Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Oddział Krakowski
 
Menu witryny

Kalendarz
«  Maj 2017  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Archiwum wpisów

Wyszukaj

Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0

Dla Admina

Witaj, Gość 05.12.2020, 14:54

Główna » 2017 » Maj » 21

 

18 maja 2017 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym "Kasztel w Szymbarku", odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa w ramach projektu ,,Na skrzydłach Wielkiej Wojny 1916 – 1917. Z historii lotnictwa nad zapomnianym frontami czyli od Frontu Wschodniego po Alpy, Siedmiogród i Macedonię". Konferencja była zorganizowana przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, a udział w niej wzięła liczna grupa członków Oddziału Krakowskiego. Konferencję uświetnił pokaz akrobacji w wykonaniu klucza replik samolotów historycznych z okresu Wielkiej Wojny – Nieuport 11 i Nieuport 17...

 

Obszerna relacja z konferencji na stronie Aleksandra Gucwy - TUTAJ

Zdjęcia - TUTAJ

 

Wyświetleń: 401 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.05.2017

 

W dniu 19.05.2017 r. w Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami kanadyjskiej organizacji "NO STONE LEFT ALONE", która szuka współpracy z polskimi szkołami i organizacjami pozarządowymi do opieki na grobami kanadyjskich żołnierzy, głównie lotników, którzy oddali życie w czasie II Wojny Światowej, niosąc pomoc Powstaniu Warszawskiemu i Armii Krajowej. W spotkaniu uczestniczyli Prezes Stanisław Wojdyła i Jerzy Janiszewski, oraz Panowie Thomas Lukaszuk i Randall Purvis, którzy byli zachwyceni eksponatami i przewodnikiem, który z wielką znajomością wiedzy przekazał informacje o samolotach z okresu I wojny światowej. W Kanadzie dość głośne stało się, że Polacy dbają o czystość grobów i pamięć o poległych bohaterach, obywatelach Kanady. 1-go września odbędzie się uroczystość na cmentarzu Rakowickim z udziałem żołnierzy polskich i kanadyjskich, biorących udział tym czasie w ćwiczeniach na poligonach polskich oraz Szkoły Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Kościuszki, która będzie sprawować pieczę nad grobami kanadyjskich żołnierzy. Bardzo interesujące było wieczorne spotkanie w restauracji "Wierzynek" gdzie ustalono zakres współpracy organizacji kanadyjskiej z naszym Stowarzyszeniem jak również ze Szkołą Podstawową nr 58. Delegacja kanadyjska przedstawiła strukturę pomocy Rządu Kanady, wspierającego organizacje skupiające żołnierzy, którzy ukończyli czynną służbę wojskową. Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia przedstawili najbliższe plany działalności, w tym wydawnictwa książkowe, oraz starania budowy pomnika na Bulwarach Lotników Alianckich. Przyjaciele z Kandy zaproponowali, że przekażą tę informację ambasadom angielskiej i amerykańskiej, które również czynią starania, aby upamiętniać swoich rodaków na terenach polskich. Obie strony zobowiązały się być w stałych kontaktach, aby godnie przygotować się do uroczystości w dniu 1-go września.

 

Zdjęcia z wizyty - TUTAJ

J. Janiszewski

 

Wyświetleń: 355 | Dodał: Sekretarz | Data: 21.05.2017

Copyright MyCorp © 2020
Strona www zarządzana przez system uCoz