”. Msza święta żałobna odbyła się 14 maja 2015 roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej w Warszawie, po której nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego na Starych Powązkach. Niech Matka Boska Loretańska ma Go w Swojej opiece.

 

Cześć Jego Pamięci!

 

 

Płk. nawig. Czesław Gagajek w Muzeum Zygmunta Krausa 10.05.2001 r.

 

 

Wyświetleń: 922 | Dodał: Sekretarz | Data: 12.05.2015

 

W dniu 7 maja Zygmunt Kraus otworzył wystawę upamiętniającą 70 rocznicę  zwycięstwa nad faszyzmem. Uroczystości rozpoczął patriotyczny występ uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Ryczowie. W plenerowym repertuarze słowno-muzycznym młodzież przybliżyła zebranym historię naszego Narodu od kolejnych rozbiorów po zwycięstwo nad faszyzmem. Jak przejmujące było to przedstawienie, świadczyły spływające po policzkach słuchaczy łzy wzruszenia. Swoją obecnością uroczystości w Prywatnym Muzeum Polsko-Amerykańskim „Hell's Angel” zaszczycili jak zawsze niezawodni członkowie Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Związku Hutników Polskich, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, TMZW oraz wadowiccy Przyjaciele Zygmunta.


Reprezentujący Muzeum Armii Krajowej mgr Robert Springwald, przekazał list od  Dyrektora muzeum, zapowiadający współpracę obydwu placówek muzealnych oraz poinformował o wpisaniu - przez Komisję Turystyki Górskiej PTTK - Prywatnego Muzeum Zygmunta Krausa do Lotniczego Szlaku Turystycznego Małopolski, bo jak bardzo trafnie zauważył, „zgrozą jest to, że ludzie przyjeżdżający do Wadowic nie wiedzą, że muzeum Zygmunta Krausa, muzeum „Hell's Angel” jest w Wadowicach”.

 

  

  

 

 

E. Wyroba

 

Wyświetleń: 927 | Dodał: Sekretarz | Data: 12.05.2015

 

Dnia 6 maja 2015 r. na zaproszenie Seniorów Koła Grodzkiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce, wzięliśmy udział w uroczystym spotkaniu Hutników - Seniorów z okazji Dnia Hutnika. Nasi przedstawiciele przekazali kolegom hutnikom serdeczne życzenia z okazji ich Święta. Zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia Zakładów Metalurgicznych Arcelor Mittal w Nowej Hucie (dawniej Huta Sendzimira, jeszcze dawniej Huta Lenina). Wycieczka planowana jest na 21 maja br. Zapisy prowadzi kolega Adam Sobieraj.

 


S. Kurpisz

 

Wyświetleń: 830 | Dodał: Sekretarz | Data: 12.05.2015

Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz