Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Listopad 2015  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 25.09.2022, 11:32

Główna » 2015 » Listopad » 23

 

W dniu 21 listopada 2015 r. w miejscowości  Lyski koło Rybnika, odbyła się uroczystość nadania i poświecenia sztandaru dla gimnazjum, którego patronem jest mjr pilot Antoni Tomiczek. Uroczystość ta odbyła się w setną rocznicę urodzin patrona tej szkoły. Postać Antoniego Tomiczka jest bardzo dobrze znana w środowisku lotniczym i nie tylko. W uroczystości w Lyskach wzięła udział również delegacja z naszego Stowarzyszenia. Delegacja w składzie: Stefan Glądys, Leszek Mańkowski, Jan Szymik oraz Stanisław Wojdyła, w pierwszej kolejności złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła symboliczny znicz na grobie mjr Antoniego Tomiczka w Pstrążnej, a następnie uczestniczyła w ceremonii poświęcenia sztandaru w czasie mszy św. w kościele parafialnym w Lyskach. Po przemarszu do gimnazjum i przywitaniu gości przez Panią dyrektor mgr Aleksandrę Szymurę, rozpoczęła się ceremonia przekazania szkole sztandaru. Na uroczystości była obecna córka majora Tomiczka - Pani Alicja Koncewicz, która ze łzami w oczach przyjmowała wiązanki kwiatów. Miła uroczystość zakończyła się pięknym pokazem artystycznym uczniów szkoły, oraz smacznym poczęstunkiem.

 

 


 

Antoni Tomiczek urodził się w 1915 r. w Pstrążnej koło Rybnika. Od 1930 r. uczył się w szkole piechoty w Koninie, w 1936 r. zgłosił się do służby w lotnictwie. 17 września 1939 r. w czasie przelotu do Rumuni, przymusowo lądował koło Tarnopola. Wzięty do niewoli 20 września 1939 r. przez Sowietów, pracował przy budowie szosy Lwów - Kijów i w kamieniołomach w pobliżu Stryja. W lipcu 1941 r. po wielu ryzykownych przejściach dotarł - przez Archangielsk i Murmańsk - do Szkocji. W Wielkiej Brytanii został przeszkolony na bombowce typu Wellington, a potem Halifax. Większość swoich lotów wykonywał w ramach odtworzonego 301 Dywizjonu "Ziemi Pomorskiej - Obrońców Warszawy". Latał z zaopatrzeniem i wojskiem do różnych krajów Europy - Francji, Włoch, Grecji, Niemiec, Danii i Norwegi. To on dokonał zrzutu koło Szczawy Polanki na zrzutowisko „Wilga 311” dla 1 PSP AK, gdzie corocznie pod kierownictwem v-ce Prezesa naszego Stowarzyszenia Stefana Glądysa, odbywają się inscenizacje historyczne. W maju 1947 r. mjr pil. Antoni Tomiczek dotarł do Gdańska, skąd powrócił na Górny Śląsk. Od 1947 r. do 1979 r. pracował w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku, potem przeszedł na emeryturę. Był członkiem Aeroklubu w Gliwicach, w którym w latach 1957-1964 latał jako pilot sportowy. Ostatni raz pilotował samolot w 2012 r. Zmarł 19 listopada w 2013 roku. Za czyny bojowe w czasie II wojny światowej został odznaczony m.in. dwukrotnie Krzyżem Walecznych i złotą odznaką honorową woj. śląskiego.


 

Szanowni Koledzy, kolejne zebranie planujemy na 2 grudnia. Dość ważne zebranie, bo musimy ustalić listę chętnych oraz gości na wieczór wigilijny, który organizujemy 18 grudnia jak zwykle w Muzeum Lotnictwa. Wieczór organizujemy razem z Krakowskim Klubem Seniorów Lotnictwa. Wpisowe na ten wieczór  jak zwykle wynosi 50 PLN. Byłoby bardzo miło jak by były również nasze małżonki i nie tylko. Za nie też trzeba zapłacić 50 PLN. Myślę że tą informację należy doprowadzić nie tylko do wszystkich naszych członków, ale również i kolegów, którzy nie należą do naszego Stowarzyszenia. Już kilku jest  chętnych. Pieniądze już na zebraniu będzie zbierał V-ce Prezes. Poinformuje on również o naszych działaniach w listopadzie i o planowanej inscenizacji 27 grudnia w Szczawie Polanki.

 

Prezes

 

 

Wyświetleń: 1024 | Dodał: Sekretarz | Data: 23.11.2015

Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz