Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Luty 2016  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 16.08.2022, 05:57

Główna » 2016 » Luty » 08

 

W dniu 6.02.2016 r. z inicjatywy działaczy i mieszkańców dzielnicy Podgórze obszaru Zabłocie odbyło się spotkanie na temat zagospodarowania powstającego parku, w skład którego  wchodzi teren pomiędzy mostem Kotlarskim a mostem kolejowym. Na wniosek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, teren ten Uchwałą Rady m. Krakowa został nazwany Bulwarem Lotników Alianckich. Jest to finał starań polskich i alianckich środowisk lotniczych. To tutaj z 16 na 17 sierpnia 1944 roku został zestrzelony bombowiec B-24 Liberator z sześcioma Brytyjczykami i Australijczykami w składzie załogi, po zrzucie pomocy dla walczącej Warszawy. Corocznie  w miejscu upadku Liberatora, niedaleko fabryki Schindlera spotykają się okoliczni mieszkańcy,  członkowie SSLW RP i miłośnicy historii lotniczej.  Żyjący do dzisiaj naoczni świadkowie opowiadają, jak nocą ognista kula spadała lecąc od strony Grzegórzek i uderzyła w nabrzeże Wisły.

Na spotkaniu ze strony zainteresowanych budową pomnika udział wzięli prof. Myczkowski, dr arch. Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, Robert Springwald z Muzeum AK, Aleksander Staszczyk oraz Stanisław Wojdyła. Przedstawiciel Krakowskiej Zieleni (nowa jednostka od lipca 2015 r.) przedstawił koncepcję budowy Parku Kulturowego z zachowaniem zabytkowych pamiątek historycznych, zaś propozycję zabudowy Bulwaru Lotników Alianckich i budowy pomnika przedstawił dr arch. Krzysztof Wielgus.

Jak podkreślił dr Wielgus, pomnik byłby hołdem, nie tylko załogi która tutaj zginęła, ale tych wszystkich lotników z Ameryki, z Kanady, Nowej Zelandii, Południowej Afryki, którzy  polegli w czasie II Wojny Światowej niosąc Polakom wsparcie i nadzieję. Przepłacili za to życiem, ale spełnili swój obowiązek w stosunku do swoich polskich sojuszników, walcząc solidarnie za „wolność waszą i naszą”. Na cmentarzu Rakowice leży 128 lotników alianckich. Dr Wielgus przypomniał, że to Małopolska była największą tragedią dla lotnictwa alianckiego i polskiego niosącego pomoc dla Polski. To tutaj zginął pierwszy polski pilot w czasie II Wojny Światowej kpt. Medwecki i także tutaj został zestrzelony pierwszy samolot Luftwaffe przez sierż.  Gnysia.  Głównym elementem projektu jest fantom samolotu Consolidated B-24 Liberator, rzeczywistych rozmiarów, ujęty w dramatycznej pozycji  tuż przed uderzeniem w ziemię. Zainteresowani budową pomnika postanowili uaktywnić urzędy miasta Krakowa, aby otwarcie pomnika odbyło się w 100. rocznicę powstania polskiego lotnictwa wojskowego, które miało początki w odradzającej się Polsce w 1918 roku w Krakowie na lotnisku Rakowice.

 

     

S.W.

 

Wyświetleń: 814 | Dodał: Sekretarz | Data: 08.02.2016

Copyright MyCorp © 2022
Strona www zarządzana przez system uCoz